Kukuruzna silaža

@ Zmaj 151, jednom je bio klas jaguar, dvoredni, a ove godine neki crveni, troredni italjinskog naziva čini mi se, ima baš visoku kabinu, da me ubiješ ne mogu da se setim.
Šta imamo kolege, as, zp735, mikado, pionir, šta još ko seje... Ja ću verovatno ponovo raditi sa mikadom a može da se desi i zp735.
 
kod mene se najviše sije KWS mikado, syngenta maverik te pioniri (maleni, mi smo vojska prava :osmeh:) B23, N61 i K67
 
Igore da li celu silazu prekrivas zemljom?
U kom smislu celu? O gore ide zemlja komplet,e prosle godine smo se bas napatili zimus,i onda sam ove napravio i jednu na zemlji sa minimalno zemlje cisto da drzi neajlon,a nisam nasoa siroki kolko je silaza trebalo mi 12m,a uzo od 8 i spajao,i taj drugi je neki jeftiniji bio,cak smo ga i duplo stavili vise od metar prepustili,al je ispucao,em macke i psi se na njemu vijali skakali,tako da ima i kvarnog,ali dobro nije strasno potrosice se brzo ima tridesetak prikolica ako se ne varam,jako sam se bojao ako stisne zima da cemo opet morati sekirom da lupamo zemlju pa ko sante leda odlepljivati od nejlona,muka je bas bilo lane.
 
U kom smislu celu? O gore ide zemlja komplet,e prosle godine smo se bas napatili zimus,i onda sam ove napravio i jednu na zemlji sa minimalno zemlje cisto da drzi neajlon,a nisam nasoa siroki kolko je silaza trebalo mi 12m,a uzo od 8 i spajao,i taj drugi je neki jeftiniji bio,cak smo ga i duplo stavili vise od metar prepustili,al je ispucao,em macke i psi se na njemu vijali skakali,tako da ima i kvarnog,ali dobro nije strasno potrosice se brzo ima tridesetak prikolica ako se ne varam,jako sam se bojao ako stisne zima da cemo opet morati sekirom da lupamo zemlju pa ko sante leda odlepljivati od nejlona,muka je bas bilo lane.

Ja vec trecu godinu zemlju stavljam samo po krajevima, mada cu probati i to da zamenim vrecama peska, a preko sredine na najlon stavljam cirade i preko njih idu gume. Cirada moze gumena kamionska a imas i jeftiniju varijantu cirada kao na slici. Mogu se naci raznih dimenzija i lake su za sastavljanje. Od kako primenjujem ovaj sistem odmorio sam se. Nema maltretiranja zimi sa razbijanjem zemlje, pa kasnije sa skidanjem blata, a i samo pokrivanje silaze traje krace. Sto se silaze tice nema kvarenja. Znam da radis mnogo vise silaze od mene ali mislim da je bez obzira na kolicinu krajnji ishod isti.



QwQiE_49641248.jpg
 
Kod nas je jedan covek uzeo podfoliju tanku u sirigu i njihovu pokrivku za silazu u vidu neke cerade,i sipao je u dzkove sljunak i samo su tim pokrivali,to je stvarno super kad je zima itd,e sad vidim neki crepom prekriju neki ciglama,sve je bolje nego kad je zemlja ali nama se ona najbolje pokazala i nekako nam najeftinije i najednostavnije kad vec zaspemo zemlju s krajeva onda je se odradi vec sve..
 
Ja pokrijem slamom sve i polijem vodom ako nema kise kad se silaza zavrsi da pocne da trune. Nemam problema sa misevima, ali cu ove godine oko citave silaze da postavim mrezicu da mi macke i kerovi ne zeznu najlon.
 
