Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas merena vlaga na 3 hibrida koja su u neposrednoj blizini.
kws 3381 16% igleda ko usran!
6030 26% najbolji.
as 62 24% odličan.
Od ponedeljka krećem u berbu a u zrnu samo da neko u selu stavi kukuruzni heder,soja se kosi još na veliko!
 
pustite vlagu kakvi su klipovi?
U Crepaji izgleda da je podbacio kukuruz,ja moj nisam gledao,donosio mi jedan komsija sa njive i ako je doneo onakve kave zaista jesu, nije sjajno.!
 
Ako ova kisa sto je najavljena u utorak ne bude pravila probleme plan je skidati krajem sl. nedelje u zrnu N01 koji sigurno ima oko 15,5-16% vlage trenutno. Problem je sto jos niko ne prima kukuruz , a i kombajni su u soji.
 
Ne bi mogao da primis sve sigurno. :osmeh:
Prosecna tezina zrna na klipu sa 14% vlage (uzeti su i manji i veci i srednji klipovi pa je ponderisano, za uzorak je uzimano 6 klipova)

1.Pionir D11 265,1 g
2.Dekalb 5276 242 g
3.Pionir K67 238 g
4.Pionir F02 195 g
5.Pionir N01 185 g
6. As 72 176 g

Randman zrna
1.Dekalb 5276 83,33%
2. K67 82,35%
3. F02 80%
4. N01 77,69%
5.D11 77,2%
6 As 72 71,9%

Vlaga na dan 11.09
1.N01 21 %
2.Dekalb 5276 24,4%
3.Pionir K67 26,7 % (na luceristu je pa je jaci zbog vise azota) ispod lucerista ima kukuruziste na istoj toj njivi tamo je vlaga oko 20%)
4. F02 25,8%
5. As 72 27,9%
6.D11 28,3%
 
Kod nas još niko ne prima, čekaju ponedeljak da padne kiša da ode vlaga pa da i oni malo zarade :udri::udri::udri:
 
nisam merio sklop ali evo strukture setve.
N01 20 cm razmak fali 20 % sklopa
AS 72 23,5 fali malo ...recimo oko 5%
d11 23,5 fali 10-15%
dekalb 25,5 fali oko 5%
f02 21,5 ovde je bio strasan napad zicara fali oko 30% ali ja i dalje ocekujem pristojan prinos
k67 21,5 fali oko 10%

Ova setva dekalba na 25,5 je bila greska to je trebalo da ide na 21,5 ili 20....
 
juce vrsio dkc- 4888 fao 340, prinos 10t/ha sa vlagom 11,8 sejano 03.04 na 19cm
upotrebljeno 200kg map 11:52, 300kg 8:16:24 i 320 kg urea
jedva sam nasao kombajn koji je spreman za kukuruz a bilo mi hitno nisam imao vise hrane a kombajner dok je podesio kombajn prosuo jedno 200kg sa jakim vetrom izbacivao zrno pozadi posto je suvo zrno a uz to nije mogao da smanji razmak na stolu iznad otkidackih placa pa je i tu bilo malo gubitaka a jos 6-to redni adapter a 4 reda sejalica pa kad malo skrene a klipovi padaju pored hedera ali sve u svemu ja prezadovoljan sa prinosom
jos sam nesto jutros prodao na pijaci po 20,00 a ljudi ne veruju da je novi koliko je suv pa ga sve grickaju svaki cas
 
Kod nas se vrse uveliko,vlaga od 12-15%,a prinos od 1500kg do 4000kg/kj,ja cu sacekati jos malo da bude dobro suv,ovi su bas rigorozni za vlagu pa ne bi bas da me osasave,kud i ovako nema nista.
 
Ja sam otvorio sezonu, navalio narod da bere na ovom kraju, al nema mnogo berača, samo tri u selu, veliki samohodni Burgoin neće da dodje ovamo jer su parcele male za njeg a i putevi svakako. Mnogo ljudi sa druge strane ni ne misli da bere, nešto čekaju, kišu valjda. S obzirom na to kakva je sad zemlja, prva jača kiša će sve puteve i njive učiniti 100% neprohodnim tako da će morati da čekaju mraz. Ja sam završio branje i unošenje, prinos po parcelama je

1. 0.6ha-11 koševa
2. 0.5ha-6 koševa
3. 0.4ha-7 koševa
4. 0.3ha-3 koša (to je njiva gdje je suša napravila najmanje 50% štete, čudo da je i ovoliko bilo).
____________________________
1.8ha-27 koševa po 700kg zrna 18.9t, tj. 10.5t/ha.

Ove godine imam nešto manje kukuruza, parcela od 1ha u komadu je otišla u silažu a nisam ništa sijao u zakupu. Zadovoljan sam prinosom, s obzirom kakva je godina i da JOŠ uvijek nema kiše (već više od 3 mjeseca nije palop ništa vrijedno spomena).
 
Mene je ove godine spasilo velikim dijelom to što sam jako, al bas jako duboko posijao kukuruz. Radio sam neke modifikacije na sijačici i kasno sam primijetio šta se dešava, sijala je na najmanje 8cm, negdje i 10. Najveći prinos sam imao na njivi koju nisam tanjirao, već sam na oranje išao direktno sa drljačom, samo napravio gore sloj da može da se posije i zagrne i to je to, odmah sijao (al je oranje bilo dobro, to je ravna parcela pa smo je uzorali samo tako sa Fergom i jednobrazdom od 10"). Parcela od 0.5ha je sa druge strane podbacila zbog strašno lošeg oranja (a bilo mnogo stajnjka pa je veća bila šteta nego korist). Djubrivo je išlo u jakim dozama, prihrana preko lista 2 puta, prskanje protiv korova 2 puta (drugi put jako slaba doza, samo protiv širokolisnog). Kod AS72 me jako začudilo to što su mu stablo i list velikim dijelom bili dosta zeleni a klip je sasvim zreo. Par ljudi me pitalo jesam li ja to poludio pa berem zelen kukuruz, ali kada sam im pokazao klip svi su se začudili. Moram jako pohvaliti AS72, s obzirom na katastrofalne vremenske prilike, pretjerano duboku sjetvu, nešto veći strest usljed prskanja (a stvarno je bilo neohodno, korov je u proljeće iskoristio kiše i žestoko napao kukuruz), procenat nicanja je nevjerovatan (a preiod nicanja je vio vremenski neugodan, sa desetak dana jakih kiša i vrlo niske temperature), podnio je i dosta gušću sjetvu od propisane (sijao sam tako na rizik) i dao je daleko najveći rod u selu. Čovjek koji mi je brao mnogo radi uslužno i kaže da nigdje nije naišao ni na približan prinos. Ove godine su (na mom kraju) sasvim propali svi koji su štedili na agrotehnici. Uz parcelu od 0.4ha gdje sam imao 7 koševa komšija ima parcelu od 0.5ha i obrana je isti dan kad i moja (brao isti čovjek). Prinos mu je samo 2 koša, a samo nas medja dijeli (ne znam o kojem se hibridu radi!).
 
Sad sam iz njive ovrli prvih 2ha. PioneerA24 7.5t/ha ,vlaga prije kombajniranja 11.8%, poslije na vagi 12.8%.
Što je najgore to mi je jedna od najboljih njiva ,ali ipak sam zadovoljan kakve su imali uslove dobri su. Sutra dalje.
 
pustite vlagu kakvi su klipovi?
U Crepaji izgleda da je podbacio kukuruz,ja moj nisam gledao,donosio mi jedan komsija sa njive i ako je doneo onakve kave zaista jesu, nije sjajno.!
Klipovi su odlični na kasnijim grupama zrenja As72,62,ns6030.
kermes slabiji klip nekako kraći ali deblji nego inače.
kolomba,dkc 5143 osrednji klipovi ali je sejan na 19-21 cm ima ga ko blata čak i najmanji kukuruz od svega metar koji bude do razora i uvratina ima solidan klipić ,nema praznih.
jedino mi se ne sviđa kws 3381 klip sranje gde je zimus ležala voda nikako ne izgleda( nije nimalo tolerantan) jedino tu očekujem podbačaj u odnosu na ostale.
Kantar će dati završnu reč trenutno po izgledu ns 6030 najbolji posle sledi as 72.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh