Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dal je neko sejao BC Pajdas,traze ga stocari na dzakove zbog boje zrna,kako radja??
 
Svi ti dobri za ishranu zivotinja slabo radjaju, on ima nesto drugo , sad da ne lupam ali kad veterinari "dopinguju" krave sa vitaminima itd. mislim da isto daju sto ima vise u ovom nego u drugim.
 
Ja sam lane probao BC pajdaša na 2 njive.... Na nepuno 1KJ posejan na 19cm dao je zrna oko 6,5 tona (šacometrija) i zrno je skoro crveno, zdravo ....
Na drugoj njivi je pored ZP-a sejan na 24,5 za berbu....jedva smo dočekali da završimo sa njim....
Prilično sitni klipovi, pljavije se bere u odnosu na ZP, klipovi glatki i "beže" ne može uzvršiti prikolicu i ako me sećanje služi nije se krunio prilikom berbe....
I ove godine ga sejem ali samo par jutara, da napunim čardak u rinfuzi....

Jedno zapažanje......hektolitar mu je prilično dobar jer je svaka prikolica sa pajdašem bila teža u odnosu na ostale....... to je i kolega primetio dok smo krunili kod njega jer je na njivi od 6KJ imao pola pajdaša a pola LG agrister
 
Tako je.HL mu ne retko bude i 80.Klizi kao linjak :osmeh: a zrno prosto masno.Sejao sam ga godinama a ove neće biti kod mene zbog ranije navedenih razloga+što to više nije onaj kukuruz koji je bio pre 4-5 godina.Imao je klipine kao plinske boce dok sada ne.
 
Danas sam,uz prisustvo Kris80,razrešio nedoumice sa mojim starim prijateljem,Dejanom Bandićem,za 1535,prinos je bio 21800kg/ha sa vlagom 21,na prezentaciji je malo kaže "zaokružio",rekoh,mogao si zaokružiti i na 30t/ha :osmeh:
Sve u svemu,ja sam dobro zapamtio,a diferencija nije moja greška.....
Domaćin je bio Napredak iz Stare Pazove :ppozdrav:
 
Dal je neko sejao BC Pajdas,traze ga stocari na dzakove zbog boje zrna,kako radja??
sejao sam ja prosle godine prinos od 5 do 7 tona u zrnu po jutru od parcele do parcele zdrav crven tezak nemozes sacovati isprave se gibnjevi na prikolici koliko je tesko zrno seme je bilo ekstra niklo svako zrno neesmeta mu hladnoca sejan 27 marta seme sam kupio kod drugara u apoteci a imao sam ponudu od nekog iz budjanovaca na crno dosta njih je kupilo od njega 400 din po dzaku jeftinije kad sam mu trazio deklaracciju o semenu otkacio me je kupi u apoteci prijatelj je moj uzeo iz susednog sela sreca nije puno ga posejao
 
Ja sam odustao od ZP 600 jer se stvarno mnogo kruni pri branju beračem. Zato sam nastavio sa ZP 606. Stvarno je dobar i što kažu zrno ko nokat na palcu. Sad se dvoumim između 555 i 560. Videću na koji će pasti izbor.
ja cu ove godine uzeti 555,560 mi se krunio,ajd,to je bila mozda i nasa greska,ali ni jedan klip nije bio zavrsen,mada ni jedan budjav nisam nasao.
 
Aj malo da i ja pametujem oko ovih rekordnih prinosa. Normalno da tu uvjek ima preuveličavanja , kao i na svim ogledima ali jasno je da se prinosi konstantno povećavaju kroz istoriju pa tako se i "rekordi" povećavaju . Ako su 70ih i 80ih prsječni prinosi bili 5-8t/ha a rekordi 10-15t/ha zašto sad nebi i rekordi bili duplo veći. To kad se čitaju članci o ovim Američkim rekorderima , slažm se sa Bojčetićem da tu ima mnogo #sponzorstva" ali meni je izmedju ostalog jedna stvar tu zanimljiva: šta sam primijetio iz snimaka sa ovim Rendiem , a istu stvar je pominjao i nekadašnji rekorder iz 80ih godina . Više puta se na snimku pojavljuje traktor JD kojeg vozi upravo taj farmer sa podrivačem bez krilaca , ne tako velike dubine sa onim valjkom iza i vidi se da duboko obradjuje pripremljenu zemlju pred samu sjetvu a izbjegava da prevrće tj da izbacuje zemlju iz dubine na površinu . Princip suprotan od onog koji ovde uglavnom svi ganjamo : priprema plitka sa tvrdom podlogom i rastresito iznad sjemena. Za neke rekordne prinose treba dabome veliki sklop . Svaka biljka kukuruza inače da da dobar klip i stabljiku traži kao prvo odredjenu masu korjena , da bi to obezbjedila biljka treba prostor . Kod gustog sklopa to je jedino moguće obezbjediti ako korjen umjesto u krug ,jer nemože , tu masu proizvede puštajući se na veću dubinu . Neznam kolko ko zna ali zrno kukuruza odmah nakon klijanja jaaako brzo pušta korjen dosta duboko čak i prije nego izadje na površinu , ko ne vjeruje neka posije zrno u saksiju sa zemljom za cvijeće sa optimalnom vlegom pa će se uvjeriti . To je naravno moguće samo ako ispod nema zbijenog sloja.
Dalje , nije to ništa toliko mudro ali to nije moguće izvestu uvjek i na svakom mjestu . Evo ja sam to lično probao 2011 g i totalni neuspjeh. To je u mom kraju bila godina sa jako vlažnim proljećem i ekstremno suhim ljetom . Pred samu sjetvu prodjem podrivačem bez ikakvih krilaca na dubinu jedno 40-50cm . Problem je bio što je bio visok nivo podzemne vlage i blata , već na možda 20-30cm . Sve je normalno niklo ali je klica i korjen vjerovatno naglo krenuo dole i ušao u blato , vodu i hladno i tu stao . Kasnije kad je došla suša već pretpostavljate šta je bilo . Kod nas bi se to moglo raditi ali sa kasnijom sjetvom ali onda sa hibridima 300 ili slično grupe . Ovi likovi su u južnim krajevima SADa i oni početkom marta imaju duboko suvu i toplu zemlju . Duboko obradi pred sjetvu , natjera korjen da ide u dubinu a onda kasnije udare po navodnjavanju .
... Da još nešto , nekad davno sam negdje pročitao podatak o rekordno zabilježenom prinosu kukuruza u Evropi . Neznam kolko je to bilo ali pogadjajte u kojoj državi , iako nije baš Evropa ali često se ubraja ? Nikad nebi pogodili , u Turskoj .,
 
Danas sam,uz prisustvo Kris80,razrešio nedoumice sa mojim starim prijateljem,Dejanom Bandićem,za 1535,prinos je bio 21800kg/ha sa vlagom 21,na prezentaciji je malo kaže "zaokružio",rekoh,mogao si zaokružiti i na 30t/ha :osmeh:
Sve u svemu,ja sam dobro zapamtio,a diferencija nije moja greška.....
Domaćin je bio Napredak iz Stare Pazove :ppozdrav:
To je vec moguce,po nasoj tablici tu bi bilo oko 16500 kg naplativog...
 
Upravo i ja sam izracunao 20.025kg/ha bi to bilo.

@Momo Sve sam to pronalazio isto. Mi nemamo klimu koja bi mogla da parira takvim rezultatima. Mi cak i nemamo neku razliku prinosa fao 300-400 i 600, zbog velike vrucine u oprasivanju koja zadesi cesto fao 600. Ima tu jos nesto, koliko sam gledao koriste fungicide u dva puta. U V5-V8 fazi, kao i R1. R1 im se pokazalo kao znacajnije. Da vam prevedem, to je faza kada je metlica izbacena, a pre oprasivanja. U tom trenutku prskaju sa nekoliko registrovanih prerarata (Bayer ima svoj preparat, BASF svoj). Imaju prskalice samohodne koje to urade bez ostecivanja biljaka kukuruza. Twin row seju, a eksperimentisu sa svime i svacime, ali KLJUCNI problem je sto vizuelni prikaz njihve parcele sa 500 bushela/akra meni ne deluje nista bolje od nasih 14-15t/ha. Ajde da kazemo da naguraju 20% veci sklop od nasih i da naguraju 20% veci klip, opet nikako ne mozemo doci do 30t/ha. Jos je zanimljivije sto se u tim takmicenjima vrti nekoliko imena samo. Vrti se iskljucivo JD mehanizacija, vrti se BASF kao sponzor hemijskih preparata. Kombajn koji skida usev je obavezno JD sa 12+ redova hederom a traktor je 8xxx i to R serija nova.

Nije da ne verujem, ali bi voleo posetiti Downy farms ili Kip Kuller-a kada skidaju useve da vidim svojim ocima i poneti pantljiku jer ne verujem u njihove akre.:osmeh:
 
Ma nema potrebe za ovakvim raspravama. Ako imaju neka im, ako ne opet neka im... kod njih ima padavina 3 puta vise zato mozda ne prevrcu zemlju jer bi je upropastili, a klima moze da izgura mnogo kasnije hibride tako da.. tu smo gde smo, i radimo sa cime imamo. samo da su cene bolje ili inputi jeftiniji nasih 12.000 po ha bi bili odlicni.
 
Taj jus mozete da vezete macku o rep i da se samo tesite.Naplativo je bitno,inace bi svi skidali kukuruz sa 35-40% vlage i imali 25t/ha.Na 31% vlage odbitak je 50% u prevodu za rekordere na 10 t ostane to 5 tona suvog zrna.
 
Приноси кукуруза у америчкој држави Ајова од 2006-2015 са највећим и најмањим приносом....
1 амричко јутро је наших 4046м2
1 бушел кукуруза је 25,4кг
1бушел соје/пшенице је 27,22кг

35amc5k.jpg

https://www.extension.iastate.edu/agdm/crops/html/a1-14.html

Просечан принос по областима се креће од 194-203 бушела по јутру, то би било негде за макс вредност приноса око 13т/ха кукуруза...

Иначе Ајова и Илиној су државе које имају највеће приносе у САД. Прошле године, просек у те две дежаве био је 193 и 194 бушела по јутру...
http://www.agweb.com/article/pro-fa...oybean-crop-estimates-naa-pro-farmer-editors/
 
Koliko para bi dobio covek koji iznese 20000 kg kukuruza sa 21,9% vlage a koliko onaj sto donese 15000 kg sa 13,9% vlage 01.11.2016.godine???
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh