Kukuruz 2024

Rekao bih da je ovo trenutno idealno za kukuruz tamo gde je pala kisa. Gde nije bice cupavo.
Vlaga vazduha nece biti mala narednih bar 15ak dana. U to periodu ce vecina kukuruza izmetliciti i zavrsiti oplodnju, a valjda nece ni stalno biti 35+
Ako ne bude neke olujcine, a mala je verovatnoca da kod nas nece, moglo bi biti solidno kukuruza. Daleko od rekordnih prinosa jer valge dosta fali. Valjanu kisu koja je veca od 10 l nismo dobili ko zna od kad, al necu da se zalim jer je za sad palo toliko da nije lose. Tamo gde nije ni toliko palo bice problema.
 
Odale vlažna zemlja na + 35-40⁰C ?
Nije palo jednako kiše u svim krajevima u poslednjih deset dana, negde mnogo, negde skoro ništa. Juće sam radio direktnu obradu strnjišta sa RD i nema vlage, samo prašina. Juče je pala kiša i sada se nastavio posao jer je zemlja suva kao da nije ni padala. Kanali su prazni. Odale potrebna vlaga za oplodnju u tropskim danima (iznad 30⁰C) i tropskim noćima (iznad 20⁰C-nema rose) ?
Pričao sam sa stručnhacima za zalivanje i tema je bila kap po kap u kukuruzu, baš je bila prezentacija postavljanja creva u zemlju (5cm ispod). I oko neke garancije za prinos. Kaže stručnjak da može da garantuje samo ako se pored kap po kap stave mikroraspršivači baš zbog stvaranja mikroklime za oplodnju.
Daj Bože da nisam upravu, a da ste vi upravu.
 
Sve neznam koliko da je vlaznost zemlje ako je temperatura vise dana iznad 36-37 stepeni polen ne uspe da opstane i biljke ostanu jalove. Polen moze da opstane do pet dana. Takodje u periodu oprasivanja kukuruz trosi naj vise vode.
 
Ljudi pa to znači da kukuruz nije tropska biljka? Kad je zemlja vlažna a jeste tamo gde je ovih dana palo50 i više litara kiše bice rose i to je dovoljno za oplodnju ,leto je mora biti toplo zaboga
 
U tropskim noćima nema rose !!!
Za 5 dana će se zemlja osušiti i tamo gde je palo 50l kada kreću te temperature, a oplodnja za desetak dana. Kod nas je ukupno palo desetak litara. Negde možda i manje.
A razlika između naših tropskih dana i tropske klime je što u tropima pada kiša bukvalno svaki dan pljusak.
Suština mog komentara je da kada sejemo kukuruz ne znamo kakvo će vreme biti u vreme oplodnje.
 
P9241. Jeste na dobroj zemlji i dobio je dosta svega, ali i drugi su dobili, pa su dosta slabiji.
0e528cb37467d3fa1a6940e71afa2193.jpg
52e4681b0fd445b0cb0e9be54ebfb843.jpg


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Ovo juče što je napadalo od 36 l je dovoljno da kukuruz nastavi sa rastom i da izdrži sledeću nedelju sa visokim temp. Mada vidim da ima neka i najava za ponedeljak popodne opet neke kiše. A onda ona tamo nedelja su opet one podnošljive temp 25-28. Što za kukuruz je idealno za oprašivanje. Ali kako je vreme ludo svašta je moguće.
 
E upravo zato struka savetuje da se seje više različitih grupa zrenja,a pametno je i više rokova setve,garancije nema to je tačno ,zao mi je sto nije svugde pala ,kod nas je predhodnih god bas falilo
Baš tako, mahom su svi proizvođači prešli samo na jednu FAO grupu, i to je pravo kockanje sa ovakvom klimom. Bilo bi idealno kad bi svako imao grupe od 300 do 600 u zavisnosti koliko površina ima za takvu manipulaciju.
 
Nauči da čitaš sarazumevanjem !!!
Ja nigde nisam napisao ,,tropska klima kod nas", nego sam napisao da se predviđaju ,,tropski dani i noći". Da si se prvoedukovao znao bi ili da si prvo pročitao nekoliko stranica u nazad gde sam objasnio šta to znači.
U prašumama je najbujnija vegetacija jer skoro svaki dan pada kiša i sija sunce. Zato u Brazilu krče prašume i pretvaraju u oranice.
Za tvoju informaciju prošao sam ceo svet, a negde i više puta.
Mi smo u istom klimatskom području kao veći deo zapadne Evrope, akod nji padne tri puta više kiše. I šta ćemo sad' ?
 
Nazad
Vrh