Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ima dosta razloga za raniju sjetvu al još jačih da se ne žuri . Evo recimo glavni mi je razlog što još nisam ni zrno spustio "problem" oko dubine sjetve. Mnogi ako ranije siju idu na veću dubinu , donekle logično ( dal to ljudi znaju ili slučajno)
Ako se ide na normalnu dubinu tzv " tačka porasta" izlazi iznad površine u vrijeme 3-4 lista kada još može biti slučajnih kasnih mrazeva i taj stradava potpuno , ako ide na recimo 8cm onda tačka porasta izlazi tek na 5-6 lista i opasnost je prošla.
Sa druge strane kolko god se pričalo o dubini sjetve ( pa čak i preporuke) , tvrdoglavo mislim da je za kukuruz idealna dubina sjetve bez obzira na uslove 5 cm .
Jedino kad se postigne ta dubina , dosta bitan nodalni korjenov sistem se razvije ispod zemlje .
Tlo i vremenske uslove bi trebalo pripremiti i čekati da budu dobri na 5cm a ne tražiti dubinu.
 
ja danas izbacio prskalicu herbicida

---------- Poruka napisana u 15:44 ---------- Prethodna poruka je at 15:42 ----------

kombinacija agroacetohlor i zeazin. jos samo kisica da padne.
 
Zavrsena setva kukuruza,osim 1 ha sto sam hteo soju pa se predomislio!
Juce poprskano Acetogalom i Rezonom.Hibridi Heliko,Maverik,AS-72-ka,Kermes i 1 semenska B-23.
Za sad zadovoljan!
 
verovali ili ne juce sam posejao kukurz prvi u okolini kragujevca,oprsko,povaljo,i eto sad ova kisa mi upropasti njivu,sve ce seme da mi klija,otrovi da deluju,salim se malo,neznam zasto ljudi ovde seju kasno kukuruz,od desetog aprila najranije,ja sam ga sejao nekad i 28.marta,i jos me smatrju za tesku budalu,kad su videli sejalicu juce bili su to pogledi neverice,i tako svake godine od kako sam preuzeo imanje od dede,a preso sam na 505 zemun,prosle godine mi se pokazo na onoj susi sampion,dve njive pored mene samo pokosili sasinu,a ja skoro osam tona na hektar,osim jedne komsijine gde je bio 704 hibrid,koji je isto podneo vrelinu perfektno,gledo sam i merio idu mu one ziletine 25 santima u zemlju,a one sitne jos dublje,al kasno stize,nemogu da sredim za psenicu,nezgodan za susenje,al na ovoj smonici nista nije tako radjalo ko taj hibrid,ove godine posto sam dosta radio na poboljsanju strukture zemljista,smanjio sam rastojanje izmedju biljke sa 25.4 na 21,4,pa ce da vidimo dal sam i koliko poboljsao zemlju,al prvi put sam valjak terao trecom brzom a da ne poskoci traktor ni jednom,utanja imt 558 ko u pesak,eto to su neka moja iskustva,ostalo sad zavisi od neba i BOGA
 
Moj kukuruz sejan za probu 12.03. nikao ali jako ostecen od mraza i jako nejednak,ostavicu ga jos jedno desetak dana da vidim kako se ponasa onaj koji je preziveo
Mislim da je u ponedeljak ujutro nažalost definitivno završio karijeru. Nadam se da jemala površina.:ppozdrav:
 
zao mi je sto si toliko para puko na setvu ipak je cetiri ara impozantna povrsina u odnosu na baste u sumadiji,evo predlazem kolegama da ti pomognemo i skupimo neki dinar za seme i drugu setvu,da izadjes iz bule(SALA),eksperiment je majka svake nauke,cak i onaj propali
 
Danas zavrsio sa setvom i zadnju njivu od 5jutara napravio ogled moj posejao sam pionir sa ponchom no1 tretiran, pionir no1,p9494,v52,r10,f73furadanom tretirani,i dekalb 5007,i za ponco da vidimo posto mi pricaju da poncho daje veci prinose ja mislim da je samo to prodavanje magle,ali videcemo kada se bude vrlo sve ce vaga da pokaze.
 
E to je prava stvar , vlastiti ogled u istim uslovima , svi treba ponešto da probamo kao zarkovmali , i da iznesemo ovde , to je od neprocjenjive vrijednosti a ne samo copy-paste.
Znači imš n01 jedan do drugog tretiran i netretiran , to će biti mjerodavno.
 
Gledam danas na topoli krenulo lišće znači od nedelje setva ako vreme dozvoli a sećam se prošle godine da se topola zazelenila 22 aprila.
 
Ovo lepo vreme koje je bilo je iza nas, sad tek najavljuju kise i hladno vreme. Nisam mogao cekati kraj sledece nedelje a da ne posejem nista, tako da danas sam posejao 12.5 kj. DKC 5783, KWS 3381 i AS-72.
 
Ja ću se osloniti na force , u većini bar sa startnim djubrivom u kutije , a ponegdje gdje bi moglo biti više raznih akrapa , moraću punu dozu u rasipač sa ureom ili šta već.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh