kunicarstvo

za odstranjivanje je bila samo pretpostavka racunajuci da joj je prvo kocenje ali posto nije moguce da joj nesto nije bilo po volji kao sto je rekao neko pre mene
 
konačno da sam pročitao nešto na temu kunićarstva :bravo:
koliko je meni poznato, a smatram da jeste obzirom da sam i sam kupovao, svojevremeno meso od nekog lika iz Subotice, kunićarstvo kod nas još uvek nije dovoljno isplatisano, što bi mnogima moglo dati nadu da ove dane recesije , možda, malo bolje sagledaju. Institut u Kamenici je upravo od tog čoveka uzimao meso kunića, i to sve vrlo legitimno i po propisima, što znači da je sve bilo više nego zapanjujuće da se neko uspeo pozabaviti tom temom.
koliko je meni poznato, postoje farme otvorenog ( ne mislim da su više provetrene ili da imaju bolju fentilaciju, ali ih i francuzi tako krste ), poluotovrenog ( ni sam nisam siguran šta bi to moglo da bude, a da kunići nisu samo ispod običnog krova ) i, naposletku zatvorenog tipa ( tip uzgoja koji, valjda, svi mi priželjkujemo u našim ekonomskim domaćinstvima ).
elem,
put od gnezda pa do "zečijeg " repića je krajnje " bezazlen ", kako mnogi navode, ali, nisam uspeo da pročitam ništa na tu temu...upravo od istih ljudi ::lose::
sve u svemu... :ppozdrav: nazdravimo u to ime...Živeli :haha:
 
Moracu kasirati zecice. :udri: 2.okot odbace zecice :zli: sve.
U okolini sam cuo za par identicnih slucaja
 
Ja sam cuo da zecica ako oseti miris pacova , ili vidi pacova ,moze da podavi ceo okot ili ih jednostavno odbaci , kao plasi se da ih pacov ne podavi pa ih ona tako SPASAVA
 
I ja prvi put cujem! Ja mislim da je to glupost! Istina je medjutim da nevole da se dira u gnezdo! Onda hoce da napuste okot! Ja male nediram do 3 nedelje starosti(dok sami ne pocnu da izlaze)
 
To je verovatno još samo jedno u u nizu sa kojim se pokušava objasniti ta pojava, koja se dešava relativno često.
 
Nije glupost , neznam dali ste imali iskustva da vam pacov podavi zeceve mlade od 2-3meseca , jasam imao 6 kaveza sa zecicama i toje bila neka prostorija 4x4 i mlade sam ispustao dole i oni su tu slobodno setali, i sve je bilo ok dok komsija nije navuko bale slame i poredjao pored i tususe posle par meseci pojavili pacovi i podavili mi jedno 8-9 mladih i to pacov ga neznam kako zadavi i na potiljku mu napravi rupu i pojede mozak da neverujes a zec 3x veci od njega , i tad sam imao mlade tek okocene u kavezu kod dve zecice i sve je bilo do tad uredu i onda su ih razbacale po kavezu obe i nisu htele vise da ih doje . Pa sam pricao sa ljudima i rekli su mi to za , pacova kad oseti ili vidi gotovo je sa mladuncima ona ih pobije sama .
 
Nije tacno! Ja se patim vec 2 meseca nemogu da ulovim jednog pacova ni pacolovkom, ni otrovom, ma nema sta sve nisam probao, a zecice se kote i doje bez problema!
 
Pa onda neznam u cemu je problem kad zecica razbaca mlade , meni su tako rekli, ali to za davljenje to znam daje tako tosam video
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240082760[/time]_________________________________________________
a za pacova tog probaj da pacolovku ubacis u neku serpu i prelijes vodom u koju sipas malo praska i soli i to tako prokuvaj , i onda stavi sardinu kao mamac i da vidis i mozes da stavis cep od neke rakije na taj spic od pacolovke pa u njega ubacis sardinu
 
jhona DERU je napisao(la):
Nije glupost , neznam dali ste imali iskustva da vam pacov podavi zeceve mlade od 2-3meseca , jasam imao 6 kaveza sa zecicama i toje bila neka prostorija 4x4 i mlade sam ispustao dole i oni su tu slobodno setali, i sve je bilo ok dok komsija nije navuko bale slame i poredjao pored i tususe posle par meseci pojavili pacovi i podavili mi jedno 8-9 mladih i to pacov ga neznam kako zadavi i na potiljku mu napravi rupu i pojede mozak da neverujes a zec 3x veci od njega , i tad sam imao mlade tek okocene u kavezu kod dve zecice i sve je bilo do tad uredu i onda su ih razbacale po kavezu obe i nisu htele vise da ih doje . Pa sam pricao sa ljudima i rekli su mi to za , pacova kad oseti ili vidi gotovo je sa mladuncima ona ih pobije sama .
mislim da to nije pacov koliko se secam da je u pitanju tvor ili jazavac
 
Razmisljam da uzmem kaliforniske kunice ili novozelanske bele, ili da nabavim zenku od jedne vrste a muzjaka od druge pa me zanima u kakvim uslovima ih treba drzati.

Imam nesto mesta na kraju dvorista pa sam mislio da napravim neku improvizovanu prostoriju za kunice. Nista fensi, nekoliko stubova metalnih ili greda drvenih, za zidove stavim one gipsane ploce, za krov nesto najjeftinije, recimo one plasticne.. hmm... palete. Nebi trebalo puno da me izadje tako nesto.

Ustvari konkretno pitanje je kakve uslove ta vrsta kunica moze da izdrzi? Na sta bi trebalo da obratim racuna? Da li im promaja smeta, hladnoca zimi, toplota leti? Tako te stvari.
 
Ako zeceve ne drzis za izlozbe mesaj rasu zdraviji su :D
Od metala se lakse odrzava i jeftinije je.
Obavezno u senku ne podnose sunce i vrucinu
 
Ma jok, ne za izlozbu. Uglavnom sam mislio za kotlic :) Kupim dva zeca pa ce se oni vec razmnoziti.

Ima li ovde nekog ko gaji ove vrste da mi ih malo opise. Koliko dugo zenka nosi mlade i koliko ih prosecno bude u okotu, koliko mladima treba da dostignu polni zrelost, da li je dovoljno davati im samo suvu detelinu ili mora jos nesto, koliku tezinu dostizu ove vrste...? I da li bi se zecevi mogli drzati na senu ili slami umesto strugotini, posto mi je veliki problem da nadjem stugotinu?
 
barakuda je napisao(la):
I da li bi se zecevi mogli drzati na senu ili slami umesto strugotini, posto mi je veliki problem da nadjem stugotinu?
:haha: :haha: :haha:Koja crna strugotina :sta: Dno kaveza pravis od pletene zice
Skotnost traje mesec dana 5-6 malih.
tezina ~4kg
 
Nezvuci mi bas dobro da zivotinju drzim na zici. Je li to praksa u kunicarstvu?

Amater sam sto se tice kunicarstva tako da sto za tebe zvuci logicno meni mozda nije.
Mozda je ipak najbolje da nekako nadjem uzgajivacnicu i tamo da sve pitam, nacin drzanja, karakteristike zivotinje...
 
Mozes napraviti i resetku od letava zakosenim nadole.Izadji kodvas na vasar sigurno ima i kaveza.
kontakte za 2.zecarima iz okoline preporucujem i zbog praxe i zbog razmene muskih (osvezavanje krvi)
 
Ja zenke drzim u kavezu na zici a mlade kad ih odbijem od sise(35 dana od rodjenja)posto nemam mesta u kavezu drzim na betonu! Za prostirku moze bilo sta ja stavljam slamu jer nju imam, a posle ce se vec zivotinje pobrinuti da ne ostanu bez prostirke( izbiraju detelinu a seno izvuku iz jasli i ostave ga na podu) i odatle ne cistim dok ne pokoljem zecove( oko 80-90 dana nakon odbijanja od sise) Pored sena treba im davati i zrnastu hranu, ja im dajem zob, jecam, suncokret, kukuruz i soju i to bez nekog pravila ili redosleda(na tavanu mi stoji zrnasta hrana i donesem jedan kabo npr zobi, onda sledeci put jecam pa tako redom! Jedino soju nedajem u velikim kolicinama...roditeljima dajem jednom nadan(izuzev u periodu laktacije) a zecevima u tovu dam toliko da uvek imaju da jedu(verovatno zato i biraju detelinu a seno ostavljaju) Zecice se kote na 32-34 dana od parenja a nakon kocenja doje 35 dana i nakon odbijanja mladih pare se peti dan! Puno srece! :cao:
 
Tnx na odgovoru. Pretpostavio bi da bi od uriniranja zeceva zica (pod) brzo istrulila. Da li ti se to desava ili mozda imas neku debelu, tvrdu zicu dole, i da li je ta zica krupnija, sitnija?
 
Nazad
Vrh