Kukuruz 2021

Moji popunjavaju polako ostavicu do kraja iduce nedelje ako ne bude zadovoljavajuce ne gine mi presevanje , malo su dublje otisli es opruge plus nova sejalica dzaba sto su tockovi spusteni na 0 cm isla je od 7 do 10 cm .
 
Setva 10.04. KWS Smaragd, sta raditi kad je ovako neujednacen sklop?[url=https://postimg.cc/rz9yFw6t]
IMG-20210501-174202.jpg
 
Poslednja izmena:
Prvo sacekaj jos par dana pa prebroj sklop. Uzmi konop14.3m ili mjeri nekako na vise mjesta pa vidi kolko je prosjecno biljaka.
Semena ima, izbaceno u proseku oko 67.000 zrna po hektaru, niklo je preko 90%, ali je sejalica stara i losa, pa je negde 4 biljke na 25 cm, negde na 16 cm, pa sledeca na 26 cm...Da pojacam djubrenje, uradim folijarnu prihranu?
 
Zavrsili danas, okruglo 1. maj, 1. septembra ocekujem zetvu posto je FAO 400. :D Zemlja malo vlaznija, a i inace je nezgodna jer je smonica pa setvospremac ako nije skroz suvo ne moze bas da samelje sve grudve. Sejalica je ponegde u tim najgorim delovima ostavila golih zrna u redu, ali to je uglavnom po 3-4 otkrivena semena za redom pa onda nema nista neko vreme. Isto i na delovima koji su malo nagnuti. Prosetacemo sutra da to nogama zatrpamo cisto da ne stoji golo seme, al necu se potresati, to se desilo samo na jednoj njivi. Inace, sta je tu najveci problem? Da li jaca pneumatika u sejalici to bolje resava? Cini mi se da prosle godine nije bilo toga a slicna je bila priprema, mozda cak i losija...
 
Zavrsili danas, okruglo 1. maj, 1. septembra ocekujem zetvu posto je FAO 400. :D Zemlja malo vlaznija, a i inace je nezgodna jer je smonica pa setvospremac ako nije skroz suvo ne moze bas da samelje sve grudve. Sejalica je ponegde u tim najgorim delovima ostavila golih zrna u redu, ali to je uglavnom po 3-4 otkrivena semena za redom pa onda nema nista neko vreme. Isto i na delovima koji su malo nagnuti. Prosetacemo sutra da to nogama zatrpamo cisto da ne stoji golo seme, al necu se potresati, to se desilo samo na jednoj njivi. Inace, sta je tu najveci problem? Da li jaca pneumatika u sejalici to bolje resava? Cini mi se da prosle godine nije bilo toga a slicna je bila priprema, mozda cak i losija...
Pomoglo bi da sporije vozi , a mozes i da povaljasprije sjetve u zaoom slucaju i topomaze .
 
Zavrsio setvu juce. Posejano 27.04 - 12ha ZP 434, sejalica je radila odlicno. 01.05 posejano 2,7 ha od koi 1 ha ZP4007 a ostalo je ZP 434. Ali los dan, nisam nikako mogao podesiti dubina, polomio se lancanik koji pogoni jejdna kutija za vestak. Za da bi se zaokruzio dan polomio se jedan nosac klinova na rotodrjlaci i nisam mogao da ih nagjem.
 
Tvoj stav je takav, kao da samo ti sejes i niko vise nikad nista nije radio.
Ako imas licno neko lose iskustvo u necemu, nikako ne znaci da moraju imati i svi drugi.
Ja pricam o sebi i nikoga neubedjujem da radi isto kao ja, Ljudi ako hoce neka seju i u januaru bas me briga.
Ali isto tako nedozvoljavam da mene neko ubedjuje u nesto sto zasigurno znam da nije tako, posto sam neke stvari naucio na sopstvenoj kozi i platio te greske iz sopstvenog dzepa.
3 godine zaredom pravio svoje mini oglede ranija-kasnija setva i vaga je uvek vagnula u korist kasnije setve. (pod kasnija setva mislim posle 20 aprila a ne kasnije od 30 aprila..)
Mozda neko moje savete ovde na forumu poslusa pa nece placati iste greske kao i ja, ali uvek ostaje ono "ali" sta da sam uradio ovako ili onako.....
U principu svakog poslusaj sta ima da kaze a uradi po svome....
Pogledaj istu ovu raspravu od pre par godina ima negde u arhivi verovatno, bio sam na suprotnoj strani.
Isao sam da sejem vec krajem marta, iako su ljudi govorili da je rano i netreba jos sejati. Ali NE, ja sam bio pametniji od njih, kao neko sada......
Uradio po svome, i sada javno priznajem bili su u pravu.....Sta dalje da pricam......
 
Kod nas je sebolje pokazala ranija setva i da sam stigao posejao bih i ja oko prvog aprila... imao sam eto srece pa nisam stiga i izbegao sam silno nerviranje a mozda i presevanje... svaka godina nova skola
 
Ja pricam o sebi i nikoga neubedjujem da radi isto kao ja, Ljudi ako hoce neka seju i u januaru bas me briga.
Ali isto tako nedozvoljavam da mene neko ubedjuje u nesto sto zasigurno znam da nije tako, posto sam neke stvari naucio na sopstvenoj kozi i platio te greske iz sopstvenog dzepa.
3 godine zaredom pravio svoje mini oglede ranija-kasnija setva i vaga je uvek vagnula u korist kasnije setve. (pod kasnija setva mislim posle 20 aprila a ne kasnije od 30 aprila..)
Mozda neko moje savete ovde na forumu poslusa pa nece placati iste greske kao i ja, ali uvek ostaje ono "ali" sta da sam uradio ovako ili onako.....
U principu svakog poslusaj sta ima da kaze a uradi po svome....
Pogledaj istu ovu raspravu od pre par godina ima negde u arhivi verovatno, bio sam na suprotnoj strani.
Isao sam da sejem vec krajem marta, iako su ljudi govorili da je rano i netreba jos sejati. Ali NE, ja sam bio pametniji od njih, kao neko sada......
Uradio po svome, i sada javno priznajem bili su u pravu.....Sta dalje da pricam......
Ja jos nisam nigde nisam video da iko preporučuje kasniju setvu.
Naravno da postoji mali riziko od mraza ali prednosti rane setve su puno veće.

U normalnim uslovima setva 15. Aprila nikada neće moći da parira setvi 1. Aprila ni po prinosu ni po vlazi ni po ranijoj zetvi
 
Nazad
Vrh