Kukuruzna silaža

@
kifler da biominove i stvarno vrijede svaki dinar
 
I ove godine sam pogrešno procenio potrebnu količinu silaže. Ako izadjem iz februara biće dobro. Sve što je manje ima, sve je bolje jedu, ili mi se to samo čini. Kvalitet je odličan. Kakva je situacija kod vas?
 
Slična priča, nikad više nismo napravili, ali opet brzo nestaje je, imaćemo negde do kraja marta. Prošle godine sam radio analizu silaže, bila je izuzetno dobra, ove godine nisam radio ali je negde u rangu prošlogodišnje. Ali najvažniji pokazatelj kvaliteta je apetit krava, ako je dobro jedu i daju adekvatnu količinu mleka onda je sve u redu. Inače zna se desiti da silaža bude po hemijskoj analizi jako dobra, a grla izbegavaju ili je ne rado konzumiraju.
 
и код мене одлази, али до сена ће да истраје , стари људи су причали када стока тако једе и не бира да следи врло гадан период времена - јака зима, сад видећемо...
 
pa kako možete toliko da se preračunate može čovjek da se prevari za mjesec dana ali toliko .ja uvjek sastavim ili mi fali za onaj period od siliranja dok ne sazri silaža
 
Prva greška, suša mi je odnela 30-ak procenata mase a nisam mogao da sečem veću površinu jer bih onda bio u deficitu sa kukuruzom za berbu.
Drugo, neplanirano sam ostavio troje muške teladi za tov.
Treće, takodje neplanirano sam u medjuvremenu kupio još dve krave i ostavio njihovu telad (žensku). Kad se sve sabere, ostadoh nekoliko meseci bez silaže, tj. dok ne stigne od stočnog graška.
 
pa dobro ali svejedno je dug period bez silaže kod nas je ovakva politika napravi silaže i sijena koliko je potrebno a smjese možeš i da kupiš . npr belje sad za krave muzare 19 % proteina prodaje za 24 euro centa
 
Ova godina je specificna mi smo duplo vise povrsina uradili i mozda bude taman,a da nemam drzavne zemlje moro bi sav kukuruz samo u silazu stavit.
A i kad ima trsosi se vise,dok kad se vidi da ce faliti onda smanjuj ali opet to se mora s necim drugim nadoknaditi,pa opet na isto dodje.
 
hmm,pa nije kriza trenutno samo za drzavnu je trebalo imat pare unapred(privatne nema da se uzme u zakup to radi ko vec radi)pa nismo mogli puno uzeti ali sad ce da bude kriza sigurno jer ljudi su se poalavili pa ce da teraje i cenu a i da povecavaje pa ce biti problem.
a sto se siliranja tice nismo vise teli jer je vec osusio se dosta kukuruz a i dosta nam bilo 10 dana sa jednim redom radimo,pa je svima vec na nos izaslo.
 
Ove godine prvi put planiram da posejem jari grasak da ga pokosim i onda posejem silazni kukuruz tako da bi ostvario duplu proizvodnju. Silaze cu imati sigurno do kraja maja iako sam ostavio 5 zenki za podmladak, silaza mi je extra.
 
Кифлер

Са којим ђубретом мислиш да ђубриш и која количина
 
Na te dve njive sto planiram grasak (4,5Lanca) jesenas je bacen stajnjak 10 cetvorotonki po lancu tako da ce biti dovoljno za obe kulture inace jesenas sam nadjubrio 10 lanaca i sad u prolece imam stajnjaka za sigurni 5 lanaca nista bez stajnaka.
 
I kod mene je silaža odlična!Jedino što je suša uzela svoje ,na istoj parceli prošle godine imao 10 prikolica a ove 8, još ove godine imamo 2 grla više al se nadam da će biti do kraja marta
 
Nazad
Vrh