Kukuruz 2021

Ja ga ne sejem odavno ,još kad smo sejali ono sranje luče hibrid,a prošle godine silom prilika posejem onaj neki njihov opevani ne zmam mu tačno ime,ali ga dkc oooduuuvaaaaoooo.
 
Zato je ove godine dkc poduvaooo... Ne volim da se kockam puno, a dkc je čista kocka. To što će on jedne godine dati rekord pa onda narednih 3 usrati načisto meni ne predstavlja ništa. Iz mog ličnog iskustva KWS i Pionir su mnogo stabilniji sa prinosom. Naravno ima oscilacija između pojedinih hibrida unutar semenske kuće ali gledano u globalu kao kuće su mnogo stabilniji od dkc... DKC bi sejao samo u slučaju da imam zalivni sistem i dostupnu vodu u svakom trenutku.
 
Dkc sejati u bastu, da je natoreno stajnjakom, da ima mogucnost zalivanja i ima da gruva, i obavezno tabla da se zakuca😀
 
Nije bitno,ko go je imao te prinose tu je bilo i padavina,pogotovo pored tolike kolicine djubriva,2-3 dobre kise u pravo vreme i nista vise ne treba.Cisto da ne pocnemo o tome kako je necija agrotehnika bolja.
 
Da spodelim moe skromno iskustvo. Tu mnogo ljudi kude ZP hibride, ali niko i bas nije preciznije rekao sta ne cini kod nih. Evo ja sta sam primetio ( odnosi se na ZP 434):
1. Nije tako otporan na hladnocu pri nicanje iako je bila idealna priprema posto je radena sa rotodrjlace. Posejan je na dubini od 6 cm, ali nicao je neudnaceno i trebao mu 7 dana da bi izasao oko 85-90%.
2. I pokraj to sto seme je tretirano( nisam siguran bas sa cime) desilo se napad od mali zuti crva koi su busile seme i kod mladih biljka su napadali koren.
3. Jeste da je otporan na susi, ali nije otporan na visokoj temperaturi u toku oplodnja, kod mene se pokazalo da ne vazi pravilo ako sejes na rastojanie od 25 cm i vise da ce da ima kukuruz. Kukuruz imaju biljke koje se oplodile pre toplotnog brana koji je bio oko 40 celzijusa i je trajao 7-8 dana.
4. Sporo otpusta vlage.
Dobro kod njega:
1. Otporan na susi, kukuruz koji se oplodio ima dobar klip.
2. Otporan na poleganje.
3. Svi klipova su naliveni do samog vrha.
Inace ocekujem oko 3 tona po hektaru, posto ima dosta jalovog.
 
Svako ima nekog svog favorita od semema,ja sam vec pisao da dkc5068 jedna parcela 5000kj/kj jedno 700-1000 m dalje druga parcela ista priprema,ma bas sve isto 4000 kg/ kj a treca parcela isto idaljena od druge 3000kg/ kj sta tu znaci da je tolika razlika a sve isto radjeno i isti dan,bukvalno sve u isti momenat radjeno jedino padavine ali i to jer prva i treca parcela oko 2 km
Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Prinosi su se kretali od 1500kg/kj na suncokretu Do 4000kg/kj na strnjištu.
Definitivno je urea razbacana ciklonom bolja nego kroz depozitore u ovakvoj suši.
Mix uree i supreme 16:27:7 se dobro pokazao.
Lepo se moglo primetiti da moje njive puno bolje napreduju i izgledaju u startu, spartanju i porast i bolja da bi kasnije bukvalno nestajao, bio lošije oplodjen i jalov.
Tu pored je kukuruz cele godine bio manji za pola metra ali je svaki imao klip.

Djubrivo će se smanjivati ali i seme.
 
Nazad
Vrh