Kukuruzna silaža

Silazu nakopam vilama ide bez problema, jedino kad smo pravili sjenazu islo je teze pa smo je sjekli onom spravicom sto se sijeno sijece.

Ja ne mogu ni zabosti vile u silažu, nema teorije. Naoštrio sam budak kao žilet i treba zamahnuti svom snagom kako bi se zabio do ušica, inače odrezujem sloj debeo oko 10cm, jedan sloj ode za neka tri dana.
 
Ja i kukuruznu silazu zasecam "spravicom" za seno jer ostaje ravna ivica i manje se kvari kad krene toplo vreme.
 
E to mi i jeste čudno. Pazi, nema kvara spolja, ne kvari se sa strane gdje je kopam, ne kvari se odozgo. Na dva mjesta su miševi probili najlon i tu se malo pokvarilo ali to je zanemarljivo. Medjutim, dešava se nešto jako čudno. Od kako sam prešao debljinu od oko 1-1.2m, primijetio sam da se na sredini pojavio tanak sloj, možda 2-3cm, crvene budji. Nema je ni iznad ni ispid toga, samo taj jedan sloj preko sredine ali ne ide cijelom širinom kanala od 3m već do nekih pola metra do zidova. Tu je sasvim pokvarena i crvena ali se to nigdje ne širi pa je vrlo lako ukloniti. Ne mogu da shvatim kako je tako nešto moguće?

Inače, ugažena je krvnički, svo vrijeme dok je dovožena gazili smo je bez prekida sa hurlimanom, znači nekih 12-13h bez prekidanja. Opšti kvalitet je za desetku samo mi je taj tanki sloj kvarenja velika misterija, tu ne može doći vazduh niti prljavština, silaža je dovožena bez prekidanja i gažena svo vrijeme. Sa hurlimana nigdje ništa nije curilo, sa Fiata koji je dovozio silažu je kapala malo nafta ali to je beznačajno malo bilo, ne vjerujem da je to moglo napraviti kvarenje na toj širini. Zanimljivo je da tog kvarenja nije bilo u prva 4m kanala, pojavilo se tek na oko 4.5m dužine kanala i čini mi se da se pruža dalje, ne znam koliko duboko. Ukupna količina pokvarene silaže je dosta mala, možda pola kante u dan-dva.
 
Toga se nisam sjetio, sasvim je vjerovatno da je u pitanju krtičnjak ili nešto slično, silaža je rezana dosta nisko. To bi objasnilo i zašto se ta crvena budj pojavila u samo jednom ograničenom sloju.

@Fiat

Pa napisao sam, gažena je svo vrijeme bez prekida, najmanje nekih 12-13h, možda i više. Mnogo je doprinijelo i to što je sloj silaže dosta debeo pa se slegla i utabala usled svoje sopstvene mase.
 
Meni je najlogičnije da je u tom delu prosuta čitava prikolica na maloj površini i da se stvorio čep koji nisi dobro ugazio.
 
Ako je pokvareni deo silaže hladan, znači da je proces završen i da nema opasnosti od širenja pa tako ni razloga za brigu. Uzrok takve pojave je najčešće neistisnuti vazduh usled nešto debljeg sloja pri istovaru.
 
Ja idem na praksu na jednu farmu krava,imaju veliku silo-jamu,urade dosta silaze nikad nisam pitao koliko ali urade bas dosta,silazu gaze sa gusjenicarom traktorom,grdosija prava silazu ugasi kao beton tako da kad tovarimo silazu prvo krampom udaramo da malo okrunimo pa tek onda vilama,dok natovarimo kiperku silaze umorimo se bas dobro.
 
Nazad
Vrh