Kukuruz 2024

E upravo zato struka savetuje da se seje više različitih grupa zrenja,a pametno je i više rokova setve,garancije nema to je tačno ,zao mi je sto nije svugde pala ,kod nas je predhodnih god bas falilo
Da li bi se isti efekat dobio da se isti hobrid seje na razmaku po 5 dane mesec dana ?
 
Pricao sam danas sa promotorom iz pioneera. Kaze da oplodnja zrna traje 10 dana i sad kad udare ove vreline u najavi skratit ce se oplodnja za sigurno 2 3 dana i vec nema puni potencijal prinosa (a do sada mimo onog mraza mu je ugadjalo samo tako. Vlage ima na pretek sto skoro nismo imali) ja reko ma nek skine i, 15 20% od potencijala u, ovome trenutku, samo, da bude nekog normalnog roda. Kaze i to moze bit upitno....nocna kad je 22 23 a dnevna 37 to je zlo.....
Vidjet cemo sve kroz 2 do 3 tjedna. Imam razlicite sjetve u razmaku od 3 tjedna pa valjda ce negdje opalit rekord u prinosu.
Jedno pitanje jel se pocetak oplodnje smatra kada je svila na klipu vani a metlica krece izlaziti van ili metlica mora u potpunosti biti vani da bi se to smatralo pocetkom oplodnje?
 
Koja sad priča o lošoj oplodni kukuruza, nije mi poznato da sam to doživljavao, uvijek je bilo klipa, samo je bio krupniji ili sitniji zavisno koliko kiše pada. Ja još nisam sastavio trake kpk na glavni vod, a sad će vjerovatno zakovati suša.
 
Koja sad priča o lošoj oplodni kukuruza, nije mi poznato da sam to doživljavao, uvijek je bilo klipa, samo je bio krupniji ili sitniji zavisno koliko kiše pada. Ja još nisam sastavio trake kpk na glavni vod, a sad će vjerovatno zakovati suša.
Budi srecan i nadaj se da nikada neces....bile dve godine takve, ne ponovilo se nikad
 
Pricao sam danas sa promotorom iz pioneera. Kaze da oplodnja zrna traje 10 dana i sad kad udare ove vreline u najavi skratit ce se oplodnja za sigurno 2 3 dana i vec nema puni potencijal prinosa (a do sada mimo onog mraza mu je ugadjalo samo tako. Vlage ima na pretek sto skoro nismo imali) ja reko ma nek skine i, 15 20% od potencijala u, ovome trenutku, samo, da bude nekog normalnog roda. Kaze i to moze bit upitno....nocna kad je 22 23 a dnevna 37 to je zlo.....
Vidjet cemo sve kroz 2 do 3 tjedna. Imam razlicite sjetve u razmaku od 3 tjedna pa valjda ce negdje opalit rekord u prinosu.
Jedno pitanje jel se pocetak oplodnje smatra kada je svila na klipu vani a metlica krece izlaziti van ili metlica mora u potpunosti biti vani da bi se to smatralo pocetkom oplodnje?
Kod mene i u bližoj okolini je bilo skoro bez kiše, sigurno ima još mnogo dezova sa manjom padavina.
 
Koja sad priča o lošoj oplodni kukuruza, nije mi poznato da sam to doživljavao, uvijek je bilo klipa, samo je bio krupniji ili sitniji zavisno koliko kiše pada. Ja još nisam sastavio trake kpk na glavni vod, a sad će vjerovatno zakovati suša.
kod nas već ustaljena priča za hibride fao 450+ da zna biti po 30-50% jalovo pa rijetko tko više i riskira kod nas sa 450+ grupama
 
Tako ja sumnjam da repici nije odgovaralo ono oretiplo vreme i vetar u martu,kratko je cvetala.
Kod nas su ore dve godine kukuruzi isti ovako dobro stajali dok se nije upalio fen.Zato ne volim ni da ga sejem.
Suncokret je tada razvalio sa prinosom.
 
Par opaski na ovo sto ste pricali , iz iskustva i citanja svega u vezi kukuruza sto se moze naci jer me bas zanima , kao i druge koji se bave. Sto neko rece moze biti jako kriticno kako je najavljeno tropski talas dana i noci , a u vrijeme oplodnje.U kakvom je stanju kukuruz prije toga i ove kise sto su bile ne znace mnogo sto se tice oplodnje .
Prvo neko rece da je kukuruz tropska biljka ? Nije tacno ,neznam otkud to? Ako mislis da je kao biljka porijeklom iz srednje amerike ,Meksiko, do Perua , jeste ali sa velikih nadmorskih visina , tako da nije tropska . Ako je ista smrt za kukuruz to su vruce noci . Obozava hladne noci , odsad pa do zrenja . Jedino donekle pozitivno sto se najnovija genetika hibrida ipak malo bolje bori sa vrucinom u oplodnji . Novi pogotovo dkc,pa pionir za njim , dosta bolje se oplode u ekstremnim uslovima nego stari hibridi...
 
Popodne sam obilazio njive, i samo na jednoj (komšijskoj) njivi sam video jednu metlicu. Inače on je rano sejao, kad sam ja radio predsetvenu primpremu kod njega je već bilo posejano. Uzgred, nisam bio u ataru desetak dana i očekivao sam da je kukuruz više narastao, ali nije, pretpostavljam da će ovo biti godina sa nižim kukuruzom...
 
Ja sam video da je samo jedan red izmetličio kod Voje Maleša pod salašom, red do puta za Budisavu. Rano je sejao, čak je neke njive morao i da preseva.
 
Nesto su vam slabi ti kukuruzi
d5082392ec1e239e96f1f3e0ad9e911c.jpg
36b08a8980d9459e0220fafd320b629b.jpg
521930134f9860f2591d873920510bb0.jpg


Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh