Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam ove godine na 80% površina išao fao 430-450.Na ostalih 20% imam fao 600 u vidu pionira f02.Za to sam se odlučio poučen prošlom godinom.U početku mi se činilo da sam se prevario i da će kiše biti dosta.Bio sam ubeđen da će me ukopati te ranije sorte u odnosu na druge koji su sejali fao 600-700.Kako dani prolaze sve sam srećniji što sam tako posejao i izabrao fao grupe.
Problem prosle godine je bio sto je kukuruz ostao mali i nije uradio stabljiku iz koje bi kasnije crpeo vodu i pravio klip,nalivao.Za to je bitno da u maju i junu ima vode!Ove godine je sasvim drugacije,na vreme posejani kukuruzi iz svih FAO grupa su izrasli ludo,napravili stabljike debele kao ruka i mislim da su pre neki dan poceli da nalivaju tako da nece biti takva katastrofa ali opet mislim da ce fao 500 grupa ranije posejana biti u najboljoj poziciji na kraju trke,mada je nisam sejao!Sve mi je Fao 600
 
obisao sam kukuroz, solidno izgleda . oni sto su kasnije nikli zato sto su usli u plitko i suvo, vidim da su dostigli visinu i da ce izbaciti i oni uskoro metlicu. nije im tako jaka zelena boja kao onima sto su normalno nikli, i tanki su. pocinju ti kasniji da podgorevaju a ovi su ok. valjda ce i od ovih sto su kasnije nikli biti neki klipcic, naravno ako bude kise?
 
2013-07-20-200611.jpg
[/IMG]
2013-07-20-200626.jpg
[/IMG]
zp684 ubio ga grad pre mesec dana od tada nije bilo kise ima vlage u dubini mislim da ce se izvuci sa nekih 20%stete od suse jer mislim da kisa nece skoro pasti a i prognoza govori da ce tako biti.
 
Kukuruzi posejani sredinom aprila uglavnom dobro izgledaju, gde je sve uradjeno kako treba. Ranije grupe uveliko nalivaju zrno, dok ove kasnije tek počinju, mada ima izuzetaka. Oplodnja je uglavnom uspela, tako da se može reći da se prošlogodišnji scenario neće ponoviti.
Izgleda da kiše neće skoro biti, ali hvala Bogu, neće biti ni nekih ekstremno visokih temperatura. Ovo kako sad izgleda u mom kraju, liči na sezonu 2011., s tim da očekujem nešto bolje u odnosu na tu godinu, s obzirom da su noći jako prijatne.
 
Ja se slazem da lici na 2011, ali prinos ne ocekujem takav. Jako velika razlika je sto zaliha vlage iz 2010 je doprinela dobrom prinosu u 2011. Sada nema zalihe vlage ni blizu toliko. Opet mozda zavisi od lokaliteta, pricam za atar Stapara.
 
Neznam ljudi šta da vam kažem ali reći ću samo ovo, kukuruzu nije nimalo prijalo ono zahlađenje proletos koje je jako dugo trajalo i taj period će odneti dosta prinosa, nije roba što je u izlogu i u radnji, nadam se da ćete me razumeti.
 
kod mene u selu kisa nije pala puno,vise je dosadjivala sa malom kolicinom i sa hladnocom koja je uzela danak i kukuruzu a narocito drugim kulturama,sada je situcija drugacija bolja je nego prosle godine ali i dalje postoji opasnost za susu jer neznamo sta donosi avgust,setite se aprila i 35C pa posle u junu 10C to nije normalno u mom kraju generalno Kukuruz nije rodio pun rod jos od 2008 od tada nas bije susa i to redovno prosle godine mi je kukuruz rodio isto kao i 2011 jer i tada nije bilo kise,tada je susa uhvatila pred samo svilanje secam se dobro,kukuruz je bio odlican i onda je nastupila visoka temperaura i skuvala ga skroz sada je rana setva odnela pobedu a i raniji hibridi verujem da niko nije mogao ni da sluti sta nas ceka posle onih kisa,sto se mene licno tice bolje je da nepadne ni jedna kap u mom selu nego da bude neko nevreme. kod mene ima vlage vec posle 10cm i ako je zemlja pukla kukuruz naliva zrna ali je bolji 50% nego prosle godine.steta je sto nema kise jer je kukuruz poneo mnogo a ova susa ce se odraziti na rod bar 20% u proseku ako ne i vise.
 
Juče bio malo u Mađarsku, deo oko Subotice je dosta podgoreo a kad se pređe granica izgleda još gore, skoro kao prošle godine. Kod nas se još drži, dokle, videćemo.
 
Mislim da je to najvecim delom zbog toga sto je okolina Subotice peskovito zemljiste,u stvari sami pesak. Ako gresaim neka me neko ispravi.
 
F38 i dkc5276 su po 18 redova? Jel to ok?

Jeste...i kod mene je 18...po katalogu ide 18 i 20 redova

- - - - - - - - - -

Juče bio malo u Mađarsku, deo oko Subotice je dosta podgoreo a kad se pređe granica izgleda još gore, skoro kao prošle godine. Kod nas se još drži, dokle, videćemo.

Sad najavljuju jedan tropski talas od minimum 10 dana sa temperaturom preko 35C...bice gadno
 
Mi imamo oko 3 kj koji su kasno sejani (11.V )i sad je u najkritičnijoj fazi.Šta će uraditi u narednih 10 dana ??
 
Poslednja izmena:
Ima li neko informacije za kisu, gledao sam pet-sest sajtova za prognozu i svuda isto.....Kod mene nije bilo kise mmesec i po dana , ako ne padne za jos deset....veliki znak pitanja sta ce biti...
 
Ima li neko informacije za kisu, gledao sam pet-sest sajtova za prognozu i svuda isto.....Kod mene nije bilo kise mmesec i po dana , ako ne padne za jos deset....veliki znak pitanja sta ce biti...

Po dugorocnim prognozama od utorka preko 35C postepen porast od kise ni traga narednih 20 dana ali ko zna koliko mogu biti precizni,mozda oko 2 avg tek pokvasi...mada cisto sumljam to je ipak za 2 nedelje...bice avgust gadan...a sad za vikend kod nas oni prognoziraju 37C znaci realno preko 40C
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh