Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas pojedinci krenuli sa zetvom kukuruza,neznam koja je vlaga ali parcela uradjena.
 
U mom kraju već ovršeno 10-20%kukuruza. Što u zrno,što u klipu,što u silažu.
Ovakvu sušu ni najstariji nisu zapamtili ,jedna kiša od sredine marta do danas. Zanimljivo a pomjerite se dva,tri sela druga priča.
Napravio sam za vikend krug po dijelu Srbije i vidim i kod vas šareno .Ruma i taj dio solidno,južni Banat najzeleniji kukuruz,a potez od Bg do Šapca izgorelo.
 
Prvo javno da pohvalim promotera Pionira za južnu Bačku Bojana Radinovića koji mi je izašao u susret i obišao moje njive i izmerio mi vlagu.Rezultati su sledeći:
1.F38 sejan na 21cm vlaga 21,35%
2.F38 sejan na 19cm vlaga 19.2%
3.As72 sejan na 19cm vlaga 29%-nisam očekiva tako visoku vlagu u odnosu na pionir svi sejani 05.04.Možda merač razlikuje koji je pionir a koji ne pa tako i meri:osmeh:
4.Ns 640 sejan na 24cm 08.04. vlaga 24,3%-dva puta proveravano,izgleda mi nestvarno
 
N01 vlaga 16,5. Ostali hibridi oko 20% vlage.

Ajd da ponovim jos jednom ona moja pitanja. Koliko vam naplacuju troskove susenja? Npr. ako predate 10 t, sa vlagom 17%, i kad ukalkulisete troskove ulaza, izlaza, lagerovanja, bemligacegajos, koliko imate za naplatu?
 
Kod mene AS72 djeluje veoma obećavajuće na tri velike parcele, dok je jedna otišla u majčinu i tu je šteta bar 50%. Sreća samo pa je mala. Još niko ne bere, a mislim da će uskoro početi. Na parceli koja je u ravni (1ha) kukuruz je već 90% spreman za branje, klip je odlično formiran i otvoren, na jednoj koja je onako srednje vlažna stablo se još drži i klip je još zatvoren i uglavnom zelen, dok je na trećoj parceli koja je jako podvodna kukuruz preko 90% totalno zelen i tu oćekujem veoma visok rod, s obzirom da je klip već sad dosta veliki (19-21 redova i oko 40-42 zrna u redu) a suša na toj njivi ne djeluje (nalazi se uz močvaru). Na parceli koja je silirana bi takodje imao veoma dobar prinos ali bi mogao biti i bolji da je oranje bolje uradjeno. Ove godine su gadno nagrabusili svi koji su štedili na agrotehnici, oranju i vještačkim djubrivima posebno, kao i dubini ii vremenu sjetve. Ranije i dublje posijani kukuruzi su za klasu bolji i manje trpe od suše, a onaj ko je bacio dosta uree nema šta da brine. Takvih je nažalost malo, po mojoj procjeni oko 50-60% kukuruza u selu (a stvarno mnogo ga se sije) je totalno propalo, dakle prinos će biti možda 30% od uobičajenog ako ne i lošiji na tim parcelama. Sreća samo pa nema crvenila, prije neki dan sam obilazio njive satima i tražio simptome, srećom ništa ni kod mene a ni na susjednim parcelama. Čega ima - ima ambrozije, ona će sledeće godine u kukuruzu biti veliki problem. Nijedan strnjik nije obradjen niti se ko brine za njih, ambrozija je preko 1-1.5m visoka i rasipa sjeme na sve strane tako da će sledeče godina ona garantovano biti korov broj jedan.
 
Juče sam video prve ovršene kukuruze ove jeseni. Ne znam koji su kukuruzi u pitanju, video sam samo kako izlazi traktor iz lenije na put i vuče u prikolicama kukuruze. Hoću reći - počelo je!

Moram nešto da dodam u vezi ambrozije, pitam komšiju sa zemljom zašto ne počupa ambroziju iz uvratina pre kombajniranja soje. Odgovor je bio zašto bi to radio jer će sve to kombajn lako progutati. Kad sam mu rekao da će time rasejati seme po njivi rekao mi je da ne brine zbog toga jer sledeće godine na toj njivi seje kukuruz i da ambroziju nije teško suzbiti u kukuruzu. Ovim želim da kažem kolika je neinformisanost ljudi o opasnosti zvana ambrozija! Da zna da će ovim postupkom u zemlji obezbediti seme za nicanje ambrozije dok je živ, verovatno bi drugačije postupio. Na žalost, sve je više njiva upropašćenih sa ambrozijom...
 
@zombie , da nisi popio koje pivo na ovoj vrućini kad si brojio redove na klipu.Sledeći put povedi nekog da ti pomogne :haha:

@dukej,ništa ti to ne pali kod ambrozije,njeno sjeme je tako lako da ga vjetar nosi nekoliko km a ima ga na milione na jednoj stabljici.Pitaj ljude koji su alergični.Kad se jednom useli biće je na neobradjenoj ili nekošenoj površini ili tamo gdje nije herbicidom uništena ma šta da radiš.
 
Između Tamnave i Kolubare, šarenoliko. Silaža je u jeku. Ponegde počelo branje ali sve nekako na silu i sa nevericom. Vlaga je cca 25-26. Većina će sačekati još 10- 15 dana pa u njivu.
Kakva je godina (kiša je padadala oko Sv. Ilije pa noćas. Uostalom kao i svuda) još se može nešto i očekivati. Ko je malo zakasnio vadi se silažom.
Kermes, prosek
10ck8km.jpg
[/IMG]
 
Pa nije loše, s obzirom da je ta zemlja na bregu i da ga je zlatica jedno 30% napala... Prodao sam ga po 14 dinara...
 
@zombie666 i @topalovic
Kukuruz moze imati samo paran broj redova zrna dakle ne moze imati 19-21 ili 25 redova:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh