Kukuruz 2021

Sejao sam ja pre par godina. Kod mene je bio los, pokvaren, slabog prinosa, iako je cuveni akvamaks i seme je bilo iz Francuske.
 
I ja sam imao Lane 0216, I bio je sasvim ok, negde oko 7 t po kj jusa, rado bi ga posejao i ove godine, ali videćemo ma šta ćemo naići
 
Sto se nasih regiona tice i padavina od 1 Avgusta pa do kraja skidanja useva u Oktobru, prosek padavina je bio katastrofalan.
Avgust 31 l a Septembar 34 sve to iz vise navrata po nekoliko litara slicno nekoj dobroj rosi a usevima je trebalo minimalno 25-30 iz cuga.
Kazu iz Tovariseva da prikrivamo kolicinu padavina i da nama padne uvek kad nigde ne padne, pogotovo u Lokvana :sta:
 
Ima vise njih koji veruju u takvim glupim pricama! Desilo se jednom 2012 da ovaj region pokisne dobro krajem Jula pa od onda zapeli pricom da kod nas uvek pada. Na zalost i za proslu godinu vecina njih kukaju kako i nisu imali tako dobre prinose soje iako su ko od sale imali 2 t/kj.
Od kad radim soju manji prosek nisam imao kao u prosloj godini.
 
Ili pokusavaju staru proizvodnju prvo da prodaju.
ko će ih znati piše na pakiranju da je 11. mj 2020. godine iz Francuske e sad jel lažu ili ne to ne znam. kolega je pitao za 9903 pa imali smo ga 3 godine i uvijek je bio jako dobar, e sad za kvarlijvost to sam primjetio kod njega i kod 9757 a kod npr 9415 manje.
 
Jel ima neko iskustva sa P0216, FAO450? Mislio sam ga ove godine sijati.
Imao sam ga pre 3godine, zajedno sa 9911 na istoj parceli od 1,5h pola pola, bilo je problema sa kisom pa su malo zaostali u startu ali na kraju 9911 mnogo bolji, ovaj je jedino brze odpustio vlagu,cak je i ns 640 pored njega bio daleko bolji ista njiva isti uslovi, isti dan setve.od tada je izbacen ali ne znaci da je svuda tako, zavisi od tipa zemljista i od drugih faktora.
 
Moji prinosi po godinama su sledeći, sve je sa 3.2 hektara otprilike koliko sijem:

2020 - hibrid OS Kulak na 18cm, oko 16t/ha zrna sa 14% vlage
2019 - hibrid OS Tomasov na 20cm, oko 15t/ha sa 13.8 vlage
2018 - Pioneer 1114 na 19cm, oko 15t/ha sa 13.6% vlage

Dalje unazad je radjeno u klipu pa ne znam tačno prinose i vlage no 2017. su sijani Pioneer 9911 i B23 i napunio sam čardak od 65 kubika i ostale još 4 prikolice prevršene prikolice sa po otprilike 4 kubika koje sam digao u garažu. Dalje unazd se ne sjećam prinosa. Zemlja je jako dobra i agrotehnika je maksimalna. Šta bi trebao da očekujem od 0216 u takvim uslovima (pretpostavljam da će biti padavina naravno)?

Zadovoljan sam rodom OS hibrida u svakom slučaju ali nisam zadovoljan kakoo gube vlagu, tu su jako spori. U mom kraju su skidani Pioneer i Dekalb hibridi istog FAO kao OS Kulak ili Tomasov (oko 450), sijani u isto vrijeme i po 10-15 dana ranije sa 13.5-13.6% vlage, ja jedva načekao OS kulak ove godine da se spusti na 14% i to sam imao sreće da je naišlo par lijepih dana u zadnjem terminu a već nakislo, raskaljalo se i zahladnilo. Brže otpuštanje vlage je jedini razlog zašto odustajem od OS hibrida.
 

zombie_666,​

baš me zanimaolo to navedeno za 2017. godinu. Ako je 2017. prinos bio 65+16=81 kubika u klipu, to je otprilike 81x0,4=32,4 t s vlagom 14%.. Prinos 10 t/ha nije nešto posebno za klimatski prosječnu godinu. Doduše, nepoznato mi je kakva je klimatološki bila 2017. godina u tvojem kraju.
 
0164 je niži rastom i lakše se vrše...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh