Kukuruz 2014

Verovatno mu pljusak nabio pokoricu, pa malo da razbije.
 
Verovatno mu pljusak nabio pokoricu, pa malo da razbije.

Bas tako kao sto kolega kaze,razmisljao sam da sacekam ove kise pa mozda malo omeksa zemljiste i lakse izbije,medjutim nisam hteo da se kockam,posejano je pre 10 dana jutros sam na par mesta nasao ispod pokorice da kukuruz ne moze da izbije na povrsinu vec se krivi prema dole inace je sav uredno isklijao ispod zemlje pa je pala odluka da prodjem jednom drljacom preko da razbijem pokoricu,nadam se da drljaca nije nanela mnogo stete...
 
Sta mislite,da li prskati kukuruz sutra,prekosutra,s obzirom da se najavljuju velike kolicine padavina i zahladjenje? Da li je dovoljno da bude samo 2-3 sata bez kise,a posle kako bude ili je bitno i vreme narednih dana? Ako padne kisa kakva se najavljuje,tek onda se nece moci uci u njive ko zna do kad...
 
Sta mislite,da li prskati kukuruz sutra,prekosutra,s obzirom da se najavljuju velike kolicine padavina i zahladjenje? Da li je dovoljno da bude samo 2-3 sata bez kise,a posle kako bude ili je bitno i vreme narednih dana? Ako padne kisa kakva se najavljuje,tek onda se nece moci uci u njive ko zna do kad...

Ja sam danas oprskao sav svoj,ne čeka mi se ova kiša nikako,sav kukuruz ima 4- 5 pera i nemam šta da oklevam,prskanje sam završio oko pola deset, 24 sata će proći bez kiše sigurno a za više ćemo videti.
 
Da je i kukuruz tako lep kao njegova pozadina gde bi bio kraj!:osmeh:
10277712_557666021021556_6833696330503819503_n.jpg
 
Baš tako, i kod nas pipa ne da nas zeza, nego nas urniše! Nema pravila, ni predusev ni čime je zaštićeno seme... Imam 5 parcela koje su kritične i na kojima treba da reagujem, a iskustva slabo imam. Ustvari, imam 2 problema, jedan je pokorica na poslednje sejanom kukuruzu (28.04), koji je izašao ali ne sav, pa ne znam šta da radim, da li da čekam kišu ili da delujem. A na gorepomenutih 5 parcela, imam najezdu pipe. Pitanje- šta će se desiti sa pipom ako dođe kiša, ili još bitnije- šta će se desiti sa kukuruzom ako čekam kišu. Da li prskati pre kiše ili posle kiše lebaycid-om?

Ranije sejan (i pitanje, jel na ovoj slici korov divlja kupina?):
DSC_0493_zps21f9ab05.jpg


Poslednje sejan, onaj iz 28.04, zanimljiva fotka, po principu ne zna se ko koga guziči :
DSC_0505_zps85e4fc8e.jpg


DSC_0507_zps4d21b609.jpg


Onda ovo, sreća samo u krugu od par metara, ko zna kolika je voda ovuda prošla:
DSC_0496_zpsb2f90aa0.jpg


Ista njiva, do komšije. Sav suncokret mu je završio kod mene :sta:
DSC_0499_zpsd3ce0014.jpg


I ovo je samo početak, gde je dijabrotika i gde je plamenac, jun- jul je na vratima.
 
@sale 307
Sto se tice pokorice tu je zezana situacija jer treba dejstvovati u pravom trenutku, zadnja faza onog dana kad pocinje da izbija vani. Onaj kukuruz koji je stvorio listove ispod pokorice zavrsio je svoje, dakle u tom slucaju kasno je za razbijanje pokorice. U nasem kraju najavljuju slabu kisu u Ponedeljak ujutru a vise od Utorka sto znaci da ce pokorica nestati ali pitanje je dali je vec kasno.
Nisam siguran da ce kisa isterati pipu iz tvojih parcela! Ako se odlucis za prskanje Lebaycid-om uradi to iskljucivo po suncanom vremenu jer samo tad je pipa vani, u suprotnom nema svrhe prskati.
 
Ovo bi sam Koloseum resio...nema tu nesto specijalno od trave uglavnom samonikli suncokret koliko vidim a to Dikamba resava i u slabijoj dozi od 0,5-0,6 lit/h...Jedino Dusane da imas i sirka iz rizoma pa da ga 2 puta prskas sa Sorgumom
 
I ja sam u istoj dilemi, i mislim da ću na čistim njivama koristiti Monsoon. Imam 2-3 njive dosta zakorovljene, tu ću ići sa Equip-om i Laudis-om. Zapisujem šta imam od korova gde, pa zato mislim da nema potrebe da idem sa najskupljim preparatima i tamo gde nema potrebe. Bolja varijanta od Maister-a sigurno jeste ovaj Monsoon. Koliko je litra u Crepaji, jel znate možda?
 
Zet mi prica danas da je imao ogled sa Monsunom i da uopste nije zadovoljan kako je uradio tamo gde je veca zakorovljenost,kao i sa Maisterom...Bolje ici Laudis i Equip.@Sale mislim da je Monsun negde oko 3.000 ali nemoj me drzati za rec,nazoves ih i pitas
 
Nazad
Vrh