Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@fear , takav je DKC , eno kod mene svi dekalbi se nakostriješili ko jež.

Momo pa kakve su temperature kod vas ide li preko 32-33C kad je ko jez...prosle godine mi je 5143 jako brzo odbacio donja dva lista,sasusili se posle 7 dana na temperaturi od 40C doduse nije bilo ni vlage...tacno 23.06 extra ali kaktus od listova a 1.07. kolaps...imas li koju sliku?
 
Evo i mog kukuruza posejan KWS Kermes 18.04.2013. na 26.2 cm jedan deo je je sa izvučenim kravljim stajnjakom +bakterije slične kao Bactifil nakon rasturanja, drugi je sa svinjskom osokom + bakterije za previranje osoke i smanjenje smrada u objektima, i treći je bez ičega. U sva tri ogleda je bačene 300 kg 3x16 Made in Russia.

Prva slika je sa stajnjakom, a druga bez icega. Na dugoj se u pozadini vidi ovaj sa osokom ali je nizi 20 cm od ovog sa stajnjakom.
2013-06-16-173.jpg

2013-06-16-177.jpg
 
Momo pa kakve su temperature kod vas ide li preko 32-33C kad je ko jez...prosle godine mi je 5143 jako brzo odbacio donja dva lista,sasusili se posle 7 dana na temperaturi od 40C doduse nije bilo ni vlage...tacno 23.06 extra ali kaktus od listova a 1.07. kolaps...imas li koju sliku?

Pa nije bukvalno uvrnut , nego dignuti listovi i poluuvrnut . Inače oni imaju ravne listove , dok recimo pionir ima one talasaste . Različitim metodama se bore protiv suše , pionir uglavnom zasjeni zemlju bujnim lišćem a dkc se uvrće i tako čuva vlagu , čim malo prigusti odma suši donje listove . Inače temp su ovde već tri-četiri dana prilično iznad 30. Nemmam sad slike al biće.
 
Svaki hibrid ima neke svoje osobine. Na jedan sam naleteo, a nemam pojma koji je, jos pre 15 dana, spicast i sav ode u vis, a do njega pionir mali pa deb'o.
 
neverujem da se kukuruz uvrce zbog suse jer ako postoje idealni uslovi onda su to ovi sada,prosle godine kod mene kisa nije pala od pocetka juna pa sve do formiranja klipova kukuruza a vec je bilo kasno pa opet izasao je kukuruz nije dobar ali je bio dobar za onakvu godinu.prosle godine je vec zemlja ostala bez vlage,kukuruz je stojao mucio se i poceo da gori,sada mu netreba kisa do pocetka svilanja e tada mu treba kvalitetna kisa i on je zavrsio posao.
 
a da se mozda listovi kukuruza uvrcu zbog nagle promene temperature i tako stiti sebe od prevelikog gubitka vlage??? jednostavno cist odbrambreni mehanizam
 
O kojoj vi susi pricate posle 3 dana toplijeg vremena. Kukuruz kod nas napreduje dnevno 10 cm.

Ne radi se o susi,naprotiv...ima dovoljno vlage...vec se ta odbrambena karakteristika Dekalb hibrida da uvrce listove javila,po meni,suvise brzo i posle svega par dana sa temperaturama od 30-32C...nisam to ocekivao...kako Momo kaze "poluuvrnut i podigao listove"...bezazleno je to ali rano...
 
Tačno tako , vidim da znaš o čemu govorim , i rano je .Možda je ko što kaže kolega mazan reakcija hibrida koji su odabrani da reaguju na porast temperature tako bez obzira na vlagu . (ili nedaj bože biljke nešto predosjećaju )
 
Loše je za ove koji su skoro isplivali iz blata. Tu su žile plitke i slabe ,tako da je njima već dotužilo. Tek ako dodje sledeće osveženje tada će se i ti patenici oporaviti.Ti vaši što su se duboko ukorenili ,što neko reče ,netreba kiše do ometanja ,ali nekažem da netreba neko osveženje bar u smislu pada temperature.Nešto najavljuju za vikend a to bi onda bilo idealno.Mada za pšenicu da naidje neko čudu ????? Došla je do ruke ,samo još sklopiti šaku.
 
Da baš tako , tamo gdje je ležala voda , već su počeli da se uvrću . Prekjuče voda , juče blato , danas beton i suvo . Inače je ove godine uglavnom kod svih kukuruza plići korjen zbog vlažnog proljeća . Ovi vodoleži samo prije osjete. Biće i tih slika gdje se već uvrće , a zasad gdje je sve u redu :

dkc 6089 :

DSC03635_zps71e6488a.jpg


dkc 6120 sijan istih dana a dosta niži , nema veze dobar je ipak je to "radni konj" a ne "trkaći" :

DSC03642_zpsbeb6bab3.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh