Kukuruz 2024

данас сам обишао мој лехтор дуо,има где је избацио корен,а има и где сад потерује(неједнако ницање због суше)сад с плашим да ове најављене темпратуре не сјебу оплодњу.
 
Salu na stranu,koren,zile ok.ALi koren za klip ....mislim da u nasoj okolini to jos nisam cuo,aj da se kaze pustio pimpek pa bi svi znali odma sta se misli kod kukuruza,ali pustio koren ...xd.
 
I kod mene se kaze koren,mada u zadnje vreme je vec pola pola klip/koren. TAko da ce verovatno u buducnosti ovo koren biti IZKORENJENO :)
 
A kako da znamo da je oplodnja zavrsena? Imam dosta dkc 5810 (fao 570) i izbacio je metlicu odavno ali svila je jos uvek svetla… valjda ce uspeti da zavrsi dok ne pocnu ove temperature.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Necu videti jer vec 4 godine sejem samo 5075 i nista drugo. Po mom skromnom iskustvu ne moze da obori svetski rekord ali je stabilan u nasem ataru to mi jako puno znaci.
Mislio sam ako
A kako da znamo da je oplodnja zavrsena? Imam dosta dkc 5810 (fao 570) i izbacio je metlicu odavno ali svila je jos uvek svetla… valjda ce uspeti da zavrsi dok ne pocnu ove temperature.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Promotor mi je rekao kada se vrhovi od svile na klipu objese i kad svila mijenja boju da jee oplodnja tada maltene gotova. Ono sto se oplodilo kod proslog toplotnog je dosta dobro oplodjeno osim dijela vrha klipa ali on rijetko da i bude ispunjen do kraja kod vecine hibrida.
 
Mislio sam ako
Promotor mi je rekao kada se vrhovi od svile na klipu objese i kad svila mijenja boju da jee oplodnja tada maltene gotova. Ono sto se oplodilo kod proslog toplotnog je dosta dobro oplodjeno osim dijela vrha klipa ali on rijetko da i bude ispunjen do kraja kod vecine hibrida.
uglavnom bude tako

Bili na kupanju i da proverimo stanje kukuruza

 
Poslednja izmena:
Jos uvek se nezna kakvi ce biti prinosi kukuruza ali tipujem da sa ovim padavinama koje su pale ne bi trebali biti manji od 4t/KJ. Za vece prinose ce trebati jos 2 dobre kise.

Neznam na koliki potencijal si mislio ali u mojoj karijeri od 27 godina bavljenja poljoprivredom neka gornja granica koju sam imao je bilo 8300-8400 kg/kj ali samo na nekoliko parcela. Citao sam ovde i cuo iz drugih krajeva i o mnogo mnogo vecim prinosima ali ja takav kukuruz uzivo jos nisam video niti sam imao.
 
i koliko puta si imao taj prinos jednom ili dvaput za te godine tj.kad je od starta do kraja dobio sve što mu je trebalo
 
Dkc 5075 na 20 cm. Oplodnja je bila u onim najvecim vrucinama za vreme zetve psenice i u tom periodu je kod nas bila izuzetna susa.

ojkRF89.jpeg
mislim da ovome od trenutka kad je posijan pa do sada nije falilo vlage

kod nas u ataru Minerva, Gloriett i dkc5075 najlosije podnijeli led 03.06....jako niski, u prosjeku 1,20-1,50m i jos uvijek bez klipa tj pitanje hoće li uopće i doći do oplodnje :/ 3tjedna nakon tog leda nisu se skoro ni mrdnuli s oporavkom...
ima jedan iz susjednog sela sto radi blizu mene, taj dkc se je oporavio nakon 10dana kao da nije bilo leda...nikako da ga sretnem da pitam koji je tocno dkc u pitanju
 
нисам мислио да ће моје просто( реторичко) питање да изазове овакву полемику.

1.у мом селу се каже корен кукуруза,не клип.
2.да се постави речник израза које треба да користимо да би се сви на форуму разумели.
 
Nazad
Vrh