Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kakav je ZP 677 i ZP 684?
Visoki u pm,ali ako okiši tu kuruza biće,a ako zarudi suša ni ovi novi 600,606,666 neće nešto spektakularno biti bolji od starih,677 klip debo a 684 izduži dobrano ali 2014-te 684 bio buđav katastrofa a 677 dobar i debeo možeš konja ubiti ako ga potrefiš u čelo bez zezanja i to da su te god oba bili na istoj parceli a taj 606 u sušnoj 2013-te isti rod kao i ns 6030.
Boljka im visoka stabljika.Eto to je moje zapažanje i ja ih nebi sejao osim za silažu.
 
Samo posij..neke komade sijem i cetvrtu godinu zaredom kukuruz....
Sve su mi njive pretanjirate i vidim da je gornjih 5 cenat potpuno suho...ako ne bude kakve kise morat u dublju sjetvu
 
Sejano u utorak,slikano jutros

IMG_20170402_085413.jpg


- - - - - - - - - -

Neznam dali sam stavio ovu sa novom tehnologijom :sta:

IMG_20170329_122908.jpg
 
Kako kod mene kazu "ko poseja poseja". Vlage ima i zrno je u njoj. Sa sejalicom sam bacio i ureu. Ali ja nikako nemam srece sa sejalicama. Koga god da nadjem uvek nesto ne bude kako treba. Prosle godine jedna baterija je sejala tako duboko da je nikla samo 1/3 zbog onih kisa i hladnog vremena. Jos i marker je bezao 10 cm . Sve u svemu sigurno 3 t sam izgubio. Ove godine je islo sve kako treba ali na kraju nije otislo semena. Trazio da mi seje na 23,5 i uzeo 4 vrece za 1,75 ha i preracunao da e mi malo zafaliti kad ono ostalo pola vrece. Na kraju je ispalo da mi je posejano 49 hilj po ha. Jedino ako zasusi mogu da se nadam makar nekom prinosu.
 
Za jedno 2 nedelje cemo izmeriti temperaturu zemljista, dobro pogledati prognoze pa ako ce biti sve po volji onda cemo krenuti sa setvom.

Danas krenuli i mi sa setvom kukuruza. Nisam sacekao te dve nedelje jer se strahovito susi zemlja.

2egh3sp.jpg


205xidz.jpg




5l3whf.jpg


Prva priprema je bila pre 2-3 nedelje sa germinatorom na 4-5 cm.

Druga priprema sa teskom drljacom koju sam uspeo podesiti da ne ulazi dublje od 4-5 cm da ni slucajno ne dira tvrdi mokri sloj gde ce biti polozeno seme. Stegao sam opruge koje kontrolisu valjke, produzio malo topling na traktoru i drzao dubinu sa hidraulikom.

Zatim je sve povaljano pa tek onda setva.

Zbog male dubine se moglo voziti "malo brze" :osmeh:

 
Poslednja izmena:
Bacio sam 150kg urede po ha u petak. Sa namerom da spremam juce i danas, ali sam bio sprecen.
Da li se dosta istrosilo iz te ureje dva dana na suncu?
 
Posejao danas 1ha suncokreta i 2ha za silazu da ustelujem sejalicu. Zanimljivo i prosle godine poceo 2 aprila setvu :osmeh:
Nisam planirao da posejem sve sad odjednom ali ako ne bude kise do petka moracu da posejem sve dok ima dovoljno vlage.
 
Ja juče posijao i povaljao, danas i poprskao i gotovo. Zemlja se nenormalno suši, tamo gdje je zatvoreno sušenje je zaustavljeno dobrim dijelom ali oranja su posebna priča. Ako uskoro ne bude kiše nicanje u kasnijoj sjetvi će biti jako teško.
 
Diskutabilna situacija sta ciniti, jesenja oranja su u dobrom stanju, kod mene ima dosta proljetnih oranja i to je zapeklo da bez kise nema pripreme, ko ima jos za orati najbolje jedan dan orati drugi sijati.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh