Kukuruz 2020

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hahaha :haha:,krecemo polako....aj nek edukuje i nas glupe farmere u ovoj vukojebini od banata,vecem njegovom delu,mi jednostavno ne znamo kako da nam se tako zelene kukuruzi u evo sredini avgusta meseca,mnogo se zute po atarima nebitno od fao grupe,u cemu gresimo ??.
 
Poslednja izmena:
А ми са југа Баната смо специјалисти - у јучерашњем шврћкању кроз атар, тек на неколико парцела ми је у очи упало да кукуруз подгорева и гравитација почела да делује на клипове. Заиста се кукуруз изненађујуће добро држи, а и влаге има довољно да га још одржи таквим.

Ал' ми се чини да се та мудрост просто зове довољно кише у потребно време и мало убиствено врелих дана.

Него, код свог "Рајфајзен Уликса" примећујем да није завршио сваки клип (или боље је рећи да је тек понеки завршио како треба), док онај кукуруз на другој половини парцеле, "Синџентин Пако" је стандардно пристојан.
 
Kod mene od Vidovdana svake nedelje pada kiša, nije preskočila ni jednom. A većina slika koje sam postavio je iz ravnice pored reke, gde su izuzetno jake rose i visok nivo podzemnih voda. Tu kukuruz i u ekstremnoj suši kao što je bila 2017. ne može da bude ispod 5-6 tona po hektaru. Jednostavno, takav je potes, reka, šume sa svih strana, nema prostora za jake vetrove.
Zelene se i na brdu, a za to je zaslužna samo kiša, kiša i kiša.

A što se tiče gluposti ili što Arkadije kaže u čemu grešite, to se kod vas gore može odnositi samo na arende, i ni na šta drugo. Za proizvodnju i agrotehniku, većini sa foruma svaka čast.
 
Cekaj znaci ako razumem,ti odobravas da podgorevaju kukuruzi kod nas samo na arendama ?,kome podgovrevaju na njixovoj zemlji u vlasnistvu tu je problem do farmera ?.
 
Kod mene od Vidovdana svake nedelje pada kiša, nije preskočila ni jednom. A većina slika koje sam postavio je iz ravnice pored reke, gde su izuzetno jake rose i visok nivo podzemnih voda. Tu kukuruz i u ekstremnoj suši kao što je bila 2017. ne može da bude ispod 5-6 tona po hektaru. Jednostavno, takav je potes, reka, šume sa svih strana, nema prostora za jake vetrove.
Zelene se i na brdu, a za to je zaslužna samo kiša, kiša i kiša.

A što se tiče gluposti ili što Arkadije kaže u čemu grešite, to se kod vas gore može odnositi samo na arende, i ni na šta drugo. Za proizvodnju i agrotehniku, većini sa foruma svaka čast.
Kolega dragi zbog takvog pisanja neki su napustili forum jer to sto pises je stvarno bez veze sa stvarnocu. Dzaba sva agrotehnika kad smo koliko toliko dobru kisu dobili samo jednom od POCETKA godine. Ako to mozes da zamislis. Ljudi su postavljali slike psenica sa prinosom od 2t po ha, kukuruzi klipove otpustili do zemlje. Kvalitet zrna upitan. I kao sto ti na kraju kazes kisa, kisa, kisa, tako je ovde susa, susa, susa.
 
Ajd da me je bar jedan od vas dvojice razumeo, a ono ni jedan. To što sam ja napisao napisao sam za moj kraj konkretno kako je. Ali vi vidite onako kako želite da vidite. Znam ja kako je kod vas. Ali vi se palite i odmah skačete čim je negde bolje nego kod vas. Niko nije rekao da ste vi glupi, a ti si to odmah napisao. Vi ste uradili šta je do vas, a to što vas je zakačila suša, vi na to ne možete da utičete. Ali možete na visinu arende. Zato sam spomenuo arendu. A Arkadijev post na to neću ni da komentarišem.

Kačila je i mene suša koliko puta...

Barbula, ovde je problem što ima ljudi kad je kod njih suša voleli bi da je svima suša. Dugo sam na forumu, ne trebaš da budeš vidovit da bi znao ko će prvi da skoči, a ko će prvi da kuka, i kad ima i kad nema.
 
Desno 9911 levo Basmati.9911 ima dosta po dva i svuda gde fali sklop sturk ili dva on je izbacio dva krupna klipa.Nisu kao 606dugacki ali su dobri.Basmati ima redje po dva, jedan srednje duzine i debeo dobro.
3c9yyFp.jpg
 
@Darko Dren
To ti sam druze govoris,niko ne zeli da je kod svih susa,ali itekako niko ne voli ako je kod njega susa pa neki pocnu da pametuju kako ne radi dobro,malo djubriva,plitko oranje ili sta vec,a toga bude svake godine,ako ne sad,bice nakon zetve,garant.Vi ste imali suse,ali ni blizu koliko i ovde,tebi da postavim pitanja navodnjavanja ratarskih kultura,sigurno bi se smejao ili jedva da i razmisljas o tome,a sa druge strane ako neko u srbiji pocne ozbiljnije navodnjavanje ,to ce biti prvo u banatu,ja bar imam itekako u planu navodnjavanje,jer ako zavisim od onog gore kad ce slati kise ,od toga nema nista.Vasa klima je visestruko bolja nego ovde,i tu nema price.
 
Pored nedovoljno padavina u našem ataru ima i još gore stvari - vruća košava. I ove godine je i pored zadovoljavajuće količine padavina ona napravila prilično štetu. Krajem jula, pre ovog talasa padavina bilo je dva tri dana vrućeg vetra. I na najboljoj njivi ima skroz osuđenog kukuruza na prvim vrstama koje su popreko na uvratinama. Jeste tu peskovitije, ali skroz se osušio pod uticajem vrelog vetra.
 
Jel treba da se zadovoljimo ako je poneka samo ?,ovo sve ide na gore,ne na bolje,govorim bar za moj kraj.Zadnjih deset godina,jbg tesko je reci ali mnogo je tu losih do osrednjih godina po meni,onu 2016-tu mnogi jos pamte i kako ide vreme ,pamtice jos dugo.Stvar je u tome sto ljudi se navikavaju na losije uslove i jbg ono sto je nekad bilo losije,sad je ok,zadovoljni smo....I eto kao sto kaze Aca,nije samo do kise,mi ovde imamo taj vreo vetar koji sjeb.. sve jako brzo,prosle godine je to bio slucaj,umesto jedne zaista lepe godine,ipak je to po meni bila ok godina,jer mislim pocetkom avgusta je bilo izuzetno toplo i suvo, i vetar je fenirao po ataru,soja na losijoj zemlji je dobro podbacila,a i kukuruzi su osetili itekako,iako smo imali zaista lepe kolicine padavina ranije,jbg kao sto rekoh,klima kod mnogih je puno bolja nego ovde kod nas po banatu.
 
Evo ja cu odgovoriti za nas kraj, krajnji severoistok kako neki vole da kazu. Uglavnom su sve godine deficitarne sa padavinama. Nekad se desi da i kad malo padne to bude u pravo vreme pa se izvuce situacija kao sto je bilo prosle godine. Jasan pokazatelj da je deficit je taj sto su podzemne vode dosta nisko, a dosta bunara starih preko 100g je presusilo. Kod nas ima vestackih mini jezera nastalih kopanjem gline povrsine po par hektara tu se voda povukla bar tri metra ako ne i vise. Tesko da ikakve padavine mogu da vrate stari nivo.
 
@ Arkadije

Nekapiram sto se ljutis, samo sam pitao da li traje godinama ili opici po neka kao kod nas.I smo nekih godina imali feniranje.

Retko, ali se desi.

Prolse godine nam je bila susa kada je trebalo da naliva zrno_Ove smo dobili lep grad ondosno 3x.Jedan je dobro pokosio.
 
Evo recimo šta sam ja primetio u ataru, inđija je lepo dobijala kišu, tu nema šta da se priča, ali se klipovi žute i počinju da, se spuštaju, tako da berba može da se potrefi lako sa regionima koji su dobili daleko manje kiše, ili kao što je slučaj negde samo loš raspored padavina...
 
Darko Dren...... jako lepi kukuruzi. Reci mi taj Pioneer sa slike sto ima po dva klipa jel slikan prvi red ili je tako i unutar parcele?

Slikan je prvi red. Ima dvokliposti po tim obodnim redovima, a unutra samo tamo gde je veći razmak od biljke do biljke. Gde je sve jedan uz drugi tu je po jedan ali vredan klip. Inače, meni je 0412 najprinosniji hibrid u poslednje 3 godine. Imam ga na dosta parcela u različitim atarima, i svugde je odličan.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh