Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Može mu se i pticinog mleka dati ali dok onaj od gore ne da kišu nema prinosa.Danas uslužno ovršeno 2 k.j prinos za ponos 800 kg na oba.
 
nesto nisam primetio da Sandor ima male prinose repe i kukuruza ili Mindjusar psenice a obojica rade u fulu!nadjubrena njiva i posna njiva nikad nece dati isti prinos pa kisa padala cele godine ili nikad ne pala!imam jednu njivu gde ce biti kukuruza taman da se plati kombajn,njiva uzeta u zakup jesenas,dobila sve sto joj treba ali posna od ranije i kraj!
i sto kaze Telnett gustna je zaklala mnoge ove godine!
 
na meter!:ppozdrav:
mnogo je tu faktora koji uticu ali je kod mene i ljudi koje poznajem i sa kojima saradjujem gustina bila presudna!na mojim njivama kukuruz je sejan od 17cm do 24.5cm i kako se razmak povecava tako ce se i prinos povecavati!
 
na meter!:ppozdrav:
mnogo je tu faktora koji uticu ali je kod mene i ljudi koje poznajem i sa kojima saradjujem gustina bila presudna!na mojim njivama kukuruz je sejan od 17cm do 24.5cm i kako se razmak povecava tako ce se i prinos povecavati!
a vreme setve?kod mene cak da je i ranije pala kisa,ne bi bilo nista od kukuruza,jer je presudan faktor bilo 40+ stepeni kada je trebala oplodnja da se odradi,a na toj temperaturi...ne ide...zato i gde ima na klipu poneko zrno,ono je "krezubo"


Uploaded with ImageShack.us
 
Ma da kod mnogih ga je ta temperatura dokusurila manje više u kojoj je fazi , ako je kasniji stao je sa rastom i izgorio prije oplodnje upola , ako je u oplodnji zna mu se , a i kasnije abortira zrno , nestaje ili bude sitno.
Reko bi da tip zemlje i vrijeme nose bar 80% prinosa a sva ostala agrotehnika uklj. i gustinu i hibrid sve ostalo .
( da se neko ne vata bukvalno , neke mjere su dabome obavezne)
 
Juce sam uradio jedan ha DKC4795, prinos 2750kg/Kj JUS-a vlaga 13,9. Puna agrotehnika, bez navodnjavanja, predusev kukuruz, sejan 11.4 razmak 18cm, prvi put mi se desilo ove godine da idem kroz kukuruze i gledam ih odgore koliko su bili niski.
 
Sledeci vikend krecem sa berbom,ocekujem rod od oko 4,5 t/k.j da bude prosek!Mislio sam da ce biti vise,ali uzelo danak Bogme podosta i kod nas...
 
F02 pioneer.Pre nedelju dana je imao 32% vlagu a danas 22%.Taj kuk.mi je najbolji pa sam hteo da ga berem u klipu.Fizioloski je zreo (136 dana)a klipovi jos stoje uspravno i stabljika je zelena oko 30%.Sta da radim da li da sacekam pa da ga krunim ili da probam sa beracem?I zamolio bi da neko ubaci tabelu susenja kukuruza.Hvala
 
kukuruz kada ima vlagu izmedju 25 i 30 to je idealno za berbu beracem, najmanje ima rastura i ljusaka, naravno ako je berac pripremljeni dobro, podesen razmak na otkidackim valjcima.. izgled stabljike vise nije bitan, treba gledati vlagu i stanje klipa, ja sam moj f38 brao pre 10 dana, tacnije 16 avgusta, vlaga je bila oko 28%, brali smo u nekoliko dana,da bi ga i promaja malo izduvala u kotarci za svaki slucaj, rastura uopste nije bila, a stabljika je od klipa pa na gore bila sa jos zelenim listovima, svi su se cudili kako tako rano berem pa su dolazili da se licno uvere da li je zreo.. okrunjenog zrnevlja u prikolicu je bilo oko 15 kg.. a sada kojima je kukuruz po njihovom misljenju zreo totalno imaju i po 200 kg zrna patosu, a na njivi jos ko zna koliko,tamo gde je rodilo, strahovito pada vlaga a jos i ovaj vruc vetar pomaze...
 
U našem kraju ko nije obrao bolje da ni ne počinje. Na mojim njivama najveća vlaga je 21,5%.
 
Danas obrali 3 kj. KWS 3381.Bilo je 3 prikolice od 5t(loznicke).Vlaga je malo jaca ali ga berac kruni pa smo ga zato i obrali.Agro tehnika nista preterano,ja zadovoljan.
 
nesto nisam primetio da Sandor ima male prinose repe i kukuruza ili Mindjusar psenice a obojica rade u fulu!nadjubrena njiva i posna njiva nikad nece dati isti prinos pa kisa padala cele godine ili nikad ne pala!imam jednu njivu gde ce biti kukuruza taman da se plati kombajn,njiva uzeta u zakup jesenas,dobila sve sto joj treba ali posna od ranije i kraj!
i sto kaze Telnett gustna je zaklala mnoge ove godine!

Kao Maxim po diviziji...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh