Kukuruz 2014

Danas posejan 3381!
1zqajxu.jpg

2zf7ihx.jpg

2v2y446.jpg
 
Juče je posejan zp 704 na povrsini od 2.54 hektara, pneumatskom sejalicom na razmaku od 26 cm. Bacena je i ruska urea 1.5kg po aru. Jedino nisam stigao sve da zadrljacim, pa se bojim da mi kisa nece ni dozvoliti da zadrljacim. Kad najkasnije moze da se drljači posle setve, tj posle koliko dana? Pitam jer vidim cele nedelje ce biti kisno vreme po prognozi.
 
Juče je posejan zp 704 na povrsini od 2.54 hektara, pneumatskom sejalicom na razmaku od 26 cm. Bacena je i ruska urea 1.5kg po aru. Jedino nisam stigao sve da zadrljacim, pa se bojim da mi kisa nece ni dozvoliti da zadrljacim. Kad najkasnije moze da se drljači posle setve, tj posle koliko dana? Pitam jer vidim cele nedelje ce biti kisno vreme po prognozi.
Drljaci samo ako nije pokriveno seme ili ako je jako, jako neravna njiva, inace nije potrebno.A ako si hteo nesto da postignes, definitivno bolje da si podrljacio pre setve.
 
Nemam pojma, tako svi rade kod nas, valjda da se poravna sve i da se zatrpa seme koje nije uslo duboko u zemlju. Ja sam pocetnik u ovoj grani i ucim od starijih. Da li je bolje da se ne drljači? Napomenuo bih da je kod nas brdski kraj sa teškom zemljom.
 
I kod mene je uglavnom brdski kraj i teska zemlja. Oni koji nemaju setvospremace vec tanjirace, oni posle dva prolaska tanjiracom predju jednom drljacom, pa onda seju. Drljacom predju da uravnjaju parcelu. Jos nisam video da je neko posle setve drljao, jedino ako neka jaka kisa napravi pokoricu, pa onda da bi je razbili, ali jako plitko.
A sto se tice semena da se pokrije... to onda nije posejano kako treba i plitko je spremljeno.
Koja je sejalica u pitanju?
 
Nisam siguran koja je sejalica. Ja sam njive spremao drljacom (tamo gde je oranje lepo izmrzlo) i roto drljacom. U vecini njiva je seme islo duboko u zemlju sem u jednoj(30 ari), gde je zemlja bele boje, u njoj se ponegde vidi seme, a bas nju nisam zadrljacio. Kod nas posle setve vecina prolazi plitko drljacom da se poravna njiva.
 
Drljanje vec zasejane njive. Zasto?

Pa ima toga ,drljaci se i kod nas , ali vrlo retko ,tjt. kad je lose(moguce i zbog vremena) obradjena njiva. Kad je recimo "kaljavo! i tvrdo pa sejalica (bilo koja) ne moze da ubaci seme i da ga pokrije istovremeno. A vidjao sam i u selima blizu Morave , gde je uglavnom tinjava laka zemlja , ako je sveze oranj i posle ga uhvati sunce , ostanu grudve, i mozes ga drljaciti koliko oces pre setve ne vredi. Zato posle setve , lagano preletis , moze i drugom brzom i kao da si povaljao detelinu , takav ili slican efekat dobijas.
POZDRAV!
 
Juce sam gledao jednu njivu, gde gazen red prilikom prskanja kukuruz vec uveliko viri iz zemlje i vide se redovi. A ostalo je tek uz samo u povrsinu zemlje, takoreci samo sto se ne pojavi napolje. Osim malo bolovonja nadam se da mu ova kisa nece napraviti drugu stetu. Inace klijavost svih hibrida je odlicna koliko sam primetio i pogledao.
 
Ne bi trebalo temperatura ne pada u zemlji drasticno,a vlaga ce mozda usporiti rast ali ce mu itekako trebati u maju i junu,ko je prskao crno prskanje kazu da ce fitotksicnost biti izrazena,pa stoga zutilo ce biti sledece nedelje pojava na svim njivama,ovde su iz PSS-a radili neku studiju posledica manje padavina na akumilacuju u nizim slojevima,busili su u pet sela preko 70 rupa,kazu u donjim slojevima situacija zalost,nema vlage,sve sto padne zemlja ce upiti,posledica susne zime,ali zato psenica i jecam stizu mnogo ranije,pa preporucuju postrnu setvu. . . .
 
da li je neko imao problema da nešto gricka kukuruz tek iznikao.ne vidim buba a dosta biljčica je izgriženo čak i uskolisni korovi su grickani
 
Sta je vas izbor za djubrenje kukuruza ove godine? Nisam jesenas nista bacio, a sad se dvoumim dal da idem sa 3x15 200kg po ha u depoziteore na sejalici ili da idem pre setve sa nekim azotnim djubrovom razbacivanjem po celoj povrsini. Sta mislite da je pametnije?
 
na mojim njivama su napusteni salasi tako da je to raj za divljac .kod mene je rana setva i tek ponikli usev gozba za zeceve i srne zato se pridrzavam zlatne sredine.
 
Sta je vas izbor za djubrenje kukuruza ove godine? Nisam jesenas nista bacio, a sad se dvoumim dal da idem sa 3x15 200kg po ha u depoziteore na sejalici ili da idem pre setve sa nekim azotnim djubrovom razbacivanjem po celoj povrsini. Sta mislite da je pametnije?

Sacuvaj NPK do Oktobra, ja bi rekao bolje sad rasturivacem Ureje oko 250 kg ha!
 
Sacuvaj NPK do Oktobra, ja bi rekao bolje sad rasturivacem Ureje oko 250 kg ha!

Hvala na brzom odgovoru. :) Znam da je bilje NPK u jesen, ali nije se moglo ::novac::, a ovde kod mene u sumadiji, masovno ljudi u setvi kroz depozitore na sejalici koriste NPK i tako rade godinama.

E sad jel moze neko da mi kaze sta se dobija time, a sta gubi?
 
Nazad
Vrh