Kukuruz 2021

Zaista cudna ta 2018 bar za mene, uhvatio sam mnogo bolji prosek kukuruza i suncokreta nego 2019 i 2020, a kukuruz nikad ranije skidan sa super vlagom.
 
2018. je kod mene krenula savrseno, od proljeca do kraja ljeta stalno kisa ali kad je stala nije vise pocela.Mislim da prije zetve nije pala kap kise mjesec dana u komadu ali nije bilo vruce, ugodno toplo ali jako suvo.Posijan je jako rano i odlicno je uznapredovao pa mu je susa na kraju vegetacije savrseno legla da se osusi.Nije on ni planiram za vrsaj vec sam radio potkrovlje na kuci i nisam stigao na vrijeme da ga oberem,kad smo krenuli brati skontamo da je prezrio i morali ga ovrsiti.

Sent from my M2006C3LG using Tapatalk
 
Šta mislite dal se setveni sloj moze više ugrejati ako se setvospremanje uradi par dana ranije?
 
Dragane ajde objasni kako je taj tvoj "izvor" došao do toga da će biti suša. Ne znam kako je kod tebe ili kod drugih, ali kod mene se u zadnjih 10-ak godina pokazalo da ako je zima sa puno snega i sa dobrim mrazevima i ledenim danima (-10 do -20) onda je suša zagarantovana. A ako je zima blaga (kao zadnje dve godine - pa i ova) onda je i leto vlažno i sa ne baš mnogo vrelih dana. mada svima nama je jasno da više nema nikakvih pravila. Ili pada kiša nekoliko dana non-stop ili greje sunce preterano, ili poliva nekoliko meseci pa zasuši opet nekoliko meseci bez kapi.
 
Mene ne cudi da bude jos jedna susna godina,za nas nikakva pravila ne vaze bilo blage,jake zime,kakve god,suse u ceste.Jos nije kasno da sjeb.. i psenicu kao prosle godine,mart,april,maj, sve sa jako malo padavina i ode psenica u tri lepe.
 
Ali ne mozes reci da je prosla godina bila susna. Bila je idealna sa puno padavina, svakako za nas region je bila losa i susna pogotovo za soju koja je bila u deficitu vlage od 1 Avgusta.
Sto se ostalih krajeva u drzavi, imali su kise i kise uvek kad je trebalo usevima.
 
Ali ne mozes reci da je prosla godina bila susna. Bila je idealna sa puno padavina, svakako za nas region je bila losa i susna pogotovo za soju koja je bila u deficitu vlage od 1 Avgusta.
Sto se ostalih krajeva u drzavi, imali su kise i kise uvek kad je trebalo usevima.

I na kraju kod vas prinosi bolji nego tamo gde je kiša padala uvek kad je potrebno...
 
Naravno,mislio sam na moj region,zaboravio sam napisati.Znam da je prosla godina za vecinu bila dobra,ovde kad krenu oblaci da nas obilaze to je da se smejes nista drugo.
 
Apoteka Cmana u gradu ima dosta semena P0164 ali nije zasticen od crva. Cenu ne znam,jer me je interesovao samo P 9911. Videcu u Lozoviku u Zelenom butiku da li imaju semena P9911,I ako imaju kod njih je uvek povoljnije jer se sve apoteke kod njih snabdevaju. Gledam hibrid koji ima dobro nicanje I sto manju vlagu u zetvi,a da bude iz grupe 400.
 
P9911 se bar kod mene pokazao kao čudo od hibrida ali mu polako ističe rok....treba mu naći zamenu. Probaću ove godine sa p9300 i p0074.
 
Poenta je ono što sam ti boldovao, kod nas ništa a svi drugi se podaviše od kiše... Da je stvarno bilo "kiše i kiše" kad je bilo potrebno valda bi onda i prinos bio veći od tih 17 meteri po jutru. Napisao sam prinose za više godina da bih pokazao da može da rodi više kad se poklope uslovi, ali i da omane kad se isti ne poklope.
 
Apoteka Cmana u gradu ima dosta semena P0164 ali nije zasticen od crva. Cenu ne znam,jer me je interesovao samo P 9911. Videcu u Lozoviku u Zelenom butiku da li imaju semena P9911,I ako imaju kod njih je uvek povoljnije jer se sve apoteke kod njih snabdevaju. Gledam hibrid koji ima dobro nicanje I sto manju vlagu u zetvi,a da bude iz grupe 400.
Ako trazis sto manju vlagu onda 9911 mozda ne bude najbolje resenje, zna on solidno da zadrzi vlagu bar ovde kod nas u kraju. Prosle godine komsija skidao sa vlagom izmedju 16 i 17 a ja nedelju dana pre toga skidao ZP 427 sa slicnom vlagom i DKC 4717 sa 2% manje. Mada dzabe sam ja skidao sa manjom vlagom kad je njemu nacurelo 2t/h vise (od DKC-a, od ZP-a oko 4t vise), ima i toga zavisi sta ti vise znaci.

Ja mozda uzmem malo njega ali razmisljam slicno kao kolega @Power70 pa sam nabavio P0074 i potrudicu se da nadjem P9300 za probu.
 
Star je hibrid dolazi nova bolja genetika,samo treba videti koja je dostojna to zamena.
Inače dekalb sam uvek skidao u jusu sa vlagom a p9911 nikad mi nije spustio vlagu ispod 15% ,ali zato rodi!
 
Nema smisla ni navesti sve godine za redom ali ako ti nesto znaci, mogu samo reci da i te 2014 i 2016 pored svih tih padavina nisam imao prosek veci od 2200 kg/kj i to mi je za sad vrh proseka.
Prosle godine 1170 kg/kj.
Pa ti vidi!
Mislim da je kod vas veci problem bio raspored padavina, da je bilo jos dve kise pocetkom avgusta i soja sejana aprila dala bi blizu 2 tone..u vasem kraju je bilo kukuruza preko 6-6.5 t/kj
 
Nazad
Vrh