Kukuruz 2019

Proverao vlagu prijatno me iznenadio Konfites (doduse videcemo kad se skine ). Od hibrida koje sam uzorkovao ima najmanji procenat kocanjke (mi je zovemo kunina) bas je tanka, on recimo ima 12% dok recimo 9911 ima 15%. I za 1% Konfites ima manju vlagu od pomenutog 9911 15,2% i 16,3%. Tezina zrna po klipu slicna.
Ako bude dobar i kad predje preko vage, moze da zauzme ozbiljniju povrsinu dogodine.
 
Изгледа да је родан и стабилан. Редак примерак од кws хибрида по добром отпуштању влаге.
 
Poslednja izmena:
I ja ga imam posejanog,i ovako na oko mi se ne sviđa al ajd da sačekamo vršaj pa ćemo videti šta vaga kaže...
0725 i dalje najmoćnije izgleda ovako odokativno,al on je kasniji hibrid,vlaga sigurno neće biti u jusu..
 
0725 je fao 600 ili čak veći. Imam kerbanis koji je imao nešto preko 18 vlagu pre 4 ili 5 dana. Kakva su iskustva sa njim? Prošle godine sam ga brao početkom septembra i krunio se prilično, sigurno da je trebalo ranije... bio je dobar, oko 10t/ha zrna kad je okrunjen u maju.
 
Нарасте ко чудовиште само више је за берач него зрно ,мада може да отпусти и влагу само треба живаца и стрпљења.
 
Pa vidiš recimo i kad sam ga probao brati nisam se oduševio,i sa 25 posto vlage dosta ostaje zrna pod beračem...dok sam imao stoku baš su ga lepo jeli, mleven ceo klip,a silaža je pun gas...uspevao sam da ga vršim sa 15 do 16 posto vlage,ne računam lane i preklane kad je bio u jusu...
 
Ja sam radio ove godine LG Agister ...i izgleda lepo na oko...jel ima neko iskustva sa tim hibridom..KWS konfites za dlaku bezi pioniru 9911...bar kod mene..
 
У недељу поподне са две парцеле покупио неколико клипова "Синџентиног Пака" сејаног 8. априла, сместио у кесе и тек сутрадан окрунио доње половине клипова и то однео на мерење влаге. Влага је била 18,4 и 19-и-кусур процената. Да ли због једне ноћи проведене у затвореној најлон кеси или због тога што сам носио зрна са дела клипа који је боље "ушушкан" у љуску (ерго - мало је влажнији) - тек очекивао сам око два процента нижу влагу од ове коју сам добио. То ми уједно и значи да се не трзам барем још десетак дана за вршидбу...
 
Pa kad već uzimaš uzorak onda uradi do kraja...ceo klip okruni i odma izmeri...i kombajn ti vrši ceo klip ne samo jedan deo
 
Ja juče nosio i merio vlagu. KWS Kolumbaris 14% a Pionir 9911 13,2. Uzeo po 3 klipa od svakog. Za oko 100g je teži kws. komiljke isto mere u g a i dužinski su isti. Ili ti 208g po klipu zrna izmerio pionir u odnosu na 234g za kws. U nedelju ako sve bude kako treba sa vremenom radim ih. Ovo sa ovim merenjem ne mora ništa da znači. Tad u nedelju ću više znati kad se bude uradio. A tačan iznos u kg po hibridu ću znati kad dobije kupca.
 
Pa kad već uzimaš uzorak onda uradi do kraja...ceo klip okruni i odma izmeri...i kombajn ti vrši ceo klip ne samo jedan deo
Можда у твом крају није тако, али овде код нас, оно што прође кроз комбајн има пар процената већу влагу у односу на оно када окруниш ручно читав клип и однесеш на мерење влаге.

Не знам ко је први увидео да је влага приближно иста када кукуруз прође кроз комбајн и када измериш зрна са доње половине тих неколико ручно окруњених клипова, али је то овде често примењивана пракса и IMHO, има своју логику.

А да ли је десетак сати, колико су клипови провели у кеси, утицали на измерену влагу.... дан касније је мој комшија мерио влагу кукуруза одма' с' њиве, приближно истих ФАО група, агротехнике, времена сетве и локација као и мојих и добио је практично исти резултат - све се вртело око 19%.
 
Nazad
Vrh