Kukuruz 2024

mislim da ovome od trenutka kad je posijan pa do sada nije falilo vlage

Evo:

mfaCCz8.png


21-22 maja i 3. juna sto je upisano taj kukuruz od toga nije dobio ni kapi.
 
A kako da znamo da je oplodnja zavrsena? Imam dosta dkc 5810 (fao 570) i izbacio je metlicu odavno ali svila je jos uvek svetla… valjda ce uspeti da zavrsi dok ne pocnu ove temperature.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Uberes klip (ili korjen kako oces) , pazljivo skines listove jedan po jedan ali da ne remetis svilu , onda ga uhvatis pri dnu ,okrenes vrh nadole i treses klimas da spadne svila sama. Sve sto otpadne , to je svako zrno oplodjeno , a ako niti svile vise , onda ta zrna na koja su spojena nisu oplodita.
Cak i ona koja su oplodita , na velikoj vrucini i susi krenu da abortiraju i to od vrha pa nadole , ali to ide redom , a kad je klip kasnije krezub to je do lose oplodnje uglavnom zbog suvog i vruceg vremene ili diabrotice.

 
прошле године са сејао нс 4006 и могу рећи да ће те бити које сејао задовољни с њим велико зрно за свиње добар опет сам га сејао
 
Jos uvek se nezna kakvi ce biti prinosi kukuruza ali tipujem da sa ovim padavinama koje su pale ne bi trebali biti manji od 4t/KJ. Za vece prinose ce trebati jos 2 dobre kise.

Neznam na koliki potencijal si mislio ali u mojoj karijeri od 27 godina bavljenja poljoprivredom neka gornja granica koju sam imao je bilo 8300-8400 kg/kj ali samo na nekoliko parcela. Citao sam ovde i cuo iz drugih krajeva i o mnogo mnogo vecim prinosima ali ja takav kukuruz uzivo jos nisam video niti sam imao.
Kod nas sjetva od 20do22. 03. Su najvise stradale od mraza jer su bili u stadiju 5 6 7 listova (kod kolege, kod mene ne) moj je najraniji sijan 28.03. I dobio je mraz u fazi 4 do 5 listova i tu ponegdje (srecom ne na nekoj ozbiljnijoj povrsini) ima umjesto 16do18 redova 12do14.
Znaci tu je vec dio prinosa otisao. Sjetva od 03.04. Pa nadalje nema tih problema jer je tu kukuruz bio u fazi 2 do 3 lista a ovaj 20.04.sijan nije bio ni izasao kada je taj mraz bio.
E onda onaj toplotni udar u oplodnji tu je isto otislo par % ali nista ozbiljno koliko sam gledao.
Povrh svega imam par % losiji sklop s ovom ranijom sjetvom jer je kolicina vlage u sjetvi bila nedovoljna da bude sklop na 95% i da bude potpuno ujednacen u nicanju.
Hocu reci da sjetva 20.04. Ima kod mene potencijal da odvali sa prinosom ali, je problem ovaj toplotni jer takav kukuruz kasni 2 tjedna minimalno vegetacijski za prvim sjetvama i sad kad ga toplotni udar opali taj ce fasovati u prinosu vise nego onaj prvi sijan......
 
Kad bude taj, potencijal opet slikam i to na razmaku od 19 cm. Ove godine ga nece biti jer oplodnja nije najbolja bila..... Osim na ovih 15 ha sto je oko 20.4.sijano al taj, jos treba kisee jer tek pocinje oplodnja....
Ne znam sta vam je bauk 15 tona (druga je stvar sto ja to nisam imao ...) pa ovi kod nas na zapadu deru 18 tona po ha sa 80 000 biljakka samo ti kisnu svakih 10 dana i imaju 2 3 stupnja nizu temperaturu bez znacajnijih vjetrova a imaju losiju zemlju nego mi
Šta je bio problem oko oplodnje ?
 
Sta znaci kvalitet zemlje.
Ta zemlja verovatno drzii vlagu.
Sa 2 kise moze da izgura dobar rod.
Zamisli suncokret tu??
Nikad tu nije bio suncokret posejan. Ako gledamo klase najveci deo zemlje nam 2-4 klasa ali ima svojstvo da jako dobro i dugo drzi vlagu i to nas izvlaci. Ali zato plivamo u jako kisovitim godinama.
 
Nikad tu nije bio suncokret posejan. Ako gledamo klase najveci deo zemlje nam 2-4 klasa ali ima svojstvo da jako dobro i dugo drzi vlagu i to nas izvlaci. Ali zato plivamo u jako kisovitim godinama.
Da,da... razumeo sta hoces da kazes. Kazem samo koliko bi suncokret tu rodilo. Ali steta tu suncokret da se seje pored kukuruza i soje.
 
Citajuci neke kratke studije na internetu pise sljedece:
ukoliko je kukuruz skupio listove na ukupno 12 sati da bi se branio od suse/vrucine gubimo u tom periodu 1%prinosa (osim u fazi oplodnje gdje gubimo 1% na svakih 4 sata) kada uzastopno 4 dana kukuruz skupi list tada umjesto 1% gubimo 2% na svakih 12 sati.
Ukoliko taj period traje vise od 6 dana dolazi najcesce do paljenja lisne mase gdje dolazi do ozbiljnih gubitaka prinosa.
Isto tako pise da lisna masa nemoze biti spaljena sve do 37.7 stupnjeva (napomena ako to ne traje duze od 5 do 6 dana).....
Valjda ce iducu nedjelju zahladiti ili pasti kisa pa da zahladi nakon nje iako najava bas gadno izgleda u stilu da ce ovo do 19.07. Potrajati
 
Ja sam mu lepo predlagao da odgaji rasad kukuruza u plasteniku, pa onda da rasadi po Djurdjevdanu na razmak od 60 cm. Da me je poslušao sad ne bi imao problema.
 
Ja sam posejo dkc na 19 cm razmak,i nekako mi se cini da bolje drzi vlagu kad je gust i jaka lisna masa. Verovatno i pije vise vode kad je gusci ali i jaci lad pravi zemlji.... Ono retko kad je przi sunce golu zemlju.....
 
Od slika imam samo ovo:
image.png


Za koji dan ce moci direktno na njivi da se jede, slabije kuvan..
Neko rece pre 5-6 dana da je kukuruz zavrsio.. Sad je vrvt stvarno zavrsio 😂
 
Nazad
Vrh