Brat uzima foliju i podfoliju od RWA, uokolo stavimo vreče s pijeskom koliko ih ima a ostalo ciglu (punu stara "jedinka") i nabacimo nešto guma gore. podfolija je vrlo tanka ( 0.04mm) i ona se odlično prilagodi neravninama tako da je skroz pripijena uz silažu, a folija je čuva od oštečenja, pretjeranog zagrijavanja (gornja strana je bijela a donja crna) i plus toga ima nešto u sebi što odbija glodavce. tako radimo unazad 4 ili 5 godina i nikakvih problema ni što se tiče kvarenja a ni oštečenja.
 
da takva je, jedino što nigdje nema oznake pravog proizvođača već samo RWA a sad tko to proizvodi za njih neznam, zbog debljine ide obavezno podfolija, jer pod njom bi ostalo previše zračnih đepova. BTW ne znam na što misliš pod "obična folija" ako se to odnosi na običan najlon njega ne stavljamo. za cijenu moram pitati nečaka ili brata, oni se bave financijama a ja sam samo običan šljaker.
 
Imam malo iskustva sa silažom, stavljao sam najlon i 7 - 10 cm zemlje odgore. Prvo su mi vrane čeprkale i probile najlon na par mesta, kiša skine zemlju, blato, kad zaledi opet muke... Pokušaću sa ovim UV folijama ove godine ako ih nadjem u prodavnicama.
 
Bez podfolije vise ne radim.Pokazala se odlicno,ja sam stavljao onu tanku za krecenje i ima efekta,za ovu godinu planiram UV foliju (crno-belu) i podfoliju.........

dobra je i ona samo se lakše ošteti kad se hoda po njoj (kod prekrivanja) i nema toliko prijanjanje uz silažu, na deklaraciji podfolije piše da ima "usisni" efekt. a kad staviš na papir vidiš da si upotrebom podfolije uštedio, je su gubici daleko manji nego bez nje.

pitao sam brata foliju dimenzija 10x50 m plaća cca 200 eura s pdv-om a podfoliju 60 eura s pdv-om (on je kod nas 25% a on je u sustavu PDV-a pa mu se to vrača) i još minus 10% na količinu i avansno plačanje.
 
Ja sam ove godine silirao ns 640. Nije los imam i masu i zrno ali mi se cini da nekako nije hranljiv. Krave jedu ali nerado slikao sam ali mi nesto ne ide sa slikama. Pokusao bih nesto novo i svake godine uvek pokusavam sa neki drugim hibridom.Sadio sam i B23, ZP 735. D12, Zp578 I svake godine mi se cinilo da nesto nije u redu. B23 mi se cini da je imao previse tvrdu kuninui imao sam dosta ostataka u jaslima. ZP 735 je imao dosta mase ali sam imao dosta garke na klipu skoro svaki deseti petnesti koren, D 12 mi je cini mi se bio dosta nizak, ZP 578 njime sam bio zadovoljan visinom ai sam imao dosta jalovih stabljika cak su mi i pojedini delovi njiva bili bez korena ali stabljika je bila izuzetno visoka. Opet ove godine sam sadio ns 640 i imam dosta ostataka u jaslima posebno kunine ili ti sisarke kako li je već ko zove. Ove godine bih opet nesto novo pa pomno pratim ovaj razgovor tj ovo dopisivanje na forumu da vidim nebi li neka ideja iskocila za mene. Razmislam o LG iju ili Asovom silaznom ili neznamkojijos...........
2dl3dpg.jpg
 
Poslednja izmena:
Ova je godina posebna susa je svoje odrarila silaza je loseg kvaliteta i ne jedu je ni priblizno kao prosle godine
 
Kod mene je bas zanimljivo sto ne moze im se nadavati kolko silaze smazu,valjda je njima to kao salata ovako bez zrna,tako da ne znam.A lucerku extra kvalitet burlaju po jaslama,zato je i dobiju minimalno.
 
Tu foliju za silažu... Nju postavite preko silaže, pa posle običan najlon i šta još preko toga?
 
Nazad
Vrh