Kukuruz 2024

Tu je vlaga prisutna stalno u dubini zbog rasporeda slojeva sljunka, pijeska i gline . Neznam dali je Tisa takva ,vazi za rijeke koje prave poplave u prosjeku svake godine i mijenjaju tok .
 
Imao isti problem, adengo. Znam jer jedan dio njive je dobio puno manju dozu i normalan kukuruz, pretpostavka malo humusa u zemlji i kisela i dosta vlage.
Ovo je lošija zemlja, ali već sam imao gore kukuruz i uvijek prskam Adengom i ništa. Čak sam promašio parcelu, susjed roknuo punu doza Adenga, i onda sam mu ja još jednom prošao s punom dozom, i eto kukuruz nakon 3 tjedna ne pokazuje nikakve znakove, lijepo raste. Tako da sumnjam da je do herbicida.
Nego je ovo DKC 5106, imam ga na tri parcele, i svugdje je isti.
I općenito DKC zaostaje za Pioneerom, nikad ga više enću sijati.
 
Razlika od nedelju dana.
7a4901bbdcf56cf9d730221462733ffb.jpg
9b0a1da67929fc22137e6d6b42dc22ec.jpg


Sent from my SM-A536B using Tapatalk
 
Dali Gayco pomaze protiv vrana i dali moze kembridz valjkom preci posle sejanja da ga ako nista drugo teze vade treci put ga sejem
 
Gaučo protiv vrana, mislim da ne pomaže. Ustvari kod mene nije. Kembridž valjkom možeš komotno preći posle setve ali ni to ne verujem da će pomoći. Na jednoj njivi sam imao problem sa vranama, doduše ne toliko velik da moram sve presevati pa još i 3x, pa sam nakon popunjavanja uvratina redove gazio traktorEm. E sad, šta je pomoglo da više ne diraju, nzm.
 
Ovo je lošija zemlja, ali već sam imao gore kukuruz i uvijek prskam Adengom i ništa. Čak sam promašio parcelu, susjed roknuo punu doza Adenga, i onda sam mu ja još jednom prošao s punom dozom, i eto kukuruz nakon 3 tjedna ne pokazuje nikakve znakove, lijepo raste. Tako da sumnjam da je do herbicida.
Nego je ovo DKC 5106, imam ga na tri parcele, i svugdje je isti.
I općenito DKC zaostaje za Pioneerom, nikad ga više enću sijati.
Do herbicida je jer sam na jednoj parceli oprskao jedan dio sa manjom dozom i nije imao problema , razlog je specificna godina , koristim adengo od kad je izasao (moguce i desetak sezona) i nisam do sad imao takav problem , pretpostavljam tlo, vlaga i mrazevi su usporili razgradnju adenga u kukuruzu , sad kad je otoplio i on je prebolio adengo i krenuo. Najvece prinose kukuruza sam imao sa dkc 5031 onda kad je izasao , ni jedan pionir nije imao takav prinos.
DKC izgleda citave godine losije od pionira ali kad se vrsi nema razlike ili cak rodi i vise , jedini nedostatak je veca vlaga , pionir ovdje brze otpusta vlagu.
A ja tesko da se vracam na pionir posle proslogodisnje oluje , pionir je popadao kao nekad domaci hibridi od vjetra , ako tako bude i dalje mislim da ce ovdje pionir zavrsiti isto kao i domaci hibridi.
 
Ja oduvijek sijem DKC i Pioneer popola, nikad nisam primjećivao neku razliku, osim u vlazi.
Lani sam sijao samo Pioneer jer je bila ogromna razlika u cijeni, i kod mene je popadao da je to bilo strašno, imao sam 10t/ha što je jako malo.
Sad sam posijao 90% DKC, ali ima problem, jer su neke biljke u 6. listu, a neke u trećem, i te zaostanu kroz godinu i imaju male klipove. Prije par godina su mi i sjeme vratili, sami su priznali da je njihova greška. Sad se to opet dogodilo.
 
Ne bih rekao da je do sjemena sa iste palete 12 vreca , ista sarza sjemena , i samo na jednoj njivi problem, tri pakovanja napunjene baterije i nastavljeno na drugoj njivi , i tu nije bilo problema , baterije punjene redom , prvo jedna puna i tako sledeca, stalo 150000 sjemenki a na toj parceli otislo oko 1/2.
 
Današnji posao. Kukuruz je Pionir P0164. Slikano je u dolu, tu je bolji, a na bregovima je slabiji kukuruz. Sejano 09.04.2024., prskano hirošimom u 4-5 listu. Predsetveno je dobio 110 kg uree po kj.

Kad vidim ove slike sjetim se srednje škole. A jesmo se našpartali repe i soje sa Rau špartačem. Ne znam zašto, al volio sam sjedit iza i kormanit. Danas radim sa Agromerkur 6x50 cm S opruge bez kormana i samo gas. Al imam jedan stari mađarski špartač sa običnim motikama (isto ima zaštitne diskove) i njemu planiram ubacit korman zbog prve kultivacije graha.
 
Nazad
Vrh