Kukuruz 2019

Eto a kod nas 4943 se bas dosta seje. Jedne godine mi je 5007 ubedljivo bio najbolji, dok te godine na forumu niko ga nesto nije hvalio. Sledece 4943, a sada 5031.
 
Mislim da je kosio sa 16% vlage.
Kod mene je 4351 koji sam kosio 2.9. Imao vlagu od 11-13%
Odmah sam posle njega presao na 9241,on je imao 15.5,a 4717 od 14-16.5% vlage
Jeste imali problena sa olujom,tj.jel hoće da polegne dkc 4351 i koja mu je visina stabljike?
Kod nas razočarenje u pionirove hibride što se tiče vlage.P9241 preključe vlaga 15%
 
Kod nas vetra ima na pretek,bilo je povaljanih kukuruza,ali 4351 i 4717 nisu nigde polegli. 4351 je i dosta nizi po rastu a ima debelo stablo
 
Pionir p0164 fantazija od prinosa i niske vlage.Od dkc standardan 5031 prosecan prinos sa vlagom ispod SRPS i jedna proba a dogodine ce dobiti priliku na nekoj vecoj povrsini dkc 5830.
 
Kod nas je ove godine pionir izgubio bitku na svim poljima,kod mene je stanje upitno da li cu sejati sledece godine nesto od te semenske kuce.
 
Kod mene dkc ni blizu pionira. DA li promasim dkc kad probam hibride ili je zbog zemljista ne znam. ˇ@spajki, probaj na nekoj maloj povrsini i pionir 0362. Vlaga kao 0164 a prinos bolji.
 
DKC je majka i otac svih hibrida i po energiji klijanja i po spustanju vlage i po prinosu, "ali" nikad ne zaboravite da u slucaju vruceg i vetrovitog Jula prvi je koji ume da izgori od glave do pete za 20 dana.
Dakle ekstremni suvi, vetroviti i vruci dani u kontinuitetu ubijaju ga u pojam, narocito ako je posejan na slabijoj ili peskovitoj zemlji!
Ove godine sav skinut ispod 14% vlage sa prosecnim prinosom od 7 t/kj. Najbolji 5830 sa 8140 kg/kj.
 
Kod mene isto kao kod Rase. Zbog toga sam najvise i pitao. Sejao od 2015 do 2018, znaci bilo je svakojakih uslova, nista spektakularno nisam primetio. Od hibrida 5276 najduze, 5031,4717 i 4943. Ovaj zadnji najlosiji. Daleko od toga da su losi, dobri su hibridi i jeste bila vlaga i nekim slucajevima 0,5% do 1% niza i mnogo lako se krune u odnosu na neke hibride kao 9911. Ali kako se pisu hvalospevi jos od kako sam se uclanio na forum kod mene nije to toliko odskocilo da kazem da su ekstra (verovatno su mi ocekivanja bila prevelika) kao sto ne mogu ni za KWS i Pionir hibride da kazem da su ekstra. Negde su odskocio DKC negde P negde KWS ( noviji hibridi) ali prosek im je maltene isti. Bolji su od vecine semenskih kuca na trzistu ali ne bih mogao da dozvolim sebi da ih hvalim na sva usta kako nema boljih. Svi su mi bili u istom nekom rangu samo mi KWS i P izadju jeftinije malo od DKC pa sam samo njih posejao ove godine. Imao sam u planu da posejem 5830, ali nije bila velika kolicina i brzo se prodao. Jedino moze da bude da traze gustinu, ja ne sejem gusce od 20-21cm niti imam u planu.
 
Na tu gustinu sejes i 5830 i ako bude pristojno padavina videces rezultat,iako je za mene pionir 1114 vrhunski majstor samo hoce vlaga da ga malo muci kao i 1241 koji mi je ove godine rekorder,ali nije nadmasio starijeg brata :).
 
I njega ako uzmem dogodine planiram na tu gustinu na najboljoj zemlji uz 0412 koji mi u toj grupi najbolji od kad se pojavio. Da napomenem da sam ostale DKC hibride uporedjivao sa hibridima konkurencije iste fao grupe da ne bude da sam uporedjivao sa kasnim fao grupama u povoljnoj godini, znaci svi su dobili dovoljno prostora kod mene da se pokazu :osmeh: :osmeh: :osmeh:
Ali svakako hibridi ove 3 semenske kuce odskacu trenutno.
 
Taj 5830 sam prevukao drugu jednu turu. Curi kao blesav. Okvirno oko 8t/kj sa vlagom 16. I ja ga planiram dogodine 2-3 kese pa kako bude.
 
Ako hoces 5830 (fao 600) da bude u jusu treba sacekati 2 nedelje ili koji dan duze nego 5031.5031 mi je nenadjebiv o pitanju prinosa,stabilnosti i otpustanja vlage.2017.sam ga imao zajedno sa pionirom na jednoj parceli na kojoj je dao 3800 kg/kj sa vlagom 13 dok je pionir dao 2500kg sa vlagom 15%.
 
Ja sam recimo sa 5276 doziveo jedan od najgorih rezultata ikada, a ovde ga svi hvalili. Sa 5031 i 4943 oba budu mi jako dobra. 5031 ove godine bolji bio. Vlaga mi ne igra pretrano jer skladistim u svoje skladiste. Do 15-15.5 nema problema, a i sa jacom vlagom ako je nuzda cu nasuti.
Dogodine onda ide 43xx, 5031 i 5830 3ha za kraj kampanje ga ostavim.
 
Nazad
Vrh