Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I ja sam juce bio da obidjem kukuruze. Situacija je prilicno losa.
Najgori su mi AS-72 i KWS 3381, malo je bolji Pioneer M34 a zatim slede F73 i B08. Poslednja dva, a pogotovo B08 bas dobro podnose susu.
Mnogo me razocarao AS-72. Zrno je toliko plitko da je za ne poverovati.

Ista situacija i kod mene pionir f38 maltene zrno kukuruza duplo veće od as-a72.
 
ja danas obrao r-92 jedno malo parce kod kuce ostatak sto ga imam cu kruniti danas bio pravi momenat za koji dan bi se krunio slikacu sutra da vidite nisam danas poneo aparat na salas
 
Danas sam malo obiso atar i slikao razne kukuruze. Slike me je prosto sramota da pokazem, iako sam sramotne rezultate mojih kukuruza vec napisao i opisao na drugoj temi. Ono sto sam pisao da se nadam na 5 t/ha, danas je definitivno palo u vodu. Malo sam vise zagledao i skidao klipove, ladno sam nalazio klipove na kojima se oplodilo tek po nekoliko zrna. Pomislio sam da to mozda nije neki sekundarni klas, ma jok, prvi i jedini. Onda sam jos malo zagledao, i neoplodjenih do pola koliko oces, a klipova koji nemaju ni po 100 gr, u kompletu skoro svaki drugi. Ono ko da je neko napalm bacio. Brojao sam i ona smesna mala zrna, i vecina klasova nema ni za nabrojati malih smesnih zrna ni 200 komada. Katastrofa.
 
Mislim da če naši kukuruzi koji su sejani kasnije ,proći kao što si opisao_Oplodnja im je nešto bolja ali sve ostalo ukazuje da neće izdržati ovaj period bez kiše.Kad bi u nekoliko dana palo nešto kiše još bi nešto pomogla.
 
Ma da. Sejao moj komsija, jedno 20 dana posle mene. Meni se zalomilo da kad je trebala oplodnja drugom polovinom jula, 15 dana smo bili bez kise pod onim visokim temperaturama. A njemu se zalomilo da kad je oplodnja u avgustu, opet nema kise. Njegov sada zelen, a i moj je bio, al od klasa nista. Prosao sam malo danas i do Rume. Vidi se da je kod njih za nijansu bolje, ali to pre svega zbog kvalteta zemlje, a u sustini je za malo veci, ali opet zuto.
 
A da vidite kakva je situacija u Sremu kako se priblizavate Sapcu. Tamo je sve bilo izgorelo jos u julu.
 
dgqivo.jpg


Parcela od 2,5 ha koju sam spasio od suse, u pitanju je 444 ultra
 
svaki hibrid je dobar kada je kisna godina ....ove godine ko nije ospartao kukuruz 20% mu je sigurno umanjio prinos....ima njiva gde sam je pola spartao,i gde nisam stigao da zavrsim....gde nisam spartaoi nizi i losiji klipovi,a sve isto radjeno,samo nije spartano,mozda gresim ali kod mene je tako....takva godina i slabe padavine....bar neka bude skup ako je los prinos......
 
Ja sam juce obisao njive pod kukuruzom i mogu reci da kod mene spominjeni as-72 jako puno obecava,seejan na 22 cm klipovi nisu preveliki al su debeli zrno bar kod mene dubok branje za 2-3 nedelje.Pionerovi hibridi polako stizu za branje(florencija,d-12)sutra cu meriti vlagu ako je ispod 30 onda krecem u berbu.:ppozdrav:
 
svaki hibrid je dobar kada je kisna godina ....ove godine ko nije ospartao kukuruz 20% mu je sigurno umanjio prinos....ima njiva gde sam je pola spartao,i gde nisam stigao da zavrsim....gde nisam spartaoi nizi i losiji klipovi,a sve isto radjeno,samo nije spartano,mozda gresim ali kod mene je tako....takva godina i slabe padavine....bar neka bude skup ako je los prinos......

pa na muci se poznaju junaci :ppozdrav:
 
Prilikom nicanja i malo posle kudio sam Pioneer jer ga je zakacila ona hladnoca i ostao je dosta manji u odnosu na ostale hibride. Sad kako se blizi berba moram da kazem da povlacim sve sto sam rekao! Kao sto je i nas kolega Dragan18 pricao to sto je stabljika ostala niza mu je izgleda dosta pomoglo jer je imao manje potrebe za vodom. Naravno da se prinos ne moze meriti sa proslogodisnjim ali su klipovi tu, manji doduse ali ih ima na svakom. Vise info kad pocnem branje.
 
AS-72 i kod mene odlican za ovu godinu klipovi mali a debeli ja krunio klipove to je cirka 250-280 gr zrna po klipu ( sa sadasnjom vlagom)
3381 ODLICAN iznenadio sam se kad sam obisao pre neki dan
LUCE saren i i parcela mi je takva ali ga je u oplodnji zahvatio najgori period suse mogu reci da sam za ovu godinu zasada zadovoljan
ali ovih mesec dana bez kise je unistilo kukruz,kod nas vecina ko butanom oprljena,rani hibridi se izvukli a kasniji............videcemo
 
Kod mene neće više nići Maisdur!
Imam na jednoj njivi od 7,5 jutara posejano 4 hibrida.(pajdaš,maisdur 57a i 59p i zp 434)
UBEDLIVO JE NAJBOLJI 434,a i pajdaš nije loš ovi Francuzi su čista nula!!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh