Kukuruz 2022

Koliko dugo kad uberes klip sa sabljike bijka ostane ziva i zelena.. Na jednoj njivi imam dosta obranog kukuruza pa ne mogu da procenim kada je brano, jak je sada za berbu pa sumljam da su ga brali za kuvanje..
 
Obišao sam njive koje su pored Velike Morave, centralno Pomoravlje. Pre poslednje kiše, imao sam ideju da pustim pumpom vodu iz Morave po njivama. Rečno korito je širine preko 150m, međutim, vodostaj je toliko nizak da je od Velike Morave, pošto je u tom delu i sprud, ostala rečica oko 20m široka. Trebalo bi mi još dodatno preko 100m creva, ako i ovo malo vode ne presuši.

Kukuruz ZP 4567 je u jednoj njivi oborio klipove. Ima ih, normalne su veličine, setva na 19, i zrna nisu baš nalivena. Isto hibrid u njivi pored, malo drugačija zemlja, još uvek vegetira. Videćemo kad dođe na vagu, ali s obzirom kakvi su kukuruzi po Banatu, moram da budem zadovoljan.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Ja svake godine posijem 1.5 do 2 hektara kukuruza kasno pred Vidovdan. Prosle godine je docekao kisu evo i ove je docekao. Neki spanski hibrid oko 300 grupa. Na ostalim parcelama ako bude 2t/ha bice dobro.
 
Divlje svinje meni i još jednom komšiji napravile haos, oboreno 20% do sada. Postoji hranilica sa kukuruzom u neposrednoj blizini, lovci hrane divlje svinje. Nikada ranije do ove godine ih nije bilo ovde. Imam li pravo na naknadu od lovačkog udruženja, vredi li se cimati?
35503d1f65258bea2b4dd0dab96f2a65.jpg


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
I ne bilo kakva ograda,nego dupla kao u zatvorima sa zilet zicom na vrhu,spoljna vislja 4m ,i unutrasnja od 2 m,izmedju pustis pse Sarplanince,ili neke slicne velicine,plus alarm je obavezan.Kad se kroz sve to probije svinjcuga i pojede ti pola njive ,ne manje,tek onda imas pravo zalbe :ROFLMAO: .
 
Полудео сам кад сам видео да су га уништиле. Шта сам све радио са овом парцелом и колико сам уложио. Мислим да немају право да праве хранилице близу њива и да на основу тога могу нешто да учиним. Чак су и ловачку чеку направили у близини. Сумњам да су они и пустили прасиће како би имали шта да лове, јер овде никада није било дивљих свиња.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Sve je to lovni teren,ceka je na drzavnom delu,obicno kanal,lovi se ili ti izlovljava koliko je u planu gazdovanja...Svinje su bas ove godine u ekspanziji.
 
Niko ne pušta divlje svinje, već one osvajaju terene koji im pogoduju, a kada imaju dovoljno hrane onda se i umnožavaju. Lovci samo čuvaju priplodne krmače i onda se tako populacija uvećava, dok ih afrička kuga ne satre.
 
Полудео сам кад сам видео да су га уништиле. Шта сам све радио са овом парцелом и колико сам уложио. Мислим да немају право да праве хранилице близу њива и да на основу тога могу нешто да учиним. Чак су и ловачку чеку направили у близини. Сумњам да су они и пустили прасиће како би имали шта да лове, јер овде никада није било дивљих свиња.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Kod mene su lovci pustali neke polu divlje prasice, jednom komsiji dosli kuci, ne boje se ljudi, bezobrazluk za nepovjerovati
 
Čeka je u privatnom posedu, u nekoj manjoj šumi, nema ovde državne zemlje. Znamo ko je napravio, isti onaj koji hrani svinje, hranilica je takođe na parceli u privatnom vlasništvu.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Ja sam juce bio do njive, kod mene su srndaci vrsljali. Oni mnogo manje stete nanesu od svinja.Nisam pregledao celu njivu ali nije strasno.

Komsija kada su mu svinje napravile stetu iso do lovackog udruzenja i naplatio stetu.Kod mene ceka hranilica ima kolko hoces.Ali svinja manje ima. Ovi debili od lovaca pucaju na sve sto se mrda, idu nocu u krivolov. Bilo je pucanje po nogama, glavama i slicno.Idi do lovackog udruzenja probaj.

Fazana ima dosta ali zato zeca nisam davno video.Verovatno zbog sakala koji su se pojavili i poceli i do sela da silaze.
 
Videle divlje svinje da po selima ima sve manje domaćih svinja, pa ko vele, da popune brojno stanje.
 
Bio sam do lovačkog udruženja, objasnili su mi da su zbog velikog broja zahteva za odštete angažovali osiguranje. Dadoše mi 2 papira koja treba da popunim i uz to da priložim izvod iz rgz za parcelu, kopiju lične karte, a kopija plana zvanično treba, a nezvanično ne.
Sad da bih ja izvadio izvod za parcelu, treba 3 puta da idem u rgz u moje radno vreme, da platim takse, pa onda sve to da nosim u lovačko udruženje u kome rade kad oni hoće...
Jedina mi je dilema da li da sačekam da ga potpuno polome/pojedu ili da predam odmah? Neće se skidati još mesec dana, ako i ostane nešto.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh