Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da li nas truju ili je posledica globalna ne znam. Znam samo da se pocelo ponavljati jako cesto. Mi bi sada trebalo da ukalkulisemo mogućnost suse.
Kaze mi kum nas clan koji zivi u Usa da tamo sve izgleda odlično.

Kako možemo da ukalkulisemo mogućnost suše? Osiguranjem?
 
Komso osiguranjem sigurno ne. Imaju neke kuce da moze i taj rizik da se ukljuci ali to je tako labavo. Jer kod njih se gleda da li je u nekom roku, msl da je tri meseca, palo kise manje od nekog min i onda se smatra da je ostvaren rizik suse. A za nas kraj je merno mesto preko Save a to nije toliko merodavno. Jer i sam znas da leti kisa negde pada negde ne. Kao na primer kod tebe Gornji kraj dobije kisu a Donji ne. Dakle ako oko mernog mesta nema kise u tom periodu onda moze da se desi da tebi priznaju susu. Dakle corak od tog osiguranja.
 
Hocu da poprscem kukuruz od trave (postrni). Inace, uglavnom, uspe mi prskanje posle setve pre nicanje, medjutim sad mi bilo zafalilo preparata, ja razvukao to na tudjoj njivi, i sad tatule i lipice kolko hoces, mucile su se, ali izgleda da ce izgurati. Imam neki zaostao preparat od usluznog prskanja Metto od ove godine, ali nikad nisam prskao po ovim vrucinama. Valja li da ja to isprskam veceras, ili ipak da to uradim sutra predvece? Ali sutra predvece se bojim kise... A kukuruz je osam pera...
 
Je`l tarupirao neko kukuruz, ja planiram moj da tarupiram ili da ga uzorem ako mogu.
 
Moj kukuruz sejan posle razi na tanjirano,24 aprila,hibrid agrimax zoan
b94af224c0d6e3f87f60f19946bb86d7.jpg
26936c50d95ba7eb9f194b03f7307af2.jpg


Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока
 
Hocu da poprscem kukuruz od trave (postrni). Inace, uglavnom, uspe mi prskanje posle setve pre nicanje, medjutim sad mi bilo zafalilo preparata, ja razvukao to na tudjoj njivi, i sad tatule i lipice kolko hoces, mucile su se, ali izgleda da ce izgurati. Imam neki zaostao preparat od usluznog prskanja Metto od ove godine, ali nikad nisam prskao po ovim vrucinama. Valja li da ja to isprskam veceras, ili ipak da to uradim sutra predvece? Ali sutra predvece se bojim kise... A kukuruz je osam pera...

Zbog lipice moras da dodas dosta okvasivaca a ja bi dodao i terbutilazina u to.

- - - - - - - - - -

Pretpostavljam da je lipica abutilon. Tu ni nemoze da uspije prije nicanja . Jako zajeban korov . Lumaks je za nhu zakon samo si ti malo zakasnio . I ovo sto oces plus terbis je isto lumaks.
 
Jako malo lipice nikne posle dobre doze Wing-pea (3.5-4l). Mozda si pomesao lipicu sa cickom, jer njemu nemos nista. E sad sto je meni isprskalo skoro pola od maksimale, jebaj ga. Stavio sam okvasivaca vise nego sto treba, i dodao jos nesto malo iz bocice od prosle godine. Lipica je mala, kao i tatula, ipak ih je wing okacio i dobro smezurao, najeo. Trebalo bi da uspe ovo.
 
Žorž otkud sada takva izjava?Koliko sam video u dobroj zemlji na istim ovim slikama bio si izričit da je ljudima kukuruz izgoreo zbog toga što su orali zemlju a ti ne oreš pa su ti kukuruzi zeleni i u ekstra kondiciji.

a da posle razvujemo raspravu kao i na fejsu kako to nije tacno i razne glupe komentare.
Video si da je preko 50 posto malih i zakrzljalih klipova a i kod mene ima njiva za preoravanje u nekim delovima atara. Hteo sam samo da kazem da je prinos otisao do djavola i da je susa jako uzela danak.
Slokacu ti njivu do mene komsija koji ore i kako je to na 50m razlike.
P

- - - - - - - - - -

A nigde nisam napisao da su u extra kondiciji vec isto da je otislo vec 50 posto i na neoranom. Nemoj da izvrces moje reci.
 
Neznam zašto se stalno priča o tom tarupiranju ? Čemu to , kao da je teško zaorati takav kukuruz i čemu žurba ? Jedino da neko nemože to da gleda ili slično ?
 
A oni klipovi koji imaju sitno zrno, tek formirano, da li bi se ono normalno razvilo ukoliko bi bilo kise noćas, sutra?
 
Veceras sam obisao kukuruze i na moje veliko iznenadjenje stanje se nije nesto drasticno promenilo na gore koliko sam ja ocekivao s' obzirom na vremenske prilike (kod nas nije bilo kise). Dobro, jeste lisna masa za nijansu losija od poslednje posete ali su i klipici malo deblji pa to dosta popravlja stvar na izgled. To se odnosi na dkc5031 i pionir9911. ZP 606 je ogromno razocaranje, po slobodnoj proceni jalovo je 80-90 posto biljaka. Klipica ima u uvratinama (sto mi je intresantno) i na najnizem delu parcele, ali velika vecina biljaka je bez klipa. Cak i tamo gde postoji klip nema svile ili je ona jako slaba. Zlatice do sad nisam imao( radim striktno dvopolje) ali se vidi da ga je plamenac dobro izbusio. Inace taj ZP na izgled bolje izgleda od ovih kukuruza za kombajn (5031 i 9911) ali je to u ovom slucaju izgleda bilo kotraproduktivno.
Na prvoj slici 5031 a na drugoj i trecoj ZP.
6580fd66b4a10d71d24d70e601785a15.jpg
647bc215a01b7361b4f45d2dfec6f2f0.jpg
ce6683dcbb7ba759a7bfdb3a06051bc1.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
I ja sam se uvjerio da je podrivanje ili razrivanje bolje od oranj što se tiče suše.
Poslije vremena i tipa zemlje , ključno je ukorjenjivanje al to nije tako jednostavno , treba pogoditi idealan momenat sjetve opet zavisno od tipa zemlje . Duboko pripremljeno zemljište ali orudjem koje ne okreće zemlju po visini tik pred sjetvu a da nakon toga nema kiše dvadesetak dana ima najbolje ukorjenjivanje i kasnije najbolje podnosi sušu. Tako mi se čini

Ja sam danas isao po potesu, obilazio kukuruze i primetio da jedino moji apsolutno nisu podgoreli. 50 % kukuruza u potesu je suvo do gore. Ne znam tacno koji je razlog, na nekim parcelama je zaoravan stajnjak jesenas, nekim samo polosljeno mapom, nesto na razoranom luceristu... Ali ni jedni nisu podgoreli. Ni ZP ni pionir. Jedino sto im je zajednicko je da je bas duboko poorano jesenas. Izbacivao sam na mnogo mesta zivu zemlju... Ni tu prinos nece biti nista posebno jer je klip prilicno sitan, ali se za razliku od drugih zelene.
 
A Diabrotika ? Niko je ne spominje. ja jos nisam isao da obidjem kukuruze, ovih dana cu, a imam 17 kj sejano kukuruz na kukuruz.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh