Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ja se malo pre vratio iz atara slikao sam kukuruz ali nemogu da okačim slike jer dodaj rs ne radi inače dojnja dva lista malte ne otpala a treći počeo da žuti inače ostalo je baš modro zelene boje ni jedan se list nije uvrnuo a samo oko 20-30% je izmetličio kiše treba pod hitno ja se nadam kiši za vikend
 
koliko su pricali da je dekalb odlican, cini mi se da jako tesko podnosi ovo cak i najlosije od svih, a ja ga posejao 60ha, izgleda da ce tarup raditi vise nego kombajn!
 
@Stanislav
Ljudi koji duze seju Dekalb, kazu da je Dekalb odlican kad su dobri uslovi. U tim situacijama nema boljeg. Medjutim kada je godina kao ova, onda ipak Pioneer ima blagu prednost. To je iskustvo od nekoliko proizvodjaca iz Stapara.
 
Danas obisao kukuruz a79 ako nepadne za dva tri dana netreba zavrsio, b08 i v74 se za sada dobro drze u odnosu na a79 pogotovo v74.Matri i komsija danas uzeli motor zalivar tomos uzeli creva 4l mesavine deset ladni piva i natapali kukuruz kazu nemogu da gledaju kako propada i bolju dnevnicu u hladu i ladno pivo nemogu nigde zaraditi. Oni su natopili danas od 17 do 20ari po njihivij proceni u kukuruz nemoze da se udje propada
 
Isao sam veceras do atara, nisam isao 5-6 dana od zavrsetka zetve, i svega ima mogu reci...
Najbolja je situacija sa V74. Gura jedan klip 16-18 redova, nije podgoreo, i cini mi se da je zavrsio oplodnju, i poceo nalivanje zrna. F38 ima dva donja lista blago sasusena, gura klip sa 14-16 redova. DKC (ne znam koji hibrid, sveska gde je zapisano je na selu) 5276, ili 5717 najteze podnosi susu. Nije jos izbacio metlicu, a dva donja lista su na vecini biljaka sasusena skroz. LG-eve hibride nisam obilazio, do pre 5-6 dana su bili u najboljoj formi.
Raskopavao sam malo zemlju, jos uvek nije ispucala, i na nekih 10ak cm dubine je jos uvek vlazno. Jos uvek me ne brine nedostatak vlage za nalivanje, verujem da u narednih 10 dana ce biljka uspeti da kompenzuje nedostatak. Ako posle toga ne bude kise, neka mu je Bog u pomoci. Ono sto me najvise brine, je oprasivanje, ne znam kako ce taj deo biti obaljen pri slabim rosama, i temperaturama od +36 stepeni.

---------- Poruka napisana u 00:08 ---------- Prethodna poruka je at 00:01 ----------

Inace, sto se tice drugih kukuruza, mogu reci da ove godine agrotehnika ima presudan uticaj na kondiciju. Ovi moji hibridi su psejani do 24.4. i ispostovana je sva agrotehnika. Npr sejao sam usluzno sutradan kukuruz, ista FAO 500 kao i moji kukuruzi, i danas tj kukuruz ima 1-1,2m, podgoreo je, i nazire se metlica. Agrotehnika: oranje na 20ak cm, jednom drljano, bez osnovnog djubriva, i 100ak kg An-a.
Majska setva tek zaostaje, ima nekih kukuruza nisu ni do kolena.
 


---------- Poruka napisana u 00:39 ---------- Prethodna poruka je at 00:36 ----------

Puste crevo u vrstu kukuruza i voda se razliva jedno 30-40min sve zavisi kakav je pad posle ga prebace u vrste gde nije voda stizala ,a ovoh 30min lezanje u debelom hladu :spavam:
 
Ja sam jutros takođe obišao moje kukuruze.
Znači na I klasi zemlje uz punu agrotehniku dekalb 5783 je skoro završio svoje.Podgorela su skroz 4 lista.Ostalo je tri zelena lista do klipa i četvrti u kojem je klip.Nikada ovako nešto nisam video u životu.
Za razliku od njega imam dekalb 6089 koji je na svim parcelama(i lošijim) da kažem odličan.Verujte da nema možda jedan spržen list i ništa više.
Najlepše me je iznenadio pionir f73 koji kao da mu ovo prija.Ponaša se kao da je neka normalna godina.
Nemam toliko iskustva i ne znam dali i da padne sada neka kiša ima pomoći tim kukuruzima koji su podgoreli do samog klipa?
 
Dokle god podgorevanje ne predje visinu klipa, sve je dobro. Kad predje, taj kukuruz je zavrsio svoje.
 
Ovo je slikano juce. . . a danas kada sam otisao na drugi kraj atara, isto DKC 5707 (kao i na slici), sejan dan ranije nego ovaj. . . metlicu izbacio, ali klip sa svilom je jako mali ili tek u pocetnom razvoju. . . nije mi jasno sta mu se desilo da zakasni. @.Milanche 87

To je sortna osobina,neki zajedno sa metlicom neki zakasne malo ali uglavnom to nema veze sa prinosom.
 
Isto , Dekalb najviše podgorio . Tamo gdje sam orao jedan list , a gdje nisam (tanjirano,podrivano) dva tri lista. Najzanimljivije da je prije 15-20 danu tu bila solidna kiša.Tu sam reda radi radio slično ko Skobalj :imam tu cijev u sred njive 2.5ha. Pošto su mi ostale pumpe zauzete ostala mi samo Tomos slobodna , pustim crijeva uzduž i jedno od 20m poprijeko , izbušeno na svakih 140cm . Dodo sam rezervoar od 6l upalim i odem , kad potroši gorivo sam se ugasi.
Sličan sistem sa radio i prošle godine samo su bili prigrnuti kukuruzi ,nema jednostavnije . Jedan proces natopi od 1 do 3 dunuma (0.1-0.3ha) , a ako nije prigrnut , onda se ne razliva baš idealno al opet natopi bar 0.1ha . Tu više netreba kiša do berbe.
Na drugoj njivi slično puštam po zemlji samo sa Hondom el. , na trećoj tifonski top i traktorska Morava , na četvrtoj dubinska el i manji top.
Veliki poso , al štaćeš da se spasi bar nešto.
 
I u našem ataru dekalb najviše stradao od suše (kao da je neko peko roštilj na parceli) ,novosadski hibridi se još odlicno drže....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh