Kukuruz 2024

Mrsko mi pomijerati cijevi, idu poprijeko preko kuruza pa radim ručno. 1.6 ha dvojica urade za 2.5 do 3h.
 
Малопре пролазим поред њиве, ливада са кукурузом, од јуче увече до данас тањирана, припремљена и наново посејана.
 
Ko je nadjubrio lepo njive ,odrzao bez korova,ospartao,na dobrom je putu da prinos bude vrhunski.Ako se po jutru dan poznaje ova godina moze za kukuruz da bude dobra .Najavljju neke kise sad pred jun mesec ,temperature poprilicno normalne .
Videcemo nikada se ne zna
 
Nema tu ništa od tih najava, samo 3 dana su donekle tačna a ostalo baba gatala... Moja zemlja u najboljim godinama nemože dati više od 12t/ha, a u najlošijim je bilo 4t/ha. Zaljevanjem po mojoj procjeni mogao bi podići prinos od 5 do 10t/ ha. Evo ova godina prva veća proba za mene a i za vas koga zanima.
 
Jesi li siguran u to što pišeš???
Kad je idealna godina, moraš imati baš čest kukuruz za prinose od 13-14 tona i preko.
Na koliko si najčešće sejao kukuruz?
 
Na idealnoj godini sam imao 12 t, sijano na 21 cm Dekalb. To je bilo sa Dekalbom, a sa domaćim sjemenima nisam mogao imati ni 10t sa sjetvom na 26 cm.
 
A da pitam kolege sta poboljsa spartanje kukuruza ja ga ne radim odavno zbog zemljistne hemije da li ima i do prinosa ?

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Ja slabo kad špartam jer je čista njiva bez trave, a sigurno ima koristi jer sitna zemlja odozgo neda da popuca zemlja pa se špartanjem malo duže zadrži vlaga.
 
Ja nisam primetio razliku izmedju špartanog i nešpartanog kukuruza. Ni po korovima tj. dejstvu hemije,a ni po prinosu. Moje misljenje kada se sve kockice sloze,padavine,normalna temperatura pri oplodnji i nalivanju zrna,sklop biljaka,puna agro tehnika. Prinos mora biti odlican... ja sam samo dve sezone špartao i to radili kod druga pa me on nagovorio,I to nisam sve njive radio.
 
14 do 15 tona je vamo moguce ali to bude 1 u 7 8 godina. 71 000 biljaka fao grupa 380do400. Zapadna rh s obzirom da imaju drukciju klimu i, stalno kisu ide i na 18 tona
 
Jesi li siguran u to što pišeš???
Kad je idealna godina, moraš imati baš čest kukuruz za prinose od 13-14 tona i preko.
Na koliko si najčešće sejao kukuruz?
Nek je imalo dobra godina sa padavinama, ja i svako u mom kraju sa boljom agrotehnikom tučemo bez problema, zapravo i više, u prosjeku 15, a i više tona po ha. Govorim naravno o boljim i težim tlima koja ne podbacuju baš ni u suši, a ako se kockice poslože, 11-12 tona se desi i na lakšim tlima. Bitno je da se mijenja plodored zbog polijeganja, ostala agrotehnika je u globalu cca 500-550 kg 15-15-15 po ha, 200 kg/ha Uree, 250 do 300 kg Kana u špartanju i naravno zaštita herbicidom. Sjetva je već nekoliko godina na 19 cm što nam se najbolje pokazalo. Većinom se sije Fao 400 do 520.

Ovo je kukuruz od prošle godine u prinosu od 15,5t/ha, doduše vlaga je 30%, pa sad tko želi nek to preračuna koliko bi bilo sa 14%.
 
Nazad
Vrh