Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nikakve veze nema dali je sejano na 5 ili 10cm dubine.Podgoreće svi u roku od nedelju dana.I onima gde je bačeno više đubriva fali vode kao i onima gde je manje.Jedino zapažanje koje mi je izneo drug je da se bolje drže kukuruzi gde je mesto oranja podrivano.Kod mene većina već ima donje listove skroz žute.
 
Malopre sam išao iz Sombora i uz put gledam kukuruze od velikih gazda parcele od 100 kj gadno uvrnut i podgoreo sigurno 20 cm. Reko sebi ako je ovaj kukuruz tako izgleda moj je još gori i odmah od muke odem da vidim i mogu reći da sam se prijatno iznenadio,kukuruz ima modro zelenu boju nijedan list nije uvrnut i podgoreo.Sigurno može da izdrži još par dana ovakve temperature ali dalje od toga neće moći.Slikao sam pa ću slike postaviti kasnije.
 
evo ga onaj moj kukuruz sto ga je oluja oborila neki dan.premestila ga iz reda u red.ceo je smesan nemoze da se prodje kroz njega a visine je oko 2m nevidim se u kukuruzu.ima jos par parcela koje ovako izgledaju ali niz redove oborene




ovo je slikano oko 5-6 popodne posle najveće vrucine u subotu dobro se drze za sada mada mi jos uvek savetuju stručnjaci iz sela da secem svaki drugi:haha:
 
@peshut
takva je meni bila jedna tabla od 5 ha prošle godine veće patnje u životu nisam imao morao sam brati u jednom smeru.

Evo slika slikano negde oko 13 časova moj kukuruz ZP 606 za sada je dobar,sejano na dubino od 9 cm razmak 23 cm ništa nije bacano pre setve ,ošpartano jedanput i bačena ruska urea u prihrani 350 kg po ha što mislim da je presudno jer urea drži vlagu najduže.Ova zemlja nije dobila tako jaku kišu zadnji put na drugim parcelama je bilo više kiše.Prva slika je moj kukurz a druga slika je komšijski nekih 50 metara udaljeno od mojih.


ddn9ea.jpg




10pqbud.jpg
 
pa nemam pojma postavljao sam slike onog korenja.znam da je stajao pravo do kise i vetra.od tada su povaljani.ali stvarno moji nisu gajili kukuruz uopste.ja poceo od prosle godine 30 ari i sad 1 ha.pa hoce li biti roda na ovim zavaljenima? jel sam to trebao nekim insekticidom da radim ili sta? oni cepaju normalno ne suse se i ne uvijaju listove izgledaju zdravo i normalno pocinju da izbacuju metlice
 
stajao je on pravo ali koren mu je bio pojeden i prvi jači vetar ga je povalio da je samo duvao vetar i da ga je iskrivio on bi stajao krivo ali ne bi imao " guščiji vrat "
 
peshut , dijagnoza pikidanca o.k. pridruzujem se. dodajem , menjaj kulturu sledece godine , bice roda ove god. mozda mali problem kod branja ako se bere beracem. aj zdravo
 
Obisao veceras neke njive,kukuruz se drzi ne znam ni sam kako ali gura...Za divno cudo,porastao je blizu pola metra za 5-6 dana i sada ima negde oko 2-2,20 i jos ne pusta metlicu-mislim da ce za 7-8 dana Evo neka slika
20qcgm1.jpg
2vwxopi.jpg
2eyj04y.jpg
Slikano telefonom pa se malo lose vidi,setva je 26-og aprila,bez osnovnog djubrenja u prolece 400 kg npk 3x15 + 250 kg Urea po hektaru
 
Moj ns 444 dobro podnosi sušu malo se s frče ali nije to niš do njega susjed ima pionir nema razlike za sad...
 
Ova slika kolege peshuta nemora da bude od diabrotike , može i da bude samo od oluje , prvo se ukosi a kada se kasnije ispravlja dobija izgled guščijeg vrata , isto tako mi se dešavalo kolko puta od poplave , ako je kukuruz veći ili navodnjavanja malo jačim topom i sl. Pogotovo u gušćem sklopu.
 
Danas obisao njive i hmmmm....dekalb izbacio metlice,formirao klip sa tek izbijenom svilom ali dva donja lista sasusena od korena...kako ce sve ovo izgledati nemam pojma
 
pa svaka biljka kada se nakrivi pocne da se uspravlja prema suncu ako je koren ostao koliko toliko u zemlji mislim to je logično.palo je bas mnogo kise za kratko vreme sve je bilo pod vodom i duvao je bas jak vetar.pretpostavljam da su se casice napunile vodom otezale stabla malo vise vetra i evo ga dole.a sa +30 i nesto kad je bio onako mlitav i opusten ohladilo ga je na mozda 10-15 c
a sta ako je sa korenjem nesto drugo u pitanju.noćas sam smislio sta ako sam ja kriv?u temi o kultivatorima nahvalismo mi one S opruge sa moticicama.a sta ako sam ja sa jedne strane mozda negde prisao malo blize pa podseko bočni koren pod zemljom?jeste da je on ostao nijedan nije tada pao ali sam mozda negde negde malo recnuo koren ima tu malo strane malo razora malo svega.
sa onim klasičnim makar odmah vidis kome nema povratka:haha:

nije ovo neki mnogo gust sklop ovo je na granici isplativog po preporukama sa foruma.po kolicini utrosenog semena prosek je 25 cm ali ima ponegde i na 20 pa i na 30 ipak je to olt mehanička sejalica mislim da sam ovo prilično dobro posejao bitno ja je procenat dupliranih zanemarljiv
 
U nasem ataru kukuruz pocinje da se susi...gornji listovi su kao spaljeni,a donji otpadaju...kise nema jos nedelju dana sigurno,tako da ne znam sta ce biti od sve muke do sada...
 
Koji ce po vama biti bolji kukuruz,onaj sto je izbacio vec metlicu ili onaj manji bez metlice pa mozda i doceka kisu ako je bude u skorije vreme.
 
Obišao sam večeras sve moje njive. NS 6030 i AS 72 mnogo teže izlaze na kraj sa sušom od Pionira, agrotehnika je kod svih identična. AS pogotovo, 4-5 listova mu je već suvo, a još dva su kritična. S obzirom na to da kiše nema ni u najavi, bojim se da na jesen neće imati šta da se bere kod mene (mislim na AS i NS)...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh