Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ne,to je od ovog kolege ˝north army˝prikolica od 4 t a on kaze da je imao prosek od 5 prikolica kukuruza u klipu na 2kj,sto znaci da je to po jutru oko 10 t kukuruza u klipu ili oko 4,5 t suvog zrna.
 
Prošle godine sam imao prosek od 6.5 t " suvog " zrna ( prodat sa vlagom 22 % za tel-kel ) . Sad očekujem sličan prinos .
 
Na ono pitanje, kakav je kukuruz u okolini, mogu reci da je relativno los. Nas su mimoisle one dve kise, tek nas zadesila treca ili cetvrta. Bili smo bez kise otprilike od pola juna pa dok nije pala ona prva negde krajem jula. Tako da je oplodnja izuzetno sarena, velicina klasa od 10 do 30 cm, nalivanje sam Bog zna. Kako to izgleda kod mene? Imam jedan 434, i taj ce biti dosta los. Tu ako ubodem i 5t/ha bicu srecan. Na toj parceli, imam bas lepe kanale od ispucale zemlje. N01 imam na vise parcela i na jednoj parceli bilo vise kise i dosta je dobar. A na druge dve parcele, koje su jedna pored druge, a relativno dugacke, kao da je kisa pala na pola, pa je do pola dobar, a od pola ga ubila susa, i nikakav je zakrzljao, slican kao 434. 3381, koji je slucajno nesto redje posejan, je stvarno dobar. To je jedini kog kog mogu da se vide i 2 klipa na stabljici. Moze i tri, samo sto je taj treci u sustini nista. 5143 mi nekako izgleda najbolji. Imam ga i na jednoj parceli gde mislim da gledajuci ostale kukuruze okolo, i nije pala bas neka kisa, a drzi se solidno. U sustini dosta sareno, i nisam siguran kako ce onaj 434 i N01 da podnesu ovih 4-5 dana koje se najavljuju, jer juce kad sam bio u obilasku, lisce im je vec bilo uvijeno, a normalno i suvo. U stvari bas sam se iznenadio kad sam video to uvijeno lisce, a prva polovina kukuruza zelena u kompletu. Naravno, gledam i ostale kukuruze, i situacija nije sjajna. No, to je tako ovde. Pricao sam sa drugom iz okoline Sombora, i kod njega je fantastican kukuruz. Vidim i da su u Banatu uglavnom odlicni.
 
Marko, kod mene ista prica sareno do zla boga o prinosu nesmem ni da pisem a i ne obilazim ga vise.Sta ce biti bitice da se nasalimo ali i do 50% manje na pojedinim parcelama sa kasnijim sortama.Valjda ce naliti ovo sto je oplodio.
 
Ma problem je u tome sto ko je ranio sejao, mislim da kukuruz tesko da vise moze da se naliva, sto zbog faze, sto zbog bitno sasusenog stabla. Mada bi o tome voleo da cujem neko strucnije misljenje.
 
ja imam kukuruz na tri parcele,na dve je ok,nadam se prinosu od oko 5t po jutru al jos je rano za prognozu,uglavnom sam zadovoljan za sad,a na trecoj imam zlaticu i popadalo je sigurno cetvrtina biljaka koja ce umanjiti znacajno rod.Prosle godine sam imao pionir B 08 i bio sam zadovoljan prinosom od 15t suvog zrna na tri jutra pri vlagi od 20%.
 
Ma problem je u tome sto ko je ranio sejao, mislim da kukuruz tesko da vise moze da se naliva, sto zbog faze, sto zbog bitno sasusenog stabla. Mada bi o tome voleo da cujem neko strucnije misljenje.

Evo jedno nestrucno misljenje i konstatacija, kukuruy koji sam posejao 12.4 je losiji od onog koji je sejan 4ili 5.05, iako je ovaj prvi na boljem zemljistu. Konkretno ja sam ove godine pogresio sa ranijom setvom iako je prosle godine upalilo.
 
dali kod vas nije moguće imati veći prinos ili ste zadovoljni šta rodi rodi. kod mene ni u najgorim godinama nije tako mali prinos a sijem uglavnom sorte kao i vi ,lani je bila dobra godina za kukuruz i imao sam prinose od 12-15 tona po hektaru suvog zrna uglavnom kukuruz grupe 400-500 što se ovih godina pokazalo puno bolje nego kasnije grupe zato što sve obave dok još ima vlage
 
pa ja sam sve posejao 1 aprila i sve dobro izgleda nista ga nece biti manje nego lane ja sam jako zadovojlan ali videcemo na kraju
 
Pa rekoh za Sombor da je odlican. I moj je utisak takav, da ko je ove godine ranije sejao, zeznuo se. Prvo je bilo lose nicanje zbog onog mraza pocetkom aprila. A onda je usao u fazu oplodnje i nalivanja po onoj najvecoj temperaturi, bez kise. I mislim da je to rezultat ta dva faktora. A Osijek bi trebao da je sa kisom prosao isto kao i Sombor, tako da pretpostavljam da je ova kao i pethodna godina odlicna.
 
Ove godine je bespredmetno razgovarati o rodu kukuruza bez podatka o količini i vremenskom rasporedu padavina, budući da su one ove godine bile izrazito lokalne. Kod mene je bilo ove godine tri ili četiri puta da se samo na razdaljini od par km padavine drastično razlikuju, od 1-2 mm kiše do preko 20-30 mm kiše. A da ne govorim o većim razdaljinama, tipa 20-30 km.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh