Kukuruzna silaža

Kod mene jedu mikado neostaje nista iza krava i junica, dok druge hibride koje sam silrao jedu slabije a sa as 160 nemam iskustva mozda cu i njega jedne godine probati.
 
Ja obradjujem preko 50 njiva u proseku po 20 ari. Računam da je to oko 10 hektara. Pošlegodine sam posejao 16 džaka as 160 i skoro sve silirao. Nešto nisam stigaojer me je suša pretekla. To nije mnogo površinski ali je strašno zamorno u tako malim njivama. Nego sve jedno niko me nije terao da se bavim poljoprivredom-stočarstvom. Silažu radim od 2000 gosine kad sam krenuo sa Zp 735 pa sve do današnjeg dana. I svake godine sam menjao hibrid. Ali nikad za probu nego menjam svake godine i sve jedan. Jednostavno me je vuklo nešto da tako radim. Sadio sam i beli takozvani domaći merkantilini. I bio sam zadovoljan medjutim dosta mi je polegao nakon jedne velike oluje. Sadio sam i žuti merkantilni sa tavana. Ns 640. Zp 684, Pionir kolomba, Pionir b23, kws Mikado i druge ali napominjem da su mi krave najbolje jele as 160 i bilo je rezultata. Jele su one i druge hibride normalno bez ostataka jer kad vidim da počinju da biraju ja smanjim dozu silaže i dam malo slame i one počinju da ližu sve živo. Pa još ako posolim vodu i njome poprskam slamu sutradan silažu m jedu iz kolica i ne čekaju koncentrat da im sipam odozgo. Znači zadovoljniji sam asom nego svim ostalim hibridima ( moje zapažanje) ali sam rešio da ove godine probam Limagrain Helen. Jednostavno djavo mi neda mira, ali ću ove godine saditi paralelno u većim njivama as 160- Lg Helen i videću kako će biti. Znači ako neko hoće kavalitetnu silažu po meni sa sigurnošću može uzeti asov silažni.
 
jako velik razmak silažni uglavnom ide 10%posto gušće od običnog sejanja ja as 160 sejem na 21 ima mase lakše kombajnu jer je tanja stabla a svaka stabla ima klip jer ako seješ na 27 i nedaj bože ne nikne ti svaki izračunaj koliko ti je manji prinos

sve je to ok.sto ti kazes ali kod mene je zemlja takva nije mi to tvoja vojvodina mi za branje sejemo 3u metar,nema sanse nasa zemlja da izgura tu cestinu!
 
Gledao sam i iz tog razloga sam uzeo Lg helen za ovu godinu da probam. Nadam se da sudeći po izjavama tih ljudi neću da pogrešim u izboru hibrida.
 
Evo kako kod mene izgleda silaza.
photo-0001.jpg
photo-0002.jpg
photo-0003.jpg
photo-0004.jpg
photo-0005.jpg
photo-0006.jpg
photo-0007.jpg
 
jako krupno sečenje još ako su šapurike tako krupno tu nema mleka jer ćeš pola izbaciti iz jasala
 
Kojim kombajnom si to radio, dali si gledao ispravnost nozeva,koliko su ostri i jesu li svi na broju.
 
Od prosle godine mi je ostalo 3 vrece mikada, ove godine dodacu zp 735 a posejacu i as 73 jako stablo i odlican klip,e sad svako ima svoje misljenje tako na primer kad gledamo ogledno polje taj kukuruz je extra a kad mi posejemo taj hibrid je dosta losiji, te ogledne kuce bi trebale da uzmu seme iz nasih apoteka pa da ga seju,a ne kako oni to rade donose posebno odabrano seme. Inace sve parcele na kojima sam sejao i na kojim cu sejati kukuruz za silazu su natorene stajnjakom.
 
Jeste krupno, kombajn je pottinger mex 3 kupljen par dana pre skidanja silaze pa nista nije ni proveravano ali ove godine ga ceka remont i farbanje.
A mozda je krupno i sto je traktor bio slab a kukuruz veeliki pa se gusio.
Inace sa silazom sam ove godine zadovoljan nikad nije bila bolja a i krave je vrlo rado jedu.
 
Nazad
Vrh