Kukuruz 2022

Ne čini on to samo ume da ne rodi, trebao si da vidiš koliko je 2012g kod nas zavio u crno taj dekalb, 90ha parcela 2 kamiona navršena, samo jedan primer.Ako je uleteo u vreo talas sa oprašivanjem nema veze koji je hibrid.
Citiram ono sto sam napisao. Zna skroz podbaciti, ne pricaj mi. Imao sam i po 180 kg/kj 2017 ali ne krezubih vec nije nikako nista formirao, skroz je podgoreo. Oprosivanje je presudno, kod Dekalba ili nesto formira ili nista, krezubih skoro da nema uopste.
.
Ovo na Dekalbu se ne desava!
Moze samo da napravi klipcic ili da ga uopste ne napravi, nema krezubih!
 
Parcela na kojoj je prošle godine navršeno 6t/kj kukuruza, i ove godine stanje zadovoljavajuće.
Samo što je ove godine posejan p0164 umesto p0217.
d3dfb8fcac9ebad9c9a0c0c4ea4ed249.jpg
c310f19a8695175192f39ffccda8abb7.jpg
a119f0f3ef045813f82601978e524af3.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
@F.E.A.R
Ako misliš na "nas", jeste suša, pogledaj samo travu iza motocikla. Polovina atara je već prdnula u čabar a druga polovina još odoleva nekako.
Zadnju kišu smo dobili početkom juna. I od onda još par kapi, sve nas obišlo.
Evo recimo radar od juče
4dda49d1136566e952e5245b7a82b244.jpg
:


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Juce uz put do Golubca preko Smedereva ni jednu jedinu parcelu nisam video sa podgorelim kukuruzom kao sto je u ovom regionu kod nas.
Odlican na podruciju Bavanista a pogotovo u severo istocnoj Srbiji.
Pa tu klipcine vise i zeleni se od glave do pete.
I ok je sve to ali svako sa takvim kukuruzima ne treba ni da komentarise apsolutno nista kad neko ko ima kolaps u kukuruzu ili sutra prekosutra u soji napise da je stanje katastrofalno i suvo.
 
Ako si isao magistralom prosao si kroz nas atar sareno je dosta stig je ima kakvu takvu kisu do mlave od golubca do Bratinca ali kod Pozarevca oko Zabele ne toliko tu se gubila kisa rumunka dolazila do mlave i nista. Doduse ima i predela gde je bas katastrofa.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Ima neki klipic nesto ce biti u jos goroj situaciji je soja koja nema mahuna suv cvet ,sledece godine leti iz strukture
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi od roka setve ako je kasnija I sejana kasnije 5-20maj moze dugo da ceka cak I sam kraj avgusta.Ovo je ultra ekstrem godina tako da videcemo da li ce izdrzati dotle.
 
Poslednja izmena:
Kod mene se nije jos ovoliko podgoreo kao na nekim slikama ovde. Prva dva donja lista jesu. Sve prema gore je ok i ima lepu boju. Ali sad idu teski dani za njega. Kisa nije pala prosle nedelje kad je najavljivano tako da on polako sazreva. I da mu padne neka kisa oko svetog Ilije nece mu nesto pomoci. Uglavnom svaka biljka ima klip negde dobar negde manji ali ovo nije ni blizu prosloj godini gde je bilo i totalno jalovih biljaka. Dzabe mu je bila ona dobra kisa pocetkom ili sredinom jula kada nije ima nista na sebi. Razlog je bio u visokim temp karajem juna kad nije mogao da izbaci klip i da se oprasi kvalitetno i ono sto je izaslo. Te prosle god sam ja imao 4 t/ha a u mojoj okolini tesko da je neko prebacio i 2 t. Moje neko misljenje je da je kukuruz kod mene ovakav taj sto je od nicanja bilo malo padavina. Jeste da je bilo vlage u sejanju i bilo je ok oko nicanja. Ali posle je on gurao vise onaj centralni koren i isao dole u dubinu za vlagom. Zato sad i izdrzava sve ovo. Da mu je na pocetku bilo sce potaman i kise stalno on bi se opustio i koren bi ostao plitak. I posle kad zasusi onda mu je tesko. Msl ne mora da znaci da sam u pravu.
 
Pa i prosle godine na tim parcelama gde je sad slikan kukuruz kod mene je bio nikakav prinos ,bilo je do 2.5-2.7t po hektaru,a bilo je i 800 kg.Nije kukuruz na kukuruz inace,parcele su vece pa ima vise useva.Da je monokultura verovatno bi bilo losije jos.
 
Већ сам смањио површину под кукурузом (пре је било 1/3 кукуруз, 1/3 жито и 1/3 сунцокрет, можда је било мало одступања од 1/3, сад је око 20% и то се вртило к-с-ж) али следеће године кукуруз на минимуму - око 5%. Ако буде добра година за кукуруз нећу се нервирати што га нисам више посејао - боље врабац у руци него голуб на грани. Једноставно, велике су потребе кукуруза за водом а нема је. Поготово кад се опрашује. Жито омане али ни близу као кукуруз - има бар нешто. А сунцокрет најбоље поднесе сушу.
 
Већ сам смањио површину под кукурузом (пре је било 1/3 кукуруз, 1/3 жито и 1/3 сунцокрет, можда је било мало одступања од 1/3, сад је око 20% и то се вртило к-с-ж) али следеће године кукуруз на минимуму - око 5%. Ако буде добра година за кукуруз нећу се нервирати што га нисам више посејао - боље врабац у руци него голуб на грани. Једноставно, велике су потребе кукуруза за водом а нема је. Поготово кад се опрашује. Жито омане али ни близу као кукуруз - има бар нешто. А сунцокрет најбоље поднесе сушу.
Kakav ce ti plodored biti zito, suncokret, zito, suncokret, zito, kukuruz, suncokret, zito...?
 
Nazad
Vrh