Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Veceras sam obisao neku manju parcelu iza sela 1,25 k.j KWS Korimbos je u pitanju druga godina za redom kukuruz,mogu reci da sam poprilicno iznenadjen brzinom oplodnje i vec sad nalivanja zrna koje je realno trebalo biti malo kasnije s obzirom da je FAO 600 u pitanju.22 reda zrna ima formirana i oko 48-50 zrna po redu,e sad bi bilo zaista fantasticno da u narednih 14 dana dobije jednu lepu kisu od 10-15 litara ne treba mu vise,posto je lisna masa i hemija odradila posao i nema sta da mu oduzima hranu i vodu ali bi bilo dobro zaista da orosi malo! Sejan je 17-og aprila a telefon mi ostao kuci tako da ovaj put bez slika... p.s Gledao sam jedan kukuruz koji je posejan na razmak verovatno 17-18 posto je gusto da jedva ruka prolazi izmedju stabljika a ne covek od 100 kg,poceo da odbacuje poneki donji list,tj.da zuti i tom je hitnije potrebna kisa nego ovom mom koji je na 23 cm razmak U julu palo 12 litara,u junu 63!
 
Veceras sam obisao neku manju parcelu iza sela 1,25 k.j KWS Korimbos je u pitanju druga godina za redom kukuruz,mogu reci da sam poprilicno iznenadjen brzinom oplodnje i vec sad nalivanja zrna koje je realno trebalo biti malo kasnije s obzirom da je FAO 600 u pitanju.22 reda zrna ima formirana i oko 48-50 zrna po redu,e sad bi bilo zaista fantasticno da u narednih 14 dana dobije jednu lepu kisu od 10-15 litara ne treba mu vise,posto je lisna masa i hemija odradila posao i nema sta da mu oduzima hranu i vodu ali bi bilo dobro zaista da orosi malo! Sejan je 17-og aprila a telefon mi ostao kuci tako da ovaj put bez slika... p.s Gledao sam jedan kukuruz koji je posejan na razmak verovatno 17-18 posto je gusto da jedva ruka prolazi izmedju stabljika a ne covek od 100 kg,poceo da odbacuje poneki donji list,tj.da zuti i tom je hitnije potrebna kisa nego ovom mom koji je na 23 cm razmak U julu palo 12 litara,u junu 63!
kisa treba hitno a najdalje za deset dana a ako je nebude bice manjih prinosa,ova godina je ocajna,prvo ispada za celu godinu pa sada kada treba nema je ni u najavi,veoma su male sanse za kisu u narednih 20dana tako stoje stvari trenutno.
 
Imam jedan kasnije sejan koji se bas bori sa susom,ovi sejani na vreme za sada izgledaju dobro.Medjutim,zemlja je kod mene suva i to bas suva.Treba novih padavina samo tako.
 
Daće vreme da kiše ne bude.Pa da lepo kukuruz rodi manje.Manje ćemo mašina polomiti a možda više zaraditi.
mozda je i bolje tako jer u suprotnom drzava ce nam izaci u susret sa nekih 10din po kilogramu kukuruza to je verovatno njihova realna cena a nas niko nepita.psenicu uzimaju dzaba a kukuruz tek treba da stigne ali ipak sve zavisi od vremena nikad nije kasno za susu.
 
Cenim da će ove godine kao i prošle bolje proći oni koji su posejali hibride kraće vegetacije. Avgust je kod nas uvek kritičan po pitanju padavina. Možda nas samo Sveti Ilija može spasiti ako bude bez grada.

Slažem se sa ovom konstatacijom,prošla godina me je naterala da ove godine idem pola površine rane hibride,i sad već uveliko nalivaju zrno i ova zadnja kiša od pre par dana im je puno pomogla,i mislim da za njih sad već zime nema,može u najgorem slučaju da budu manja zrna,ali i to je već bolje nego prošla godina
 
Godinama sejem rane hibride, uvek fao 400-450 isključivo zbog niske vlage u berbi. Prinos takvih hibrida u našim uslovima nije mnogo niži od prinosa kasnih hibrida. Ove godine sam posejao malo kukuruza, fao 600 pionir F02, dobio gratis vreće prošle godine pa da se ne bace. Razlika itekako postoji u uslovima navodnjavanja, ali kod nas je to zanemarljivo.
 
Hm, pratim jako dobro hibride i fao grupe. Nisam bas siguran da prinos Pionira fao 400 i dekalba npr 4590 je ispod fao 600. Ima jedan jako bitan faktor a to je vlaga u vrsidbi. Kako predajem sve u zrnu, vlaga mi je izuzetno bitna. Primer: Sa 15-15.5 vlage odbitak od ukuopne mase je oko 4.5%. Sto ce reci na vagonu bruto, ostane 9550kg, ili skoro 500kg po hektaru kada je ok godina. Da li ce fao 600 roditi vise od 500kg/ha? Nisam bas optimista za tako nesto.
 
Bojčetiću a šta je sa vlagom od 22 ili 25% u žetvi? Koliko onda odbijaju? Svako je sebi pronašao računicu i seje šta mu više odgovara.
 
Kod mene ljudi izbegavaju ranije fao grupe, uglavnom se ide na 500 - 600, i razlika u prinosima bas vidljiva. Pricam o normanim uslovima, ne o rodu kada je susa.
Ali je kod nas 5,5-6 tona JUS-a realnost ,normalna pojava i prosek a preko 7 se kaze dobar prinos,dosta zavisi i od same zemlje koliko podnosi susu i koliko moze da iznese do kraja.Mi imamo medju boljim zemljama i onda je glupo sejati FAO 300-400 ako ti fao 500-600 moze dati 2-3 tone vise po hektaru!
 
Krece i kod nas,jako,jako malo za sad ali ga ima.E sad ima jos nesto sto do sad nisam video a to je da se crvenilo pojavljuje samo na stablima koja imaju ostecenja od plamenca.Mozda je tek pocetak pa nije jos uvek izrazeno a mozda ga bude i manje jer je bilo kise.

- - - - - - - - - -

fotografija10291.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh