Kukuruzna silaža

Takozvana Traunstein tehnologija pokrivanja silaže podrazumeva:
-folija na stenama silosa 180 mikrona
-na vrhu potfolija 40 mikrona
-UV folija 150 mikrona
-mreža
-džakovi, na punjeni sa peskom svakih par metara, odnosno na spoju mreže ili folije, sprećavaju da vazduh ide po dužini silosa, kad je otvoren

Za to se preporućuje i Traunstein tip silosa, koji ima stene, koje nisu okomite, nego malo vise na van, tako, da se dobro gazi
 
f3x1sl.jpg

vxot9u.jpg

Ja to ovako radim beton sa strane Najlon odozgo pa onda gume i ako je dobro ugazeno onda nema nista za bacanje izuzev malu koru koja se stvara odozgo ispod najlona i na mmestu dodira najlona i betona. Silaza je uvek dobra sto se tice spremanja samo sto jos uvek tragam za dobrim hibridom koji bi na neki nacin zadovoljjili potrebe zivotinja za energijom da bude ukusna da je lako svarljiva od strane zivotinja tj da bude sto manje izlucenih nestvarljivih sastojka.
 
Koliko ti je siroka ova jama
Ova jama sto je na slici je sirine tri metara u podnozju ali pri kraju mislim u gornjem delu bi trebala da bude oko 3,2 metara. duboka je isto tri metara a duzina je dvadeset metara. Ta sto je na slici nije jos otvorena ali do nje je jos jedna isto takva koja je pri kraju (dva tri posta ranije).
28k4zdd.jpg

Ovako izgleda sa ove strane i tu je izlaz u ravnini sa zemljom mislim na nuli a sadruge strane sam iskoristio prirodan nagib zemlje i dodao malo pa je oko metar i dvadeset u navozu. Mislim kipujem od te visine i polako dizem uvis pa koliko stane. Jedino me zeza sto gazim sa malim traktorom, mislim nije duplak pa mi pravi veci navoz pami svuljava silazu /svlači) na dole i ne mogu da je punim do kraja. Ove godine cu da dodam najlona na zemlju i da je produzim tako da mogu da joj iskoristim punu visinu.
 
koliko ari je potrebno da se poseje kukuruza za silazu da bi se prehranilo nekih 5-6 krava, dajem im samo seno, po malo koncentrata, leti su na pasi, a ovde niko ne radi silazu tako da nista ne znam o tome .
 
Tesko je uskladiti to za celu godinu na 5-6 krava jer je mala potrosnja i kad krenu topli dani mnogo ce se kvariti.
Najbolje da pokrije period od novembra do maja ,a za to mu treba 0.8-0.9ha.
 
koliko ari je potrebno da se poseje kukuruza za silazu da bi se prehranilo nekih 5-6 krava, dajem im samo seno, po malo koncentrata, leti su na pasi, a ovde niko ne radi silazu tako da nista ne znam o tome .

Ja mislim da je pitanje bilo bolje da je glasilo ---Koja kolicina silaze je potrebna--------- Jer ako nastavi susa kao ove godine sadicemo svi mi duplo vise nego do sad, a sto se tice silaze ja bih je preporucio svakom ko ima makar i jednu kravu. A sto se tice tehnike siliranja čovek moze da pravi uzu a duzu silazu. Na primer iskopa u zemlju rov metar puta metar puta potrebna duzina ili uze od metar puta metar i jos duzu i nema problema problema sa dnevnom upotrebom niti se zagreva preko leta. Ni ja nisam odmah pravio betonsku silo jamu nego u zemlju i sirio silo jamu svake godine koliko mi je bila potrebna.
 
Poslednja izmena:
ja za 50 goveda siliram po 10-12 hektara i to imam od novembra do juna, a od polovine jula pa do septembra pocetka oktobra ima zelene silaze
 
Ove godine, zbog suše, veličina parcele nije mogla da se gleda, pa da planiraš količinu silaže.Kako je ostaje sve manje, sve je bolje jedu, razvlačiš, pa staviš lopatu manje, da uštediš.Ja sam ove godine skinuo sa 70ak ari, dve parcele, jedna 30 jedna 40 ari, malo više od 7 jednoosovinki sa arnjevima i trebalo bi da ima od novembra do kraja marta za 7 grla, 2 junice i 5 krava.Dajem po gajbu silaže na kravu( gajba za hleb), junicama po pola...
Valjda će ove 2013. priča biti drugačija, lepša.:cool:
 
pa ja ne znam koliko njima treba da se daje toga na dan i koliki su prosecni prinosi sa hektara, mislim da bi to dosta poboljsalo proizvodnju mleka
 
Kad pogledas slike sa stranih farmi ispred njihovih krava ima brdo hrane, oni izgleda ne hrane kao mi na gajbe,korpe i kolica.
 
Nazad
Vrh