Kultivatori (špartači)

Kultivacija je jedna od bitnijih operacija ukoliko ima potrebe za istom.

Pokorica, previše padavina(aerisanost), depresivno delovanje hemije na usev , korovi itd.... Starija istraživanja su pokazala opravdanost ove operacije kroz povećanje prinosa. Amerikanci to ne rade jer su većinu problema eliminisali sa ostavljanjem žetvenih ostataka na površini, i vertikalnom obradom.

A korove zna se kako rešavaju

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Samo delimična prepravka ali meni jako sviđa njegov posao!
739e88bbf4a54ed90a74700c626263c0.jpg
 
Opredelio sam se za Tupanjac jer ih ima puno selo i to radi radnju. Nisam hteo sa klasicnim moticicama jer ovo sa S malo i podgrne usev pa eventualno mali korov ce zatrpati. A slazem se da radi losije kada je tup.

Druge nisam ni gledao jer su skuplji a inace spartanje ne smatram za neku izuzetno vaznu operaciju. Recimo po USA snimcima nisam uspeo naci da spartaju.
Cena je 2500+pdv da sam uzeo bez hidro cena je dosta manja.
Cestitam Bojane...koliko je cena hidraulicnog dizanja?
 
Turcin,kopija Beker spartaca,nema veze sto nema diskove po bateriji,ona velika crtala na krajevima ga drze,nema da zucne,mirniji nego ovi sto imaju na svakoj bateriji tocak-vodilju.
 
Cestitam Bojane...koliko je cena hidraulicnog dizanja?
Ne znam posto je pojedinacno sta. 1200 je 4r sa S a 6r hid je 2500. Telefonom kada sam kupovao rekli mi da ako hocu bez hidro bice dosta niza cene ali nisam hteo jer cu sam spartati i nemam ambicije da bildujem pod stare dane.
 
A na taj špartač ne mogu da se namontiraju opruge za lakše dizanje baterija kao na standardnom špartaču? Moj komšija je prosto dodao po još jednu oprugu na šestoredni klasični špartač i sad jednom rukom diže i spušta krilo sa dve baterije. Dok je bila po jedna opruga bilo je teško dizati krilo jednom čoveku.
 
A na taj špartač ne mogu da se namontiraju opruge za lakše dizanje baterija kao na standardnom špartaču? Moj komšija je prosto dodao po još jednu oprugu na šestoredni klasični špartač i sad jednom rukom diže i spušta krilo sa dve baterije. Dok je bila po jedna opruga bilo je teško dizati bateriju jednom čoveku.
Kod mene je problem usitnjenost parcela,sa hidraulikom ne moram silaziti sa traktora.
 
A na taj špartač ne mogu da se namontiraju opruge za lakše dizanje baterija kao na standardnom špartaču? Moj komšija je prosto dodao po još jednu oprugu na šestoredni klasični špartač i sad jednom rukom diže i spušta krilo sa dve baterije. Dok je bila po jedna opruga bilo je teško dizati krilo jednom čoveku.
Moze i to, al ovo mi je jos lakse. Izvadim kline kad dodjem na prvu njivu i nema izlazenja sto kaze Cveja
 
Turcin,kopija Beker spartaca,nema veze sto nema diskove po bateriji,ona velika crtala na krajevima ga drze,nema da zucne,mirniji nego ovi sto imaju na svakoj bateriji tocak-vodilju.
Zar nije kopija Gasparda?Imom prijatelju stigao taj ko što je stavio Milovan slike samo 8 redi.Alal im praćka muški su ga uradili.jedino mi se ne svišaju te tri gredenapred,mogli su to malo uprostiti.A težina 8-mo rednog 1450 kg.
 
Vodeći diskovi na Huđiku rade radnju, ali se mora spustiti do kraja, i nema da mrda, ide kao po šinama.
Takođe sam pristalica špartanja, obavezno kukuruz i suncokret dva puta, i čiste njive, a sredinu ne prskam još od 2012, od kada sam kupio Huđikov špartač.
 
Ne pisem o spartacu ali o tupanjcevoj drljaci ali to ti dodje na isto. Klipovi drze da se ne odize krilo. Tri godine je bilo ok radio sam kako i ti planiras ali onda u zurbi, sekunda nepaznje i pokrivio sam krila.
 
Bez špartanja ništa, bar kod mene, i prihrana dušikom usput.
Povrće špartam po 4-5 puta, kroz cijelu sezonu, efekt je vidljiv.
Što se tiće rasprave o radnim tijelima, samo S opruga ovdje igra, mogu ih pustiti toliko duboko da se traktor muči, dok oni obični kultivatori s noževima neće u zemlju, i samo ližu odozgo.



 
Nazad
Vrh