Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I ja mislim da ko ima kvalitetniju zemlju,treba da seje gusce.
Vec sam pricao o tome,koliko je u Vrscu losa zemlja. Mi smo godinama sejali na 23.5cm, a ove godine smo se odlucili za gornje granice koje preporucuje proizvodjac,tako da smo ove godine sejali na 20.8cm i na 21.8cm
Ovde kod nas i dalje ima ljudi koji seju na 27-30cm,ali to je puno za ove hibride novije generacije.
 
Moja je sejalica namestena na 21 cm, i ne znam drugacije, izgubio sam prirucnik. Sve fao grupe sejemo tako. Na losije njive i gde ide kukuruz na kukuruz tu ce ici manje fao grupe, na bolje njive vece fao grupe.
 
Ove godine posejan DKC 5222 na 21 i pola jedne parcele na 23cm,još imam 2ha gde će ići 5276 isto na 21cm.Inače sejem samo DKC već 7-8g i sejem ih od 19-23cm.Kad je bila suša sejao sam ih na 17cm i tamo gde je zemlja takva da ne trpi sušu je prinos bio 1t/ha,ali su takav prinos imali i oni koji su sejali neke druge kukuruze na 26cm.Na drugim parcelama je te godine prinos bio oko 8t/ha.Inače u normalnim godinama su prinosi bez problema preko 10t/ha.Ove strane hibride ne treba sejati na 26-28cm,jer oni veličinom klipa ne mogu nadoknaditi gustinu sklopa,tako da treba poslušati predstavnike semenskih kuća.U svakom slučaju svaki domaćin poznaje svoje njive i mislim da on najbolje zna šta mu je najbolji sklop.Meni se pokazalo da je na našim parcelama najbolji prinos sa setvom od 19-21cm tako da se toga i pridržavam.
Mislim da je Minđušar u pravu što se tiče setve i da On najbolje poznaje svoje parcele tako da zna šta može da očekuje,isto važi za svakog od nas,a je sam siguran da nikada ne bih sejao na ređe od 23c.
 
Poslednja izmena:
Evo malo slika danas presejao Korimbos.
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL]Na ovoj drugoj slici Kws korimbos levo a kermes desno ista parcela sejana 4aprila. ocigledno nesto nevalja.sada su me zvali iz KWS-a pa ce mozda da navrate.
slike.php
[/URL]
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Nisam mislio 3 u.metar vec na to da sve ispod 20 nosi veliki rizik ako se ne navodnjava.Ja sam hibride fao 300 i 400 sejao na 20 a fao 500 i 600 na 22.Nekako mi bas pregusto 17 ili 18.Da su losije parcele isao bih jos redje.Mislim da je ovo full gustina.
Dkc na 23-24,naj raniji na 21.83, zp 366 na 23 i 25, ns 6140 i 7020 na 27,ali sve suvo u pm.
 
Danas malo sijali...Mehanicka olt sijacica..lanac nabacit na pogonski zupcanik od 10 zuba a sjetveni na 15 zuba...koliko sam skuzio to je oko 22 centa mada ide i gusce...Sijat je ns 3014 i ns 6010...
 
Imam dve setvene ZP 427 tretirano sa Gortca FS 600(imidakloprid) ali nisam ih posejao višak su mi ako nekom treba nek mi se javi na pp.Seme nije prepakovano iz 2016god. dorada Agroseme,vreća je težine 10kg
 
Poslednja izmena:
Neke stvari mi nisu jasne a često se pominje i od promotera i od forumaša :bolja zemlja i lošija zemlja ? U kom smislu kad ima mnogo faktora ? Ajd pretpostavljam da je najvažniji faktor i da bi bilo logično da se na to misli : kako koja zemlja čuva vlagu tj kako se ponaša u suši .
Primjera radi zemlja koja je dobra za žito često može da bude jako loša za kukuruz ili soju .
Dobro ajde neka smo razjasnili da se pod lošom zemljom smatra , mnogo laka pjeskovita zemlja koja ne trpi sušu ili plitka zemlja koja ima blizu ili šljunak ili nepropusni neki sloj pa je opet nepovoljna a dobra zemlja je obrnuto , dublja , niža ili humusom bogata ili riječni nanos i slično.
Jasno mi je da je pravilo da se u "boljoj" zemlji , za kukuruz , on sije gušće , a u lakšoj ili pijesku ili plitkoj , ili na brijegu sije rijetko . To u redu ali druga stvar mi je potpuno nejasna , a mnogi to ponavljaju stalno : U boljoj zemlji sijati veće fao grupe a u lošijoj male ??
Neka neko objasni detaljno zašto u lošijoj zemlji ako ne budu dobre kasnije grupe , koja je prednost da će dati bolji rod rane grupe ?
 
Bolja zemlja -> vise humusa, oranicni sloj crne zemlje dubok 40+cm, dobro zagrevanje u prolece i brzo nicanje posejanog useva
losa zemlja -> bregovi bele zemlje, manje humusa, plitak oranicni sloj gde sve malo malo plug izmaci zutu zemlju, sporo zagrevanje zemljista, usev kasni i nikada ne moze da parira prinosu
 
Poštovani Momo,to ti moraju objasniti ovi farmeri sa 100+.Mi mali se u to ne razumemo.Mi sejemo iz hobija i entuzijazma,ako razumeš!:cao:
 
Bolja zemlja -> vise humusa, oranicni sloj crne zemlje dubok 40+cm, dobro zagrevanje u prolece i brzo nicanje posejanog useva
losa zemlja -> bregovi bele zemlje, manje humusa, plitak oranicni sloj gde sve malo malo plug izmaci zutu zemlju, sporo zagrevanje zemljista, usev kasni i nikada ne moze da parira prinosu

Misliš da brže niče u rano proljeće u boljoj zemlji ? Nisam siguran , i ako malo brže niče to može biti dan dva , jel to toliko presudno ? Ako sporije niče , nicaće sporije i rani i kasni hibrid .

Da nemože parirati prinos u lošijoj zemlji ajde de , ali opet nisi objasnio zašto ranije hibride ?
 
Naj brže niče u vlažnoj i toploj zemlji...sejao sam soju uslužno prvog Aprila još nije nikla(noći hladne)Preključe posle 1ol kiše vlaga se sastavila,posejem soju i juče gledam po rubu semena bubri klica,posejano na 4-5 cm dubine evo je za par dana napolju malte ne ko ona od 1.04og...Što se tiče energije sve je jasno.Što se mene tiče kukuruz sejem posle Uskrsa a soju oko 1 Maja(naglašavam kod mene su noći hladne od 3-8c)
 
Ja nisam ni rekao raniji hibrid - losija zemlja da ima korelaciju. Imam u njivama oaze bele zemlje i tu sta god radio ne moze da rodi kao u crnoj zemlji.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh