kupina 2014., cena, radovi...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
60 čačanka i tonfri.............a čačanka pri kraju berbe
 
Jel ima neko iz Ivanjice koja je tamo cijena kolega mog oca kaze njima obecali 100 din za cacanku,pa me interesuje jel to tacno???
 
Ko je to trebao da se interesuje i o kom udruzenju je rec.
Ne razumem pitanje ali hajdemo iz početka.Udruženje proizvodjača kupina treba da okupi ljude iz ove naše pokradene Srbije koje će dogovarati saradnju u proizvodnji kupine.Na primer okupimo se nas 111 koji imaju zasad na 78,99 ha kupine i možemo ponuditi 1000t kupine.Vlasnici zasada od 5 ari ovlašćuju vlasnike zasada od 30 ari za zastupanje a ovi neke sa većim površinama i tako na kraju po regionima možemo imati nekolicinu za pregovore.Ako se dogovorimo Vi xsale možete biti i predsednik koji će sa predstavnicima hladnjača ugovarati minimalnu cenu pre berbe za odgovarajući kvalitet. Udruženje će imati i drugih mogućnosti ali o tome ako proradi.
 
Pi..e su oni koji se nisu odazvali pozivu za udruženje tamo negde ili mi ovde koji nismo ni čuli za tako nešto, niti nas je neko pozvao?

Taman sam htela da napišem kako smo mi kupinari fin svet, pored svih problema ove godine nikome ne psujemo majku, ne histerišemo i zapomažemo, međutim... Ako postoji moderator ovde, molim da izbriše da smo p...e, nije lepo, bar ne u tom kontekstu.

Što se tiče udruživanja, mi smo već u nekakvom udruženju, i to ide jako teško, prosto se ne zna ko je gori i ko lošije sarađuje, hladnjačari sa nama ili mi sa njima.

Da napišem koju i o ceni i situaciji ove godine, bar naše viđenje je takvo da smo zadovoljni. Kada bi svaka godina bila kao ova, uopšte se ne bismo žalili. Kupina ima kao nikad do sad, oko 20 tona smo obrali, a i dalje izgleda kao da tek počinjemo berbu. Kad umrzne, ne vredi nam što je 200 dinara, kad nemamo ni par tona. Kad prerodi, a cena 20 dinara naradimo se kao konji, a slaba vajda od toga. Da je cena neka sigurna, 80-90-100 dinara svi bi u ovoj raspaloj zemlji sadili kupinu i to opet ne bi funkcionisalo.

Stoga, ne vidim u budućnosti neko rešenje, pa ćutim i radim kako najbolje znam, ne samo kupine već i sve ostalo u životu. :cao:
 
Bitno je da ceo forum zna koliko ste vi nabrali,sto je pre svega nepristojno iznositi,narocito pred nepoznatim ljudima.I bitno je da ste VI zadovoljni cenom.Kada se pomene neka prica o udruzenju nema vas nesto u toj prici.Ili je svesno izbegavate.Jel ovo vasa licna tema ili smemo i mi drugi kupinari da izrazavamo svoja misljenja kao sto je na primer nezadovoljstvo ovogodisnjom cenom.Zasto se na primer ne klasira roba pa dodjemo svi na svoje i slicno.Prica na temu kupinarstva i problema u njemu je mnogo....Znam...Sada ce da se javi doticni i prosipa filozofije u fazonu tako je govorio drug Tito....I sta ce nam udruzenje i slicno..Jel bi vas zadovoljilo i 20?Dinara?
 
Ove godine sam dobio poziv od jedne hladnjace da dodjem na dogovor.Ideja mi se svidela i ja sam organizovao vecu grupu proizvodjaca,koji su svi culi sta se od njih trazi i sta dobijaju zauzvrat.Odrzano je predavanje o zahtevima trzista i skrenuta paznja o cemu treba da se vodi racuna u uzgoju maline i kupine.Proizvodjacima je obezbedjena kompletna hemija,po trzisnim cenama bez kamate, koja bi trebalo da se plati do kraja berbe kupine.Proizvodjaci su duzni da postuju program prskanja koji su dobili,a zauzvrat bi na kraju kad se otkupljeno voce proda dobili doplatu od 5 dinara.Ideja je bila da se trazi kupac kome ce se garantovati potpuna ispravnost voca i da se sa njim sklopi ugovor o dugorocnoj saradnji,tako da narednih nekoliko godina ne bi imali problem sa plasmanom,posto se desavalo da kupinu pojedine hladnjace uopste ne kupuju,a ostali uzimaju ko bi im doterao dzabe.

i sta se onda desava,prvo malinari prebiruju robu,daju svercerima,na otkup donose krs,a imali su cenu najbolju u Srbiji,240 dinara.Neki nisu donosili uopste.Kasnije kad je krenula kupina isti slucaj,beru sve redom i budjave i sarene i zelene,sa peteljkom,ko ima tornfri prebiruje svercerima budjave donosi meni na otkup.Opet neki nisu donosili robu ,valjda misle da izbegnu placanje duga.Neki za dva dinara vise nose na drugo mesto.Sve su to zasadi do 30 ari.Ovi veci od 50 ari hektar i vise su bili korektni od pocetka do kraja,ako je negde imao bolju cenu nosio je tamo,a ako nije donosili su meni,ali nisu odvajali lepu nekom drugom a meni donosili govna.

Toliko o udruzivanju.
Druga je stvar to sto su kod nas u malinu i kupinu uleteli sve najgori neradnici ,koji se dave u dugovima i onda se i ponasaju kao utopljenici ,hvataju se za slamku,njima je daleko da razmisljaju do sutra,a kamo li za sledecu sezonu,posto su pare od ovogodisnjeg roda potrosili jos pre nekoliko godina.

PS Takodje je Srbija puna pametnjakovica koji sve znaju najbolje ,nicim nisu zadovoljni i sa takvim ja treba da se udruzim.Ne dao bog.
 
Bitno je da ceo forum zna koliko ste vi nabrali,sto je pre svega nepristojno iznositi,narocito pred nepoznatim ljudima.I bitno je da ste VI zadovoljni cenom.Kada se pomene neka prica o udruzenju nema vas nesto u toj prici.Ili je svesno izbegavate.Jel ovo vasa licna tema ili smemo i mi drugi kupinari da izrazavamo svoja misljenja kao sto je na primer nezadovoljstvo ovogodisnjom cenom.Zasto se na primer ne klasira roba pa dodjemo svi na svoje i slicno.Prica na temu kupinarstva i problema u njemu je mnogo....Znam...Sada ce da se javi doticni i prosipa filozofije u fazonu tako je govorio drug Tito....I sta ce nam udruzenje i slicno..Jel bi vas zadovoljilo i 20?Dinara?


S tobom se ne bi normalan čovek udružio nakon samo par pročitanih tvojih postova, tako da možeš da me zaobiđeš sa svojom kuknjavom i mržnjom i negativizmom koji izbija iz svake tvoje otkucane reči. Ne vidim zašto je nepristojno pisati koliko smo nabrali i dokle sto stigli, to je tema i valjda se zna da kupina daje 20-30 tona po hektaru, toliko imamo i ne izvinjavam se zbog toga. I na kraju, napisala sam da je to moje/naše viđenje ovogodišnje situacije, ja zadovoljna, ti nezadovoljan, nisam ti osporila to pravo niti sam te napadala kao ti mene.
 
Bitno je da ceo forum zna koliko ste vi nabrali,sto je pre svega nepristojno iznositi,narocito pred nepoznatim ljudima.I bitno je da ste VI zadovoljni cenom.Kada se pomene neka prica o udruzenju nema vas nesto u toj prici.Ili je svesno izbegavate.Jel ovo vasa licna tema ili smemo i mi drugi kupinari da izrazavamo svoja misljenja kao sto je na primer nezadovoljstvo ovogodisnjom cenom.Zasto se na primer ne klasira roba pa dodjemo svi na svoje i slicno.Prica na temu kupinarstva i problema u njemu je mnogo....Znam...Sada ce da se javi doticni i prosipa filozofije u fazonu tako je govorio drug Tito....I sta ce nam udruzenje i slicno..Jel bi vas zadovoljilo i 20?Dinara?

Ja sam napisao sta sam ja uradio,evo Pole moze da posvedoci,a sta si ti uradio ako nije nepristono da pitam? Ili bolje da pitam jel bilo ko ista uradio po pitanju udruzivanja zbog ostvarivanja boljih uslova za odgoj i prodaju kupine osim kuknjave ovde na forumu i poziva da se udruzimo u nesto sto ne postoji i niko nece da osnuje,zato sto ne zna ni sta ni kako ni sa kim,jedino se zna zbog cega.Zbog vece cene,a to bi trebao neko drugi iz tog nekog udruzenja da izboksuje,ali ako nam to ne bude odgovaralo ili nam neko ponudi jedan dinar vise ko j..e udruzenje.Postoji udruzenje malinara godinama,pa ne vidim da su postigli bilo sta za proizvodjace.Jedino vodje se mozda omaste.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh