Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne moze se reci da su pametni,za ovu godinu tako je ispalo,a da je kojim slucajem bila normalna godina svaki bi kukuruz lepo izgledao (mislim sa pristojnom agrotehnikom) i prinos bi bio dobar,kao zadnjih par godina unazad,ali da se moze predvideti to....ne bi bilo zanimljivo,svi bi bili puni love :osmeh:
Dogodine opet u magarecu klupu....
 
Kod nas pocelo branje kukuruza.Vrseno kombajnom 7kj -8,4t :svinja: kukuruz na oko izgledao prosecno,medjutim rezultati su kazali drugacije.Vlasnik kaze da moli boga da ovako ostane samo da ne bude manje.
 
Danas malo prosetao oko kuce,i reko da vidim kakav je kukuruz kod strica i naletim na ovo:
15082012322.jpg

15082012321.jpg


Nisam ga jos pitao koja je sorta ali obicno kad ljudi pricaje o ogromnim klipovima mislio sam da je to izmisljotina,a sad verujem da ima i vanprosecnih,naravno ovaj je bio sam na jednom kvadratnom metru,ali i ostali koji je dosta gust ne stidi se,a kako nemam pojma.
 
Na repistima skoro da nema nista.Ko ima kombajn sa tarupom taj ce proci pa sta ovrse a ko nema taj najverovatnije ce ili zaorati ili istanjirati pa zaorati trece nema.
 
Ma ljudi ne shvataju pravu situaciju tj. katastrofu u kukuruzima.Nisam lik koji ide po tuđim njivama i gleda ali ove godine sam i to počeo raditi.Jedan gazda mi nahvali kako ima dobar kukuruz.Ja prolazio tuda pa reko ajd da stanem i vidim.Da je dobar stvarno jeste ali samo na uvratini i možda 10m unutra.Sve ostalo se ni ne može nazvati kukuruzom.
 
Ma ljudi ne shvataju pravu situaciju tj. katastrofu u kukuruzima.Nisam lik koji ide po tuđim njivama i gleda ali ove godine sam i to počeo raditi.Jedan gazda mi nahvali kako ima dobar kukuruz.Ja prolazio tuda pa reko ajd da stanem i vidim.Da je dobar stvarno jeste ali samo na uvratini i možda 10m unutra.Sve ostalo se ni ne može nazvati kukuruzom.
Ima toga dosta ove godine,samo sto mnogi obilaze njive bas tako,gledaju malo s kraja,udju 10-20 metara i dobro je...
 
Kod nas pocelo branje kukuruza.Vrseno kombajnom 7kj -8,4t :svinja: kukuruz na oko izgledao prosecno,medjutim rezultati su kazali drugacije.Vlasnik kaze da moli boga da ovako ostane samo da ne bude manje.
Pa nemamo ni mi vise videcete , ove slike sto vidim ljudi pokazuju kukuruz kao da je u najboljoj godini .
 
Evo moj DKC 440 , sijan 4. juna , na 15cm , 2 puta navodnjavan :

DSC02890.jpg


[video=youtube_share;YmbUgJXM6HM]http://youtu.be/YmbUgJXM6HM[/video]

Ovo mi je ogled LG , jednom navodnjavan :

DSC02893.jpg


Biće i loših slika naravno al biće još malo dobrih radi nostalgije.
 
Danas kada sam obilazio kukuruz video da na Kermesu ima oko 10% zarazenih biljaka crvenilom, kukuruz u fazi rane vostane zrelosti.Da li da ga isecem u silazu(a silazni oberem) ili rizikujem i cekam berbu?Koliko se crvenilo siri ima li pravila, prvi put je kod mene na njivama tako da skoro nista ne znam!Molim za savet...
 
Crvenilo kukuruza je nova bolest kukuruza u Srbiji čiji je prouzrokovač stolbur fitoplazma koji na kukuruz prenosi insekt iz familije cikada pod nazivom Reptalus panzeri. Ovaj insekt živi i razmnožava se na okolnom rastinju na neobrađenim i rubnim parcelama i vrlo je teško kontrolisati brojnost i vršiti suzbijanje prenosioca ove bolesti. Roji se u periodu od 1-10 jula, a prvi simptomi nastaju u periodu 15-30 avgusta . Pošto se broj zaraženih cikada uvećava iz godine u godinu i treba očekivati povećanje zaraženih površina u narednom periodu.
Simptomi ove bolesti se ogledaju u postepenom crvenilu biljke, koja se ubrzano suši i prekida vegetaciju. Takve biljke prerano se osuše, još tokom avgusta meseca a klip ostaje u fazi u kojoj se zatekao u trenutku pojave simptoma. Smanjenje prinosa je u funkciji dostigle fenofaze kukuruza. Ukoliko nije zrno ušlo u fazu voštane zrelosi, ostaje šturo i nedovoljno naliveno. Klip koji je u početku nalivanja, ne može da donese prinos.
Ako je u ranoj vostanoj zrelosti mozda i da ne diras nista...iovako ce se ranije brati nego proslih godina pa ne verujem da ce biti stete...susa je odradila svoje i pre cikada.
 
Gagi pogledaj moj kermes.Ovo mi je najgora njiva,kad sam danas video umalo se nisam slogiro.
Nije mi jasno sto je popadao kad 3 godine nije bio kukuruz na toj parceli.
fotografija03591.jpg

fotografija03601.jpg
 
Varate se.Grdno varate.Već godinama imamo problem sa crvenilom a prošle i ove godine je kulminiralo u mom ataru.Ovogodišnje stanje je sledeće:pored brojnih jalovih biljaka kukuruza nađe se poneka sa iole normalnim klipom koji je uspeo da se opraši ali je zaražen crvenilom tako da je gubitak prinosa 100% zagarantovan.Dok vas ne strefi kao nas budite srećni i zahvalni cikadama što su se nameračile na Donji Srem.
 
Insekti i bolesti su ove godine kumovale jedno 50% ukupnoj šteti kukuruza , a to je opet direktno povezano sa sušom . Kad se listovi uviju i kad je pod stresom tad sve moguće bube grizu . Dal je list mek il ko zna šta je , al prva kiša smanjuje nenormalno pritisak insekata a i bolesti koje ima ove godine kolko oćeš .
Nekažem da je GM ili biotek tretman dobra stvar al nisu Ameri to uveli bez veze nego kad je došlo dotle da više nemože bez toga.
Aj zamislite kolko bi više zdravog zrna bilo baš na ovakvoj godini da ga ništa nedira ? Znači da nema plamenca i njegovog crva da buši ,da nema podgrizanja , da nema žičara da ga sjebe u startu , da nema zlaticinog crva da ga obara , da nema crvenila , da nema onog što pojede svako zrno ako izvri klip iz perušine ? Rod bi bio veći bar 30%.
 
Ja cu sledece godine da probam sa ranim fao grupama(300 i 400) i sto ranijom setvom da do ovog vremena zavrsi vegetaciju.A opet verujem da ce vec sledece eventualno one tamo lek biti pronadjen jer neverujem da je crvenilo sa kruske palo na zito pa sa zita prelazi na kukuruz.Taj ko ga je napravio ima i resenje kako da se unisti ali se to drzi u velikoj tajnosti dok se jos malo ne rasiri pa ce neko debelo da profitira od toga prodavajuci hemiju protiv crvenila.
 
ddragan,ja radim fao 300i 400,i ove godine imam napad crvenila na 9.5 jutara,ali solidno je izgurao,opalilo ga je pre 10 dana..Najbolje je ko ima uslove navodnjavanja i da se poseje fao 300 pocetkom juna,i nista ga ne napada bar kod mene u selu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh