Kunić u službi malih tajni velikih majstora kuhinje ...

Sve pohvale druze.smazali ih u dobrom zdravlju i raspolozenju,srecno.
 
Pozdrav. od prijatelja sam dobio jednog susenog zeca, bio je na jedno 3 dima, mozda je malo presusen mada je to moj zakljucak gledajuci vase slike iz predodnih postova, planiram da ga od njega spremim neko jelo sa kiselim kupusom ili je bolje da pravim podvarak, moze neki recept posto mi je ovo prvi susret sa suzenim zekanom.
 
Pozdrav,zanima me kako se najlaks otkosti zec-da li mora da se obari ili se za kobasice koriste samo bataci?
 
Prosle nedelje sam konacno resio da spremim kunica. Malo sam ovde, a malo i po internetu pogledao sta i kako s njim i na kraju se odlucio za sledece.
Kunica sam posolio, i zacinio vegetom. U pekac stavio izdinstani luk, sargarepu, nekoliko krompira isecenih na cetvrt, dve sveze paprike Babure, isecene na trake. Sve pobiberio, malo zaljutio svezom i tucanom ljutom paprikom. Zalio vodom (a moze i vinom), poklopio i gurnuo u zagrejanu rernu na 200C.
Nakon jedno sat i po - dva, otklopio i pustio jos jedno 10-ak minuta da lepo porumeni i to je vise manje bilo to sto se tice pripremanja. Posle je dosao onaj deo kada smo seli za sto i za 20-ak minuta, nas petoro ispraznili pekac.
Ostale samo koscice, koje su kasnije pojeli pas i macka ;o)
Eto, prilicno jednostavno za pripremu, a jako ukusno.
Prijatno i uzivajte ;o)
 
Evo da podjelim jedan recept za pripremu kunića danas sam to radio i bilo je za prste polizati kažem bilo pošto više nema sve smo pojeli i fino zalili sa gembačem od rizlinga.:icon_jook:
Ja sam radio količinu za 4 osobe a vi si prilagodite prema potrebi.
Potrebni sastojci su vam :
Pola kunića rastavljen na kom.
5-6 kom. sitnijeg crvenog luka ili tri veća.
par režnjeva bijelog luka (češnjak)
1 kocka za pileću juhu za pripremu temeljca
300 ml vrhnja za kuhanje
200 g fine mesnate slanine
malo masti ili maslaca po želji i ukusu
1 žlica senfa
sol i papar
Priprema : kocku za juhu prokuhate 5-10 min da dobijete pileći temeljac a potom u njega stavite crveni luk samo raspolovljen ili u četvrtinama i ostavite još 10 tak min da kuha u međuvremenu dok se luk kuha na malo masti popržite sitno nasječenu slaninu da dobije lijepu crvenu boju pa je izvadite u neku posudu ili tanjir na stranu a na masnoću stavite meso nasoljeno i popapreno po ukusu da se popeče sa svih strana dok ne dobije lijepu zlatnu boju. Kada je meso gotovo izvadite i njega na stranu a na masnoću stavite prokuhani crveni luk da se nakratko poprži i karamelizira te protisnite ili nasjeckajte bijeli luk pa prelite sa temeljcem koji vam je ostao od kuhanja luka. Kada smjesa prokuha dodajte unutra vrhnje za kuhanje i žlicu senfa pa sve dobro razmješajte da se fino sjedini a potom u taj saft stavite popečeno meso i slaninu.Kuhati u saftu dok se meso ne počne odvajati od kosti meni je trebalo oko sat vremena pošto je bio tromjesečni mladi kunić a ako treba kuhajte duže i po potrebi podlijevati vodom. Kada se meso počne odvajati od kosti pustite da višak tekućine ispari i da vam se saft zgusne do lijepo kremaste gustoće i servirajte uz kuhani krumpir ili njoke a može i neka tjestenina. Zaliti obavezno sa dobrim vinom . DOBAR TEK!
 
Sad bem li ga nisam merio vreme...Pre posla nalozim i kad se vratim po podne opet nalozim i to je to.. jedan dan, dim drugi dan promaja i tako tri-cetiri dana...
 
Zahvalan na receptu, probao - fenomenalno! Imao sam i viška vremena pa sam ga prethodno stavio u pac 3 sata. Znači za svaku pohvalu i svakako ću ga memorisati za sledeću priliku.

- - - - - - - - - -

Evo da podjelim jedan recept za pripremu kunića danas sam to radio i bilo je za prste polizati kažem bilo pošto više nema sve smo pojeli i fino zalili sa gembačem od rizlinga.:icon_jook:
Ja sam radio količinu za 4 osobe a vi si prilagodite prema potrebi.
Potrebni sastojci su vam :
Pola kunića rastavljen na kom.
5-6 kom. sitnijeg crvenog luka ili tri veća.
par režnjeva bijelog luka (češnjak)
1 kocka za pileću juhu za pripremu temeljca
300 ml vrhnja za kuhanje
200 g fine mesnate slanine
malo masti ili maslaca po želji i ukusu
1 žlica senfa
sol i papar
Priprema : kocku za juhu prokuhate 5-10 min da dobijete pileći temeljac a potom u njega stavite crveni luk samo raspolovljen ili u četvrtinama i ostavite još 10 tak min da kuha u međuvremenu dok se luk kuha na malo masti popržite sitno nasječenu slaninu da dobije lijepu crvenu boju pa je izvadite u neku posudu ili tanjir na stranu a na masnoću stavite meso nasoljeno i popapreno po ukusu da se popeče sa svih strana dok ne dobije lijepu zlatnu boju. Kada je meso gotovo izvadite i njega na stranu a na masnoću stavite prokuhani crveni luk da se nakratko poprži i karamelizira te protisnite ili nasjeckajte bijeli luk pa prelite sa temeljcem koji vam je ostao od kuhanja luka. Kada smjesa prokuha dodajte unutra vrhnje za kuhanje i žlicu senfa pa sve dobro razmješajte da se fino sjedini a potom u taj saft stavite popečeno meso i slaninu.Kuhati u saftu dok se meso ne počne odvajati od kosti meni je trebalo oko sat vremena pošto je bio tromjesečni mladi kunić a ako treba kuhajte duže i po potrebi podlijevati vodom. Kada se meso počne odvajati od kosti pustite da višak tekućine ispari i da vam se saft zgusne do lijepo kremaste gustoće i servirajte uz kuhani krumpir ili njoke a može i neka tjestenina. Zaliti obavezno sa dobrim vinom . DOBAR TEK!

Zahvalan na receptu, probao - fenomenalno! Imao sam i viška vremena pa sam ga prethodno stavio u pac 3 sata. Znači za svaku pohvalu i svakako ću ga memorisati za sledeću priliku.
 
10% svinjska slanina, 2.3%so, 1%beli luk, 0.8%paprika, 0.2%mleveni kim, 0.2%biber.Jos je na promaji,tek sam ga doneo od coveka ko mi je dimio.
 
Pozdrav druze!Da nebih morao praviti kobasice od onog muzjaka sto sam uzeo od tebe,donesi mi 1/kg kobasice od kunica kad budes dolazio u grad.
 
Evo godina dana prodje a ti kod mene ne dodje.Dali jos kobasicaod kunica imas i dali me u goste primas.Pozdrav.
 
Nazad
Vrh