Kukuruz 2022

Predlažem da barem na kratko zaboravimo na sušu i probleme koje nosi sa sobom. Ionako ne možemo na to ujecati, samo se grizemo iznutra.

Zanima me koliko na prinos utječe broj redova zrna. Sijem BC Pajdaš koji ima 14 redova, ali veliko zrno. Neke sorte imaju po 16 ili 18 redova. Kakvo je zrnje kod tih sorti. Pretpostavljam da je sitnije. Kad bi bilo jednako krupno kao kod klipova s 14 redova, bio bi to jaaaako debeli klip.
Pitanje je na što obratiti pozornost kod izbora sorte za određeno željeno vrijeme dozrijevanja.Kriterij koji mi se čini logičan je:
broj redova na klipu x broj zrna u redu x masa 1000 zrna

Jesam li u pravu ili griješim? :unsure:
Nije samo broj zrna bitan, npr pogledaj i duzinu zrna i odnos zrna i oklaska, tzv okomina ili kako tko vec zove.....i biti ce ti sve jasnije, nije isto jel zrna na klipu ima 60 ili 70%.....pa probaj uzeti kukuruz od nekoliko sjemenskih kuca i vagati i prepoloviti klip na pola.....kad sam to poceo gledati, stvari su bile jasnije......a druga stvar je sklop......sijem sve na 20cm, to se pokazalo ok.....sve rjeđe od toga je veliki gubitak na prinosu....
 
Vidim da većina nije shvatila poantu mojeg posta. Nemam namjeru računati apsolutni prinos, nego me zanima relativna razlika u prinosu ako su svi parametri jednaki, osim broja redova, broja zrna u redu i mase 1000 zrna.
Dakle, jednak sklop i jednaki uvjeti proizvodnje.

Nije samo broj zrna bitan, npr pogledaj i duzinu zrna i odnos zrna i oklaska, tzv okomina ili kako tko vec zove.....i biti ce ti sve jasnije, nije isto jel zrna na klipu ima 60 ili 70%.....pa probaj uzeti kukuruz od nekoliko sjemenskih kuca i vagati i prepoloviti klip na pola.....kad sam to poceo gledati, stvari su bile jasnije......a druga stvar je sklop......sijem sve na 20cm, to se pokazalo ok.....sve rjeđe od toga je veliki gubitak na prinosu....

Imenjače, ti razmišljaš slično kao ja. Masa 1000 zrna je kriterij koji uzima u obzir veličinu zrna i djelomičmo kvalitetu. Što je zrno veće i teže (kod jednake vlage) to će i masa 1000 zrna biti veća.
 
Dok sam radio grah, masa zrna je varirala od 380 do 520 grama......a to je bitno znati od sjetve, jer svake godine je drugacija mas 1000 zrna, pa onda je trebalo znati koliko ostaviti za sjeme

Prosle godine posijan kuiuruz krajem 3mj, nije bilo dobro, trebalo 25 dana da izade......ove godine tko je tada posijao, imati ce prinos.....nema tu nikakvih kalkulacija......osim onih koji imaju navodnjavanje.....to ce u buducnost biti presudno.....
 
Masa zrna sigurno varira, ali to je utjecaj okolnosti. Pretpostavljam da će masa 1000 zrna u određenim uvjetima na svim sortama kukuruza biti manja, a u nekim drugim veća. Dakle ako neka sorta ima masu 10% manju od druge, jerojatno će ta razlika u % biti zadržana i u različitim uvjetima proizvodnje. Ili se varam?
Većina proizvođača za svoje sorte navode broj redova i broj zrna u redu, a samo rijetki i hektolitarsku masu ili masu 1000 zrna. Zašto je tome tako? Možda zato što transparentnost podataka zna često biti u koliziji s reklamom?
 
Kukuruz pored kukuruza
37e198fd5c66b7dbcc3bcd9a1eb4ed30.jpg
6e85a9d9c049d04c59e040f4c3be1629.jpg

Koliko vidim ovde će prvo da skidamo kukuruze pa onda suncokrete.
Inače šta je ovo?
a4bd7b606739b623c30432f0edd41053.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Jesu smrdibube , a stetu mogu da naprave poveliku.
Podsisaju bradu ,uvuku se kod vrha klipa i ostecuju zrno i plus tu gde se uvuku obavezno se pojavljuje budja.
 
Нисам их досад виђао на кукурузу, само на поврћу и то само у пластенику. Изгледа да им одговарају ови временски услови.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh