Kukuruz 2022

Ja moje kukuruze necu jos slikati, ostavljam to za nekih 15 dana nakon pokusaja oplodnje. Bedna je situacija u ataru, samo nije mi jasno kako je psenica mogla izgurati tako solidan prinos skoro bez padavina u Maju i Junu,
 
Pšenica je jedno a kukuruz nešto drugo. Može da bude zelen i velik kao gora, ako ga zadese vrućine u oplodnji kao 2012te vrlo lako će roditi 0 kg. Kod pšenice to bas nije tako.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Bilo bi druvačije sigurno. Ja sam sejao šećerac na nekih 27 cm razmaka, pa nastavio merkantilu. Posejao nekih 7-8 jutara dok sam skontao da nisam promenio razmak na mašini. E tu je kukuruz zelen do zemlje i poprilično robusniji od onog što sam posle sejao na 21 cm.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Tako je, potvrđujem. 2012. imao sam AS72 na 80 ari i mnogo redak bio (pipa, fazani, sušno u fazi nicanja). Džigericu svoju sam pojeo gledajući na šta liči ta njiva dok sam je obilazio u toku vegetacije i što je nisam presejao... Na kraju mi taj kukuruz bio najrodniji i najzdraviji (u smislu aflatoksina). Nacurilo 4 tone što je oko 5t/ha, a na ostalim njivama bilo 2,5t/ha (sve su vazdušnom linijom oko 500-600m)
 
U dobroj tj kišnoj godini sigurno u korist onog gusto posejanog.
A u sušnoj baš se ne bih kladio na taj gusto posejan.

Prošle godine ista sorta, isto rastojanje, ista agrotehnika, pa bilo u jednom potezu atara 2t na kj a u drugom išlo do 6 t na kj... tako da sve je to relativno...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Vidim da kukuruzi vec bacaju metlice i krece klip e sad pitanje oplodnje,nase je jedino sto mozemo da se nadamo nista drugo

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Ja računam sklop puta 100 gr po klipu u sušnoj godini.Gađam sklop između 70 i 75.000 biljaka/ha gde može da se preživi u lošoj godini ako je godina povoljnija i bude 150-200 gr po klipu onda se stvari drastično menjaju.
Ranije sam i sam bio skeptik po pitanju guste setve dok mi se neke stvari nisu same objasnile, sada ne razmišljam o tome uopšte.
 
U mom kraju je standard od 25 do 30cm razmak. Tako seju ceo zivot,i kukuruz je izmedju 5-7 t uvek.Bilo da je susna ili rodna godina. Ja se kockam pa imam prinos od 4t do(prosle godine) pa do 13t (predprosle) ali na duzi niz godina mislim da se vise isplati gusci sklop.
 
Ja računam sklop puta 100 gr po klipu u sušnoj godini.Gađam sklop između 70 i 75.000 biljaka/ha gde može da se preživi u lošoj godini ako je godina povoljnija i bude 150-200 gr po klipu onda se stvari drastično menjaju.
Ranije sam i sam bio skeptik po pitanju guste setve dok mi se neke stvari nisu same objasnile, sada ne razmišljam o tome uopšte.
U sušnoj 2012 godini sam tarupom "skidao" kukuruze!
Kakvih crnih 100 grama po klipu.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
I ja sam 2012 tarupao većinu kukuruza, tada se sejao N.S fao 600 za klip na 28 i 30 cm.Tada je tek bilo u povoju skidanje kukuruza u zrnu pa se sejalo nešto malo kukuruza iz fao grupe 400 na 24,5 cm i to je dalo kakav takav rod da se preživi.
@BARBULA Mislim da si glavni margarin na forumu koji ne može bez ironije ali neka, to je tvoje ogledalo duše, ne moje!
Po pitanju matematike i mog računanja tu su rezultati koje prezentujem na forumu, nisam propao jer sam loš đak!
 
Nazad
Vrh