Kukuruzna silaža

Ako se ispoštuju sve tehnološke norme (optimalna vlažnost, sabijenost, bez zemlje u silaži) inokulanti ne mogu da doprinesu poboljšanju kvaliteta silaže sele bilke kukuruza u meri da se opravda njegova cena. To je potvrđeno u svim ogledima koji su rađeni kod nas. Naša silaža ove godine je imala 91 bod od maksimalnih 100.
 
Svaka cast i ja delim to misljenje nikad ih nestavljam nekazem da su nepotrebni ali ako se uradi kako treba uvek je dobrog kvaliteta. Ja sam je radio dosad na ledini ali zbog rastura i boljeg sabijanja ove godine cu uraditi rov cisto zbog veceg iskoriscenja silaze. Inace komsija ima dva silo tornja kapaciteta 60tona kad ih napuni odozgo zatvori najlonom i sipa vodu pod tezinom vode silaza se dodatno sabije i neispusta je dok neotvori silazu ove godine nije bacio ni kilo prvoklasna je a nekoristi nista sem sto seje namenske hibride.
 
Mi stavljamo svake godine inokulant u granulama,nismo nikad radili bez njega,nasa racunica je ta da nikad ne mozemo biti sigurni u kvalitet u toj meri da na neke uslove ne mozemo uticiti,nego kako ispadne ( jer se radi 10 dana zbog malog kapaciteta kombajna) a opet s druge strane to je hrana koju treba cele godine koristiti i kosta mnogo napram 250-300e koliko nas izadju inokulanti.Jer kad se nesto desi a mozda bi inokulant pomogao,mozda i nebi ali psihicki si mirniji jer znas da si iskoristio mogucnosti koje si imao.
 
Svaka cast i ja delim to misljenje nikad ih nestavljam nekazem da su nepotrebni ali ako se uradi kako treba uvek je dobrog kvaliteta. Ja sam je radio dosad na ledini ali zbog rastura i boljeg sabijanja ove godine cu uraditi rov cisto zbog veceg iskoriscenja silaze. Inace komsija ima dva silo tornja kapaciteta 60tona kad ih napuni odozgo zatvori najlonom i sipa vodu pod tezinom vode silaza se dodatno sabije i neispusta je dok neotvori silazu ove godine nije bacio ni kilo prvoklasna je a nekoristi nista sem sto seje namenske hibride.

Kako to misliš silo tornja? Kao uspravni, cjevasti silos? Kako to puni, nisam to do sada vidio?
 
Ajd molim te slikaj, baš me to zanima. Od čega je konstrukcija, beton vjerovatno? Meni su ove godine miševi napravili veliki problem, sa odozgo su uz ivicu kanala su isjekli gornji najlon (sa strana je beton) a nisam primijetio, rupa je bila malena i na zgužvanom dijelu najlpna, tek 3-4cm prečnika ali su u silaži napravili dar-mar, kopali kanale, ulazio vazduh ko zna koliko dugo, sad se sve na tom dijelu počelo kvariti, ne znam šta da radim. Ništa odozgo na najlon nisam stavljao, pojma nemam zašto su kopali dole, prošle godine nisam imao problema sa time.
 
a zašto ne trujete miševe stavite malo dalje od silaže u par cijevi one svježe mamce u vrećicama i riješen problem

---------- Poruka napisana u 19:44 ---------- Prethodna poruka je at 19:41 ----------

a što se tiče inokulanata 40 e na 100 tona nije tako puno a silaža je vidljivo bolja mada sam ja sa tim za 100 tona prskao i skoro 150 i bilo je odlično.i prednost inokulanta je ako staviš punu dozu možeš nakon 7 dana otvoriti silos
 
Jel inokulanti pomažu i kod zaštite od kvarenja? Ja ću sledeće godine morati da nabavim neki inokulant ako pomaže kod kvarenja, ove godine mi se baš počela kvariti od kako su miševi napravili havariju. Kvalitet joj je inače odličanm, siliran je AS72, prinos izvanredan, samo krenula da se kvari kao luda, ne znam šta joj je odjednom, ugažena je preko svake mjere, krepem svaki dan dok je kopam budakom, nema šanse drugom alatkom da se nešto uradi. Meni bi trebalo inokulanta za oko 50 tona silaže, toliko sam otprilike imao u ovoj sezoni, ima li tako malih pakovanja?
 
ima ja koristim biominov on je pakovan za 50 tona on ti služi tome da u startu prevlada broj dobrih bakterija ili ti korisnih nad onima lošim koji uzrokuju kvarenje .silaža kroz proces fermentacije povećava broj bakterija a ti ih kroz inokulant dodaješ odmah maximalan broj zbog toga brže završava proces koji je potreban da silaža sazri i logično je onda da je možeš brže i otvoriti
 
Broj mlečnih bakterija je na biljci kukuruza u trenutku siliranja nekoliko desetina pa i stotina puta veći od broja truležnih bakterija, tako da u startu su one dominantne, samo treba stvoriti uslove za njihov rad. Silaža sa inokulantom nešto ranije može da se počne sa korišćenjem ali ako tehnologija se ne ispoštuje takođe postoji opasnost od kvarenja, kao i kad nema inokulanta. Mi otvaramo jedan silo-trenč već posle 12 dana, ali sve mora biti školski urađeno, ne koristimo inokulante. Što se tiče kvarenja, preveliko sabijanje dovodi do istiskivanje najvećeg dela kiseonika, u odsustvu kiseonika stvara se isključivo mlečna kiselina koja ima izvanredna bakteriostatska svojstva ali loša fungicidna svojstva, takve silaže su često po otvaranju sklone stvaranju plesni i kvasaca na površini koja je u kontaktu sa vazduhom. Novije preporuke idu i dotle da silaža ne bude maksimalno sabijena, već samo sabijena, jer deo vazduha uticanje na stvaranje sirćetne kiselina koja ima odlična fungicidna dejstva, tj sprečava buđanje i kvarenje površinskog dela silaže. Ako se ima problema sa budji može se uzeti sirće ili eksencija pa se razbalažiti pa nafajtati na deo koji se izuzima, tako će se smanjiti kvarenje silaže u tom delu.
 
jel ima neko ove godine silazu preklupljenog zrna kakva vam je ja imam pa cisto da uporedim i jel neko koristi inokulante za zrno
 
Nazad
Vrh