Kukuruz 2014

Kod nas je sve otislo ka Krusevcu,vise od 100ha oranica je sprano,jer matica ide niz polje i nosi sve.Uzas.Slike sam postavio Vremenske prilike,da ne kopiram ponovo.
 
Mislim da ovde hibrid "Gnjurac",bi odradio ekstra,ili mozda "podvodni diverzant'',a nije los za ovakve situacije ni ''Nautilus" :)
Salim se malo,muka,ne do Bog ni dusmanima. . . .
 
Zorane, šta Vas čeka nakon povlačenja vode? Kako spremite zemljište za setvu? Bude li mulja i nanosa od reke?
Pretpostavljam da se ovo dešavalo i ranije pa imate iskustava. Velika je površina u pitanju i jeste katastrofa i žao mi je što se to dešava.
A što se tiče semenskih kuća, njima ove situacije idu u korist, jer ljudi opet moraju da kupuju od njih. Takoreći ovakve nezgode ih obraduju. Kakva borba za nas....
 
E zato drugovi moji iz Vojvodine i ne ugroženih mesta svo seme što Vam je ostalo nemojte ostavljati u podrume i šupe da jedu miševi nego pošaljite kao pomoć kolegama iz poplavom uništenih predela.

Svaka pomoć će im dobro doći i to Vam pišem iz ličnog iskustva sa poplavom.
 
Zorane, šta Vas čeka nakon povlačenja vode? Kako spremite zemljište za setvu? Bude li mulja i nanosa od reke?
Pretpostavljam da se ovo dešavalo i ranije pa imate iskustava. Velika je površina u pitanju i jeste katastrofa i žao mi je što se to dešava.
A što se tiče semenskih kuća, njima ove situacije idu u korist, jer ljudi opet moraju da kupuju od njih. Takoreći ovakve nezgode ih obraduju. Kakva borba za nas....
Ja ne pamtim ovako visok vodostaj, ali je ranije bilo situacija da se preseva parcela ili dve. To su bila uglavnom laka zemljišta koja se ponovo pripreme jednim prolazom drljače ili setvospremača. Sada su pod vodom njive koje se oru u jesen i koje se vrko teško pripreme za setvu u idealnim uslovima a kamo li sada. Ne znam šta nas čeka i kako će biti.
 
Posto ja nisam pored Morave,ali cesto pecam klena na obe,reci cu ti ono sto sam ja vido,kad se voda povuce zemlja se uradi bolje nego ikad,djubre ne bacaju u setvu,korekcija u toku vegetacije samo,ako je za utehu,kukuruz nice onda ko da se dopinguje. . .
 
kris80 sta mislis koliko seme koje cuci u zemlji 16 dana ce izgubiti na energiji,i na dalje tokom nicanja u samom porastu, u odnosu na ono koje bi izaslo za 7-10 dana?
Ja sam imao jedne godine ako se ne varam 2003 godine posejan 6-og aprila kukuruze i posle nadošlo jedan hladan talas i kišovito vreme kukuruz je niko na 20-ti dan bio je najveći u atar imao je 3 metra stabljiku(NS 640)a klipove nije baš imao srazmerno sa stabljikom,jedan solidan prosečan prinos sam skinuo sa te njive.:ppozdrav:
 
Ja ne pamtim ovako visok vodostaj, ali je ranije bilo situacija da se preseva parcela ili dve. To su bila uglavnom laka zemljišta koja se ponovo pripreme jednim prolazom drljače ili setvospremača. Sada su pod vodom njive koje se oru u jesen i koje se vrko teško pripreme za setvu u idealnim uslovima a kamo li sada. Ne znam šta nas čeka i kako će biti.

Ja sam za ovu sezonu orao i spremao rođaku jednu parcelu koja je isto tako plavna, čitava ta dolina ume da bude pod vodom a i sad je ima na mestima. Baš to što kažete, teško se sprema ali mi zato kažu da baš tu i bude roda u sušnim godinama kakva je bila 2012.
Podržavam diklofenov predlog, ako mi preostane od 10 narednih vrećica nešto, poslaću.
 
I kod mene je isto kao kod kolege Zorana sve pod vodom, nalazim se izmedju dve reke lab i sitnice, sve njive pored tih reka su pod vodom, meni cak i psenica pliva, ne vidi se i ako je visoka pola metra, a kukuruz posejan 10 aprila. valjda ce bar psenica da se izvuce, ako se brzo vrati voda
 
Sada trebaju semenske kuce da odigraju ulogu rezernog igraca,da se razumemo ova inicijativa oko pomoci je za svaku podrsku .Posto nisam ni poceo sa sadnjom ne mogu je da uzmem ucesce ovog trenutka sto ne znaci da necu ucestvovati kasnije.Svaka pohvala na akciji.
 
E zato drugovi moji iz Vojvodine i ne ugroženih mesta svo seme što Vam je ostalo nemojte ostavljati u podrume i šupe da jedu miševi nego pošaljite kao pomoć kolegama iz poplavom uništenih predela.

Svaka pomoć će im dobro doći i to Vam pišem iz ličnog iskustva sa poplavom.
E svaka cast za ovu ideju! Evo ovako, imam viska semena gratis vrece 3 kom od pioneera, H31.kasna sorta,nisam posejao jer sam imao dovoljno semena,pa ako nekoga interesuje slobodno me neka kontaktira,i jos nesto,pokusacu da pokupim od nekih jos iz sela koji su dobili gratis vrecu a nisu posejali pa i to da posaljem ako zatreba!
 
Nazad
Vrh