Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tesko mi ovde prebacujemo vagon zrna po hektaru,svake 4 ili 5 godine, konkretno kod mene su padavine problem imamo ih znatno manje od proseka zemlje,zemlja je ok, ali jbg...a i obicno nam je poljoprivreda hobi, uglavnom zivimo od neceg drugog a poljoprivreda nam je dopunska delatnost, sumnjam da bih od mojih 15 hektara mogao da zivim, bar ne pristojno!
 
Treba to povecati na 40 cm. Sigurno promoteri guraju guscu setvu samo da bi se prodalo sto vise semena. Kad je posejan na 40 on istera 3 klipa i to prava.
Malo ironije ali nebitno.
Ne bacam veštak i u ovom slučaju kada ima kiše lako je pričati a šta ako zasuši.Šta se dešava sa čestim sklopovima.
 
Joj, bre, Djole...
Pre si napisao da sejes kukuruz bez osnovnog djubrenja, i da mu samo dajes 150kg/ha uree pod spartac. Zatim, na nekoj od poslednjih stranica kazes da se nadas prinosu od 4-5 tona po ha, a onda se ispravljas i kazes da si mislio na prinos po kj. A sejes na 27cm. A zemlja sedme klase. Pa se onda na pretposlednjoj stranici vracas na 5t/ha.

Ovde ti je, sto kaze Rajko, rec kao drvo. Kad je napisemo nikne i izraste na sred puta. :ppozdrav:
 
Mislio sam na druge da nece imati prinose manje od 4-5 tona po kj. Znam da zemlja nije bogata humusom kao kod ostalih, ali kukuruz je opet dobar, pre 5 godina je na tim parcelama bila detelina dugo, nekih 6-7 godina. Kod mene ocekujem prinos od 4-5 tona po ha kukuruza u klipu. Prosle godine sam isto bacio 150kg u prasac, i imao jednu loznicu sa nastavcima kukuruza iz jednog hektara. Ove godine se nadam bar za dve do tri prikolice.... :ppozdrav:
Ispalo mi je i malo gusce od 27cm, sejem olt mehanickom sejalicom, pa upadne jos neko seme...
 
Mislio sam na druge da nece imati prinose manje od 4-5 tona po kj. Znam da zemlja nije bogata humusom kao kod ostalih, ali kukuruz je opet dobar, pre 5 godina je na tim parcelama bila detelina dugo, nekih 6-7 godina. Kod mene ocekujem prinos od 4-5 tona po ha kukuruza u klipu. Prosle godine sam isto bacio 150kg u prasac, i imao jednu loznicu sa nastavcima kukuruza iz jednog hektara. Ove godine se nadam bar za dve do tri prikolice.... :ppozdrav:
Ispalo mi je i malo gusce od 27cm, sejem olt mehanickom sejalicom, pa upadne jos neko seme...

Ako imas sklop od 40 000 biljaka po ha i vidim da je NS 640 u pitanju, tu bi trebao oko 8t/ha suvog zrna da imas sudeci po klipovima koje si izbacivao ovde, e sad sta je realno stanje na terenu nemam pojma:osmeh:!
 
Mislio sam na druge da nece imati prinose manje od 4-5 tona po kj. Znam da zemlja nije bogata humusom kao kod ostalih, ali kukuruz je opet dobar, pre 5 godina je na tim parcelama bila detelina dugo, nekih 6-7 godina. Kod mene ocekujem prinos od 4-5 tona po ha kukuruza u klipu. Prosle godine sam isto bacio 150kg u prasac, i imao jednu loznicu sa nastavcima kukuruza iz jednog hektara. Ove godine se nadam bar za dve do tri prikolice.... :ppozdrav:
Ispalo mi je i malo gusce od 27cm, sejem olt mehanickom sejalicom, pa upadne jos neko seme...
Mindjusar, ja se radujem kada ima 5t klipa po ha...
Recimo da sa hektara skines 4.5 tone klipa. I neka 60% tezine bude zrno. Znaci, 2700kg zrna ocekujes sa hektara.
S druge strane, pretpostavimo da imas na tom hektaru svega 30 000 biljaka, i da svaka od njih da klip na kom samo 100g zrna. To su, ako mi ide racun, 3 tone.
Znaci, prinos za ponos.
 
Pšenica i repa se đubre ful extra u koloru,soja nikako,suncokret isto kao kukuruz!
Ja sam sretan kad imam para u svakom džepu i na računu,a za prinos briga me :ppozdrav:

Ajde znamo da radiš sve u fulu,nemoj paliti ljude ovde za taj kukuruz.Sa takvim đubrenjem u tom sklopu teško bi tu bilo nekog prinosa a samim tim i prihoda.
Za kukuruz zaoravam 400kg/ha,3x16 ili 250 kg/ha Map,i u proleće predsetveno 300kg/ha UREA.Sejem samo Dekalb zadnjih 10g.Ove godine posejao sve 5170.
 
A kako da vas ubedim da kukuruz ne dobija ništa više đubriva?

- - - - - - - - - -

U godini kao 2012.a,kukuruzu možeš zlata bacati,neće se pozlatiti,a ako je dobra godina,bude i bez veštaka kukuruza! Svake godine bude na ponekim njivama,nekad namerno,nekad slučajno,da poteramo krug-dva bez veštaka u koševima sejalice,razlika u bunkeru kombajna u žetvi bude neznatna!

- - - - - - - - - -

Pod pšenicu obično ide osnovno ili MAP ili Eurofertil NP38,u količini od 150kg/kj,a pod šećernu repu ide "neki" NPK u količini od 350-450kg/kj,pa mora ostati i za naredni usev! A drugo,imam jako malo parcela,gde ima manje od 25mg/100g fosfora i kalijuma,a te vrednosti su u proseku oko 35-40 :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh