Kukuruz 2014

@ Markosreta Ima i ovde nesto o tome http://www.blic.rs/Vesti/Svet/401094/Borba-za-zivot-trece-generacije-zrtava-agensa-oranz-u-Vijetnamu

U vezi 2,4 d oprskao sam lane njivu (taze posejan suncokret) sa malom dozom lentemula , ali ne celu nego samo oaze sa palamidom i poljskom gorusicom, bila je prevelika u vreme setve, a njiva daleko da bi se uradila opet setvospremacom. Nisam primetio neke promene u odnosu na neprskane delove, tj da je tu bio izrazito losiji. I da , ne bih opet to radio, jedva sam cekao i ovo da vidim da li ce proci bez posledica.
 
Kakve veze ima? 2.4D nedeluje zemljišno na klijance

Ima debele veze! Samo sto zavisi od toga dali ce biti kise ili ne. Ako bude pala vise od 10 l po 1m2 ta soja ili suncokret je zavrsio svoje za tu god. Ovo pricam iz iskustva. Vise njih koji su pre par god. radili tako, misleci da ce jeftinije proci nastradali su.
Ja se plasim da ubacim 2.4D i tu gde sam kukuruz posejao a ne suncokret ili soju!

Gorane (@Talianu) ja bi rekao da ne uradis tako nesto!:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

@FarmerII Ljudi su presejavali zbog toga.
 
@Peet, vidim da ovde kod tebe ima i divlje rotkve i palamide , pepeljuge i ko zna jos cega.Prema tome idi total i 6 lit. po ha.U ovim okolnostima to ti je ipak najbolje resenje.Sto nisi isao totalom pre mesec dana, ovde je dosta njiva prskano u martu , danas bi verovatno izgledale kao dzungla?
 
Zasto petljate da ustediti 10e/kj. Damo za seme 80-100e/kj i onda se cimamo oko neke ustede. Seme, vestak, nafta su skupi. Hemija nije skupa za ono koliko pomogne usevu.
 
Ako nemaš ništa drugo trave,jeftinije ti je 2.4D za palamidu,pa posle (jer nije,verovatno,sva izašla još) do 5.lista dikamba (to je doktor za palamidu)
To nikako jer 2.4d hoce da osteti kukuruz kada nice ostaje na povrsini.Najeftiniji je neki herbicid kao sto je sekator a bolje radi posao od totala jer total treba bar 5/6lit na hektar za palamidu.
 
I kod nas se vodila polemika dal uzeti za palamidu 2,4 d ili total, i pošto je čale ipak iskusniji što se tiče prskanja odluka je pala na total iz razloga koji je peet naveo za 2,4 d, a pošto najavljuju sledeće nedelje dosta padavina. U drugoj turi ako bude trave čekaće je Monsoon activ od Bayer-a.
 
@Peet, vidim da ovde kod tebe ima i divlje rotkve i palamide , pepeljuge i ko zna jos cega.Prema tome idi total i 6 lit. po ha.U ovim okolnostima to ti je ipak najbolje resenje.Sto nisi isao totalom pre mesec dana, ovde je dosta njiva prskano u martu , danas bi verovatno izgledale kao dzungla?

Pisao sam da sam zatvorio brazdu setvospremacem negde krajem Januara ili pocetkom Februara i od onda vise nisam ni bio u obilasku jer mi je ta parcela na sat vremena od kuce. Takvu sam je zatekao pre par dana i doneo sam odluku da je posejem a nakon toga prskam totalom.
Nije mi jasno samo odakle toliko palamide a i ostalih korova jer prosle godine radjena je Neoma + Adagio Pulsarom i bila je prilicno cista njiva uz solidan rod od 1950 kg/kj. Rano zatvaranje brazde i toplo vreme je radilo u korist ovih korova.
Sve u svemu bice mi drago nakon prskanja totalom jer ce je ocistiti skroz. Za sve dodatne korekcije nemam nikakve sekiracije!
 
@Peet,mozes da koristis i lontrel 100, provereno je dobar za sve sirokolisne korove.Pa naravno, kad omirise glifosat nema oporavka.Takodje i trgovci prate sta se desava na njivi pa stalno podizu cenu totalnih preparata, sa 280 din. smo dosli do preko 500.:
 
Postavio sam pitanje u vezi 2.4 d prije i poslije nicanja u soji i kukuruzu na Američkom forumu. Kažu da postoje 2 vrste 2.4d : 2.4d amine je vodena baza , vjerovatno je takav Monosan herbi galenika , jer piše da jeu obliku dimetilamonijuma , taj kažu nikako prije nicanja ni u kukuruzu ni u soji jer treba mala kiša da spere materiju u zonu klijanja . Druga vrsta 2.4d na uljnoj bazi , tj ester , je bezbjedan jer treba ogromna količina kiše ili veliko navodnjavanje da ga spusti . Taj koriste godinama tako što siju soju 7 dana nakon primjene 2.4d ester , u kukuruzu može i poslije sjetve.


 
Dakle po ovome Esteron moze pre nicanja soje ili suncokreta a Maton nikako?! A oba su formulacije 2,4D s tim sto ima i druge razlike izmedju njih. Ovo nisam znao. Znam samo na su se opekli pre par godina koji su prskali.
 
8. dan od setve
1.jpg
 
Dali ima sanse da se stvori pokorica od ovih najavljenih kisa???

Dali sejete sutra????:osmeh:
 
Nazad
Vrh