Kukuruz 2020

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prekosutra je vec polovina Augusta, a vi bi da kukuruzi budu jos do zemlje zeleni pa iako su neki posejani u martu....?
Od kada se ja bavim poljoprivredom u septembru smo uvek skidali kukuruz sa vlagom u jusu (fao 300 do 450) a to je za nekih 30 dana.
Pa normalno da ce da bude obesenih i pobelelih klipova.....
 
Prekosutra je vec polovina Augusta, a vi bi da kukuruzi budu jos do zemlje zeleni pa iako su neki posejani u martu....?
Od kada se ja bavim poljoprivredom u septembru smo uvek skidali kukuruz sa vlagom u jusu (fao 300 do 450) a to je za nekih 30 dana.
Pa normalno da ce da bude obesenih i pobelelih klipova.....
Ali ne treba ni da bude suvo lisce od vrha do dole, a klip oklembesen i kao guma.
 
@Darko Dren
To ti sam druze govoris,niko ne zeli da je kod svih susa,ali itekako niko ne voli ako je kod njega susa pa neki pocnu da pametuju kako ne radi dobro,malo djubriva,plitko oranje ili sta vec,a toga bude svake godine,ako ne sad,bice nakon zetve,garant.Vi ste imali suse,ali ni blizu koliko i ovde,tebi da postavim pitanja navodnjavanja ratarskih kultura,sigurno bi se smejao ili jedva da i razmisljas o tome,a sa druge strane ako neko u srbiji pocne ozbiljnije navodnjavanje ,to ce biti prvo u banatu,ja bar imam itekako u planu navodnjavanje,jer ako zavisim od onog gore kad ce slati kise ,od toga nema nista.Vasa klima je visestruko bolja nego ovde,i tu nema price.

Slazem se da je klima ispod Save i Dunava malo povoljnija poslednjih godina, dobijamo vise kise nego Vojvodina i to se na sve ove nase ratarske kulture pozitivno odrazi. Ali takodje treba imati na umu i to kakav je kvalitet zemlje kod nas i koliko se ulaze u obradu zemljista jer ne moze svako da ima njivu u ravnici ili pored reke, cak i kad imas to je jedna-dve-tri parcele a ostalo po brdima gde se mnogo teze obradjuje zemlja i pritom je manje kvalitetna, lako odlazi vlaga i slicno.

Treba imati obzira kad se bilo sta komentarise, niko od nas ne prolazi glatko, jako cesto radimo uminusu ili onoj famoznoj pozitivnoj nuli koju svi pominju. Nije zgodno kad vremenske (ne)prilike vezu losih 3-4 godine ali sta da se radi, to se danas desilo kod vas, sutra ce doci kod nas, ne mozemo tu mnogo uraditi...
 
Pisao sam o tome , nije sve u tome gdje su biljke trenutno zelenije a gdje zrelije . Treba gledati vaga sta kaze . U Srbiji je konkretno kukuruz u ovo doba manje podgorio ili zeleniji nego u Vojvodini uglavnom zbog manje dnevne svjetlosti i neznaci da ce prinos biti veci .Vlaga je bitna ali i sunce je bitno . Kazem uopsteno ne za konkretne situacije.
 
Obelezen ogled danas pa usputno slikao P0412 na jednoj njivi. Od 2015 me nije izdao, samo je 2016 u proseku prinosniji bio P0216, ali je i zauzimao neke od boljih njiva.
762b761ed9c326b9814190c04bf2dba2.jpg
4923cb130a475dd863cecc16fb8fa67a.jpg
63dfaad4298c8f308829b8e0e1cd23f3.jpg


Послато са Mi A3 уз помоћ Тапатока
 
Ja ne sejem gusce od 21cm. A ovde je bilo malo u prolece problema zbog nedostatka padavina prilikom nicanja. I fali jedno 5-10%. Slika ume da zavara zafali jedna biljka pa se cini kao da je sejano 3 u metar :osmeh:

Послато са Mi A3 уз помоћ Тапатока
 
Prošli put kad sam obilazio kukuruze napisao sam ovde da godina neće biti rekordna već da će biti samo solidna sa rodom malo boljim od prošle godine kad sam imao 5 t/kj bruto. Večeras sam se ponovo provozao do atara, i sad sam utiska da će kukuruzi ipak biti dosta bolji nego prošle godine...

DKC 4943 - sad sam ga slikao sa druge strane njive, gde mu je preko puta Pionir 9911, pa da mogu da ih uporedim. Ima manje klipove od Pionira, izgleda suvlji, i više mu je suva kukurzovina i ljuštika nego na Pioniru. DKC 4943 je imao problema sa energijom semena pa je nicanje i porast bio znato neujednačen. Mislio sam da biljke koje znatno kasne u odnosu na svoje komšije neće uopšte dati klip jer će biti ugušene od konkurencije redovno niknutih biljaka, ali sam se prijatno iznenadio kad sam video da gotovo ni nema jalovih biljaka. Naravno, te biljke koje su kasnile imaju znatno manji klip, i to u srazmeri što veće kašnjenje veća razlika u veličini klipa. Ipak bolje išta nego ništa jer tih zakasnelih biljaka (sa lošom energijom) nije bilo baš malo, a jedan deo nije ni nikao pa je sklop lošiji nego kod Pionira koji nije imao tih problema.





PIONIR 9911 - preko puta (samo ih lenija deli) od DKC 4943 sa gornjih slika.



PIONIR 9911 - na drugoj njivi. Ovi kukuruzi mi najbolje izgledaju.



 
ZP 666 - njega sam posejao za branje, sejan je na 24.5cm (DKC i Pionir sam sejao na 21cm). Seme mu baš nije bilo idealno pa mu je sklop slabiji, ali ono što je niklo je niklo jednovremeno. Začuđujuće je da izgleda dosta zrelo spram svoje FAO grupe 600...



 
Pa rekoh da godina neće biti rekordna. Na slikama klipovi izgledaju bolje nego uživo, zato sam stavljao šaku pored klipa da se ima predstava o veličini klipa. DKC ima male klipove, ZP dugačke ali nisu debeli. Ne znam da li svi klipovi kod ZP-a imaju 14 redi zrna, nisam u trenutku slikanja ni obratio pažnju na to. Prepolovio sam prvi koji mi je došao pod ruku. To sam slikao na kraju, komarci su već počeli da bodu pa sam požurio sa slikanjem... :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh