Kukuruzna silaža

Vidim da obicno mnogi upotrebljavaju istu sintagmu----- 20-25----kilograma. To je u mnogim brosurama uzeto kao pocetna cinjenica u ishrani krava. Medjutim sve je to zavisno od ucesca drugih hraniva u celokupnom obroku a iod samog ukusa silaze. Npr. clan babun je naveo da mu je ove godine silaza malo losijeg kvaliteta zbog godine, onda igordulic je rekao da njegovu silazu jedu ko icepane (nije dosledno citirano) sto sve navodi da 20-25kg po grlu moze da posluzi kao osnova. A da navedem jos da se silaza vodi pod ukusna i sočna hraniva koju zivotinje rado jedu Sto opet zavisi od drugih hraniva npr. detelina. Seno ili detelina su hraniva koja mogu da pojacaju ili smanje unos silaze kao hraniva u organizam. Meni se mnogo puta desavalo da i pored dobre deteline i silaze krave se pomere unazad i jedu slamu i mnogo nebrojeno puta sam bacao po par bala slame u jasla koju su one listile kao da im je to omiljeno hranivo. Znam da sve ima svoje zasto i zato ali ja silazu upotrebljavam u neogranicenim kolicinama. Ja obicno hranim dvanaestak grla govedi i po neko starije tele, Imam i desetak ovaca sa jagnjcima i siliram uvek i sve koliko mogu u sto vecim količnama jer mislim da je silaza po meni glavno i osnovno i ujedno najjeftinije hranivo koje bi trebalo da se nadje na svakom hranidbenom stolu (jaslima). A sto se tice primera kolege kiflera koji kaze da ispred grla stoji brdo silaze to je u izvesnoj meri tacno. Naime u tom brdu hrane ima i silaze ali ima i ostalih primesa kao sto su seno suva detelina (ili uletnjem periodu i zelenog hraniva) onda mnogi ubacuju i sitno seckanu slamu u manjim kolicinama onda izvesnu kolicinu koncetrata smese minerala i vitamina tkzv. premikse, sve to mesaju u miks prikolicama (tmr- total mixed ratio) i to stoka jede po volji i kad hoce nocu danju jer ne postoji mogucnost biranja hrane. Cak sam slusao i gledao da neka manijna hrani jednom dnevno. Tu ne postoji mogucnost prejedanja pojedinim hranivima i zato su brda hrana ispred gajenih grla. Ali to zadnje sto sam naveo je za nas mnoge san nesto zbog skupe mehanizacije kolicine zemlje kolicine grla u celokupnom zapatu i sve ono sto su mnog farmari imali usvom razoju a mi nismo i samo je jedna cenjena manjina uspela da se izbori sa svim dacama i nedacama koje nam je donosila drzava sa svojim merama koje su nas u dobrom nizu slucajeva vise odmagala nego pomagala.

Znaci po meni ako to neko interesuje silaza u svako slucaju i to u sto vecim kolicinama. Ja takooo a vi kako oćete ( sto bi se reklo narodski i u pjedinim delovima nase domovine)
 
Svaka cas za post , ali smo svi mi stavili po koju sliku svojih krava ,cak su i inostrani clanovi izlozili svoja grla, pa stoga nam i ti postavi koju sliku da vidimo sta posedujes od stoke i kako je hranjena.
 
Mislim da definitivno svi moraju da idu ka tome da silažu koristite čitave godine, jer prelaz sa silaže na zelena hraniva sigurno utiče na pad mleka a sama cena silaže nije tolika da ne može da se izdrži.
 
interesuje me koliko dugi sme da bude otkrivena silaza kada se pravi, radi se o tome da imam 2 traktora a jednu prikolicu, jedan bi silirao a drugi vozio do kuce ( nekih 10ak km) pa da ugazi i opet, da li sme da stoji koliko otkrivena silaza tako tek uradjena, trebalo bi mi malo vise vremena da to zavrsim
 
interesuje me koliko dugi sme da bude otkrivena silaza kada se pravi, radi se o tome da imam 2 traktora a jednu prikolicu, jedan bi silirao a drugi vozio do kuce ( nekih 10ak km) pa da ugazi i opet, da li sme da stoji koliko otkrivena silaza tako tek uradjena, trebalo bi mi malo vise vremena da to zavrsim


Sme da bude otkrivena dokle god dodajes novu masu odozgo. Igrom slucaja meni je pre dve godine ostala silaza dva dana otkrivena zbog havarije na kombajnu i treci dan je pokrio. Samo sto sam svake veceri prebacivao najlon odozgo. Nije bilo nikakvih problema.
 
a da li kada silazi provri moze slobodno da se otvara i nece da se pokvari posle ? i koliko krave dodaju na mleku od silaze ? hvala :ppozdrav:
 
Pokvariće se naravno, silaža dok nije u kontaktu sa vazduhom može da stoji godinu dve tri ali kad se otvori počeće da se kvari.
 
alen1972

meni je ostajala i do 7 dana otvorena i nista nije falilo, uglavnom se radi tri dana ako sve ide kako treba

Zmaj 151




ja za 50 goveda siliram po 10-12 hektara i to imam od novembra do juna, a od polovine jula pa do septembra pocetka oktobra ima zelene silaze


ja mislim da je ovo najbolja varijanta jer se izbegavaju najtopliji meseci u toku godine kada moze da se javi naknadno vrenje i povecano je kvarenje silaze
 
ja koliko sam primetio ukoliko se pocepa negde najlon sa strane tu ima da se odbaci mozda za jednu kofu od disperzije, ali to zasusi i ne siri se dalje, sad to je sto sam ja ustanovio za zimske mesece, ali kada je napolju toplo ne bih mogao da ti kazem posigurno
 
alen1972

meni je ostajala i do 7 dana otvorena i nista nije falilo, uglavnom se radi tri dana ako sve ide kako treba

Zmaj 151




ja za 50 goveda siliram po 10-12 hektara i to imam od novembra do juna, a od polovine jula pa do septembra pocetka oktobra ima zelene silaze



ja mislim da je ovo najbolja varijanta jer se izbegavaju najtopliji meseci u toku godine kada moze da se javi naknadno vrenje i povecano je kvarenje silaze
cika jova me je shvatio napravljene silaze bude od novembra pa do juna a od polovine jula do oktobra siliram svaki dan zelenu silazu,redovnu silazu siliram svaki dan do dana kad dodje vostana faza pa onda isiliram sve,e onda prelazim na postrnu silazu i tu siliram do oktobra svaki dan i kad to isiliram onda nacinjem pravu silazu ko je shvatio razumece:ppozdrav:
 
zato jedan moj komsija pravio i kaze da nema nekgk poboljsanja mleka zato pitam.a i ja se mislim da pravim pa zato.dal je bolje to ili grasak izbalirati?
 
Nazad
Vrh